5.6 C
Bratislava
utorok, 16 apríla, 2024

Fakty a mýty: Zuby

Na zdraví ústnej dutiny a zubov by ste si mali dať záležať nie len preto, že ide o začiatok tráviaceho systému. Zdravotné problémy so zubami môžu nepriaznivo vplývať aj na celkový stav organizmu. Od malička počúvame čo je pre zuby dobré, ako sa o ne starať, čo máme robiť a čomu je lepšie sa vyhnúť. Pridajte si k tomu odporúčania z internetu a od známych a …vyznať sa v množstve informácií a odlíšiť fakty od mýtov môže byť nakoniec veľký problém.

Fakty a mýty

Cukor spôsobuje zubný kaz

Nie. Samotný cukor zubný kaz nespôsobuje. Zubný kaz vzniká kombináciou kyselín a baktérií v ústach. Cukor (sacharidy) ale baktérie vyživuje, baktérie sa v ústach množia a vytvárajú kyselinu, ktorá narúša zubnú sklovinu. Vznikajú tak ideálne podmienky pre tvorbu zubného kazu.

Sacharidy nájdete v každej jednej potravine, nemusí ísť len o sladké jedlá alebo sladené nápoje. Cukor je aj v ovocí, chlebe či zemiakoch,…. všade.

Parodontitída (zápal ďasien) je dedičná a nedá sa s ňou bojovať

Dedičnosť má svoj podiel na množstve ochorení ale nie tak veľký ako si myslíte. Ak máte parodontitídu v rodinnej anamnéze neznamená to, že ňou budete istotne trpieť aj vy. Ste na ňu len náchylnejší. Príčinou zápalu ďasien je nesprávna starostlivosť o zubynedostatočná hygiena ústnej dutiny. Vplyv dedičnosti je v prípade parodontitídy asi len 5%.

Keby som mal zubný kaz vedel by som o tom

Nie, nevedeli. Malý zubný kaz neboli a ani nespôsobuje citlivosť zuba. Bolesť sa objaví keď sa zubný kaz dostane k nervu zuba. Liečba zubného kazu bude v tomto prípade náročnejšia.

Predísť bolestiam a aj liečbe nervu zuba môžete ak budete pravidelne chodiť na preventívne prehliadky. Lekár môže odhaliť tvorbu zubného kazu v počiatočnom štádiu a liečiť skôr než začnete pociťovať príznaky.

Zuby. Sfarbenie zubov

Len biele zuby sú zdravé zuby

Bielenie zubov je dnes v móde a využíva ho veľa ľudí pre získanie žiarivého úsmevu. Ale nie je to pravda. Zdravé zuby nemusia byť žiarivo biele. Prirodzená farba zubov môže byť u každého iná a nemusí ísť pritom o poškodené zuby.

Zubný kaz u detí nepredstavujú žiadne riziko

Opak je pravdou. Zubný kaz na mliečnych zuboch môže viest k rozvoju infekcie a v niektorých prípadoch môže aj negatívne ovplyvniť rast nových trvalých zubov. Starostlivosť o zuby je dôležitá v každom veku. Naučte deti ako sa majú o zuby starať, zamerajte sa na techniku čistenia zubov a aj používanie správnej zubnej kefky a zubnej pasty.

Každá zmena farby na zube je zubný kaz

Nie. Škvrny na zuboch môžu spôsobiť aj niektoré potraviny či nápoje. Káva, červené víno ale aj fajčenie môžu na zuboch zanechať škvrny. Zbaviť sa ich môže byť náročnejšie a najlepšie urobíte ak sa v tomto smere obrátite na profesionálnu dentálnu hygienu.

Žuvačky udržia zuby zdravé, zabraňujú tvorbe zubného kazu

Samotné žuvanie žuvačky vaše zuby pred zubným kazom neuchráni môžu ale nepriamo prispievať k prevencii. Žuvanie podporuje tvorbu slín, ktoré čistia povrch zubov. Vyberte si žuvačky, ktoré neobsahujú cukor.

Pitie mlieka udrží zuby zdravé

Mlieko obsahuje vápnik ktorý hrá dôležitú úlohu pri zdravý kostí a aj zubov. Dajte si ale pozor, mlieko obsahuje sacharidy, ktoré môžu podporovať vznik zubného kazu. Preto si dôkladne vyčistite zuby aj po vypití mlieka.

Zuby múdrosti treba vždy vytrhnúť

Tretie stoličky rastú ako posledné a preto sa im hovorí aj zuby múdrosti. V súčasnosti tieto stoličky už nepotrebujeme ale to nie je dôvod prečo sa lekári niekedy rozhodnú ich vytrhnúť. Dôvodom pre extrakciu zubov múdrosti je najčastejšie ich rast. Môžu rásť krivo, zle sa prerežú alebo sa neprerežú vôbec. Všetky tieto stavy môžu viesť k bolesti a problémom so zubami a preto vám môže stomatológ alebo stomatochirurg navrhnúť ich vytrhnutie.

Zuby. Bolesť zubov

Zub s plombou môže mať zubný kaz

Áno. Aj zuby, ktoré majú plombu a boli teda ošetrené môžu mať zubný kaz. Kaz sa šíri okolo výplne a pokračuje v ničení zubnej skloviny a zuba. Zubný kaz sa môže šíriť aj pod plombou a postupne sa rozšíri až na nerv.

Zubné výplne vydržia navždy

Nie. Výplň, rovnako ako zub nie sú večné. Používate ich takže sa opotrebovávajú. Pri správnej starostlivosti o zuby môžete ale ich životnosť predĺžiť.

Zubné strojčeky sú len pre malé deti

Nie. Rovné zuby sú snom mnohých dospelých ľudí a na ne nie je nikdy neskoro. Strojček na zuby sa bežne používa aj u dospelých ľudí, ktorí chcú mať rovné zuby. Je jedno či máte zuby krivé od detstva, alebo sa vám posunuli časom, je jedno či ste v detstve strojček nosili alebo nie. Rovné zuby pomocou strojčeka môžete mať aj v dospelom veku.

Bolesť zubov, ktorá po čase odznela netreba riešiť návštevou u lekára

Nie. Bolesť zubov, ktorá po čase prešla si vyžaduje návštevu zubného lekára. Zub bolí keď sa zubný kaz dostane k nervu. Keď bolesť odznie znamená to, že zubný kaz zničil zubný nerv. Lekára by ste mali navštíviť hneď ako vás zub začne bolieť a jeho návštevu zbytočne neodkladať.

Používanie zubnej nite nie je dôležité

Zubná niť by mala byť pravidelnou súčasťou starostlivosti o zuby. Niť sa dostane na miesta, kde sa nedostane zubná kefky – medzizubné priestory. Používanie zubnej nite zabraňuje hromadeniu zubného povlaku medzi zubami a následnej tvorbe zubného kazu alebo zubného kameňa.

Krvácajúce ďasná sú normálne

Nie. Najčastejším dôvodom krvácania ďasien pri čistení zubov alebo používaní zubnej nite je zápal. Určite nejde o stav, ktorý by ste mali ignorovať.

Čím silnejšie čistenie zubov tým lepšie

Nie. Tvrdá zubná kefka a silné kefkovanie môžu vaše zuby a aj ďasná poškodiť. Zuby, zubnú sklovinu a aj ďasná jemne čistite kefkou cca 2 minúty. Dôležitá je správna technika čistenia zubov pri ktorej máte zuby dôkladne očistiť od zvyškov jedla a nie ich silným drhnutím zničiť.

west85thdental.com/10-common-disproven-dental-health-myths

mydental.com/oral-health-tips-myths-and-facts-about-cavities/

webmd.com/oral-health/features/cavities-myths

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY