8.4 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024

Bolesť hrdla

Bolesti hrdla (faryngitída) vyvoláva zápal hrtanu v zadnej časti ústnej dutiny. Okrem toho môže bolesť hrdla vyvolať aj zápal nosných mandlí, krčných mandlí (tonzilitída) a hlasiviek alebo larynxu (laryngitída).

Tonzilitída (zápal krčných mandlí) sa prejavuje bolesťou, červeným opuchnutým hrdlom, horúčkou, bolesťou hlavy, zväčšenými mandľami a suchým kašľom.

Laryngitída je charakteristická chrapľavým hlasom alebo jeho stratou. Ak bolesť nevyvolalo to, že ste príliš hlasno kričali, môže byť príznakom infekcie.

Homeopatická terapia

V prípade zápalu a bolesti hrdla aplikujte: belladonnu 30c, hepar sulf 6c, arsenicum album 6c alebo apis 6c. Pri nepriechodnosti: lachesis 6c, lycopodium 6c alebo phytolacca 6c. Pri namáhavom prehĺtaní: mercurius solubilis 30c. Pri náhlom záchvate s horúčkou, opuchom a stuhnutou šijou: belladonna 30c. Užívajte 1 tabletu každú hodinu prvých 12 hodín, potom 1 tabletu 3x denne nasledujúce 2 dni. Ak sa zápaly opakujú, treba postupovať podľa rád odborníka.

Bylinná terapia

Pri bolestiach hrdla účinne zaberá kloktanie. Môžete kloktať morskou soľou rozpustenou v teplej vode; jablčným octom s medom a citrónom; šalviou ohnivou; tymiánom; propolisom; echinaceou alebo spilantom (Acmella oleracea), prípadne žujte koreň sladovky alebo cmúľajte tablety z výťažku bresta červeného. Extrakt z cesnaku alebo echinacey podporuje imunitný systém. Čaj z ibišteka lekárskeho, bazy čiernej a kocúrnika obyčajného zmierni príznaky a podporuje uzdravenie.

Pri zapálených krčných mandliach sa odporúča odpočívať na lôžku a piť veľa tekutín, najmä riedené ovocné šťavy, teplý vývar a ľahké polievky. Úľavu od bolesti prinesie kloktanie čajom pripraveným z 1 lyžičky zázvoru. Hojenie urýchli tinktúra z voduľky kanadskej, ktorou postriekate mandle. Kašeľ zmierňuje prášok z koreňa sladovky rozpustený v teplej vode, ktorú vypijete. Môžete kloktať alebo piť čaj z 30g čerstvej šalvie, prípadne postačí šálka horúcej vody zmiešanej s niekoľkými kvapkami extraktu z grapefruitových jadierok.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY