Astma je chronické ochorenie, pre ktoré sú typické záchvaty sťaženého dýchania. Názov ochorenia pochádza z latinčiny (ástma – lapať po dychu), môžete ho ale poznať aj pod názvom záduch. Astma sa radí medzi civilizačné ochorenia, na svete ňou trpí viac ako 300 miliónov ľudí. Len na Slovensku je viac ako 94 tisíc astmatikov a ich počet stále rastie. Napriek množstvu prípadov existuje veľa mýtov, ktorým ľudia stále veria.
Čo je astma
Astma je chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest. V dôsledku zápalu sa dýchacie cesty zdúria a zúžia čím sa obmedzí prívod vzduchu. Nastávajú problémy s dýchaním čo vyvolá kašeľ, sipot pri výdychu a dýchavičnosť.
U niekoho môže mať astma veľmi mierny priebeh, iného človeka zas môže vážne ohroziť na živote. Toto ochorenie má tendenciu sa zhoršovať, ak sa aj cítite lepšie a vďaka liečbe ste už dlhšie astmatický záchvat nemali neprestávajte s liečbou a pravidelne navštevujte lekára.
Čo presne je príčinou astmy sa nevie. Je ale množstvo faktorov, ktoré riziko astmy a astmatických záchvatov zvyšujú.
- Gény – ak má niektorý s rodičov astmu je u ich detí riziko jej vzniku vyššie
- Ekzém, senná nádcha – ak trpíte niektorým z týchto ochorení je u vás rozvoj astmy pravdepodobnejší.
- Životný štýl
- Udalosti v rannom veku ako nízka pôrodná hmotnosť, predčasne narodené deti, vystavenie tabakovému dymu, infekcie dýchacích ciest,…
- Vystavenie alergénom, dráždivým látkam, výparom, pachom,…
- Nadváha, obezita
Fakty a mýty
Astma je úzkostná porucha. Problémy s dýchaním sú len v mojej hlave.
Nie. Astma je chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest. Aj keď práve nemáte príznaky zápal stále máte. Ten môže kedykoľvek spôsobiť zúženie dýchacích ciest a viesť k problémom s dýchaním. Pravdou je, že záchvat môže spustiť aj stres.
Lieky na astmu existujú a môžu ju vyliečiť
Nie. Inhalátory pomáhajú zvládnuť astmu krátkodobo. V čase astmatického záchvatu uľahčia dýchanie a spriechodnia dýchacie cesty. Problém, ktorý ochorenie spôsobuje ale neliečia. Lieky, ktoré vám predpísal lekár pomáhajú znižovať opuch dýchacích ciest čím pomáhajú predchádzať záchvatom, ale ak ich prestanete užívať môže sa astma prejaviť.
Na astmu sú dobré doplnky stravy (bylinky)
, špeciálne diéty alebo bylinky astmu neliečia. Lekár vám ale môže odporučiť niektoré z nich užívať na zlepšenie celkového zdravia. Napríklad nízka hladina vitamínu D je spájaná s vyšším rizikom astmatických záchvatov.
Zdravá strava môže zmierniť príznaky astmy
Áno, toto je pravda. Zdravší životný štýl, pestrá vyvážená strava bohatá na vitamíny a mineráli a pravidelný pohyb môžu príznaky astmy zmierniť. Vyskúšať (po porade s lekárom) môžete aj akupunktúru, ktorá môže zmierniť stres, ktorý je často spúšťačom záchvatu. Či vám ale pomôže aj so samotnou astmou isté nie je. Zatiaľ je len veľmi málo dôkazov, ktoré naznačujú, že akupunktúra môže zlepšiť funkciu pľúc a pomôcť zmierniť príznaky astmy.
Deti z astmy vyrastú
Astma sa často vyskytuje u detí, to je fakt ale nie vždy z nej vyrastú. Každý človek je iný a nedá sa tvrdiť, že ak má vaše dieťa astmu vyrastie z nej. U niektorých detí môže zmiznúť natrvalo, u iných môže zmiznúť dočasne a vráti sa po rokoch. Sú ale aj ľudia, ktorí majú astmu od detstva bez prestávky a nikdy u nich nezmizla.
Cítim sa dobre, nemám žiadne príznaky a ani problémy s dýchaním, môžem vysadiť lieky na astmu
Nie. Lieky, ktoré vám predpísal lekár na astmu by ste svojvoľne vysadiť nemali. Zápal, ktorý spôsobuje zúženie dýchacích ciest stále existuje a len vďaka liekom sa u vás príznaky neprejavujú. Ak si myslíte, že môžete lieky vysadiť porozprávajte sa o tom najskôr s lekárom.
Lieky na astmu, ktoré sa užívajú každý deň strácajú časom účinnosť
Nie. Každé lieky fungujú inak. Niektoré zmierňujú opuchy dýchacích ciest, iné vám poskytnú rýchlu úľavu pri záchvatoch. Faktom je, že astma má tendenciu sa zhoršovať, preto sa vám môže zdať, že lieky už nezaberajú. Nie je to ale tým, že stratili účinnosť, alebo ste si na ne zvykli ale preto, že sa zhoršili ochorenie.
Každý kto má astmu by sa mal vyhýbať studeným jedlám a nápojom, mlieku,…
Ak je u vás potravina spúšťačom astmatického záchvatu určite by ste sa jej mali vyhnúť. Neplatí to ale všeobecne. U niekoho môže studené mlieko astmu spustiť u iného nie.
Astmatici by mali obmedziť fyzickú aktivitu
Cvičenie priaznivo pôsobí na organizmus a celkovo podporuje zdravie a platí to aj pre astmatikov. Pravidelné mierne cvičenie vám môže len prospieť a zmierniť príznaky astmy. Ak máte nadváhu cvičením môžete upraviť svoju hmotnosť a zmierniť aj príznaky ochorenia. O tom ako a koľko cvičiť sa ale porozprávajte s lekárom, ktorý vám môže odporučiť najvhodnejšie techniky a spôsoby cvičenia. Pri cvičení majte pre istotu po ruke vždy lieky na astmu.
Astmu môže vyvolať aj cvičenie (námaha). Ak sa počas cvičenia u vás objaví sipot, kašeľ alebo dýchavičnosť porozprávajte sa o tom s lekárom. Pravdepodobne vám odporučí používať inhalátor pred cvičením a budete potrebovať viac času na zahriatie sa pred cvičením.
ZDROJ:
nczisk.sk/Documents/aktuality/tlacove_spravy/2022/TS_Na_Slovensku_mame_94_tisic_astmatikov_03052022.pdf
asthma.com/understanding-asthma/what-is-asthma/myth-or-fact/
chop.edu/news/asthma-myths-and-facts
healthxchange.sg/asthma/living-well-asthma/asthma-myths-facts
Obrázky: freepik.com, pixabay,com