26.1 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024

Echinacea purpurová

Latinsky

: Echinacea purpurea
Ľudovo: divoký kvet prérie
Čeľaď: astrovité

Je to vyššia bylina, ktorá dorastá do výšky vyše 1 metra s purpurovými až fialovými kvetmi, ktorá sa pestuje aj u nás ako okrasná trvalka.

Výskyt

Echinacea obľubuje polotieň a dostatok vlahy. Domovinou rastliny sú prérie Severnej Ameriky a patrí k tradičným indiánskym liečivým rastlinám. U nás sa bez problémov pestuje.

Časti, ktoré sa zbierajú

Na liečebné účely používame listy, celé kvitnúce stonky, okvetné lístky, ale najmä koreň, ktorý vyberáme neskôr v jeseni, v druhom až treťom roku vegetácie. Veľmi účinné sú prípravky z čerstvej rastliny. Korene a listy hlavne sušíme.

Účinné látky

echinacín, echinakczid, flavonoidy, silica, triesloviny a živica.

Využitie

Prípravky z echinacei sa využívajú ako na vnútorné, tak i na vonkajšie použitie. Vnútorne najčastejšie vo forme extraktu z koreňa alebo jazykových kvetov, ktorý je vhodný k liečeniu močového ústrojenstva, chrípky a iných viróz, užíva sa taktiež v gynekológii ako podporný prostriedok pri liečení rakoviny. Osvedčil sa i pri liečbe žalúdočných vredov, gastritíd a prostaty.

Na vonkajšie použitie je vhodný extrakt, nálev alebo masť, a to hlavne v dermatológii na zle sa hojace rany, preležaniny, pooperačné rany a jazvy, omrzliny, na psoriázu a ekzémy. Šťava z čerstvých kvetov vyvoláva zvýšenú zrážanlivosť krvi.

Kontraindikácie

Posledné štúdie ukazujú, že dlhodobé užívanie prípravkov s obsahom echinacey môže viesť k poškodeniu pečene. Alkaloid poškodzujúci pečeň je v samotnej rastlinke. Neplatí, že ak máte oslabenú pečeň, musíte sa vyhýbať len kvapkám z echinacey a tabletky môžete pokojne brať. Prípravky z echinacei by nemali brať aj ľudia užívajúci anaboliká, špeciálne prípravky na imunitu, liečivá s látkami ketokonazol, amiodaron, chorí na HIV a AIDS. Užívanie echinacey nie je vhodné v tehotenstve a počas dojčenia.

Zaujímavosť

Droga sa podáva najčastejšie samostatne ako tinktúra, alebo liehovodný roztok, kedy príslušné množstvo tinktúry pridáme do dávky podobne účinkujúceho čaju. Kombinácie drogy do čajových zmesí sa obyčajne nerobia, pretože sušením sa jej účinnosť výrazne znižuje. Preto čajovú alebo kombinovanú formu užívame iba tam, kde vadí podávanie alkoholu.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY