Bojíte sa pavúkov? Radšej sedíte doma než by ste mali letieť lietadlom na dovolenku? Možno máte fóbiu. Fóbie sú charakterizované ako extrémny strach v situáciách, ktoré bežne strach nevyvolávajú. Ľudia, ktorí majú fóbie vedia, že ich strach je iracionálny ale nedokážu s tým nič robiť.
Fóbie sú verejnosťou dosť nepochopené a často ich ľudia vnímajú len ako menšiu nepríjemnosť. Zľaknúť sa hada alebo pavúka, ktorý vám lezie po nohe je predsa prirodzené. Medzi fóbiou a strachom ale rozdiel je, a dosť veľký.
Čo je to fóbia
Fóbia je typ úzkostnej poruchy, ktorá vyvoláva extrémna a iracionálny strach z niečoho konkrétneho čo bežne veľký strach nespúšťa. Ľudia s fóbiou sa zámerne vyhýbajú predmetom, miestam a situáciám, ktoré v nich fóbiu spúšťajú, čo môže nepriaznivo zasahovať do ich bežných životov.
Príznaky fóbie
- zrýchlený tep srdca
- potenie
- dýchavičnosť
- nevoľnosť
- tras
- záchvat paniky
Mať strach je bežné a aj normálne. Strach nám pomáha prežiť, zvyšuje v nás obozretnosť a chráni nás pred nebezpečnými situáciami. Pokiaľ vás ale strach obmedzuje, ovláda váš život a zriekate sa kvôli nemu množstva aktivít máte pravdepodobne fóbiu.
Poznáme tri typy fóbií
- špecifická fóbia – extrémny strach z určitého podnetu (z tmy, hadov, psov, lietania,…)
- sociálna fóbia – strach z ľudí, obavy z toho, že vás ľudia okolo vás negatívne posudzujú, strach z verejného vystupovania,…
- agorafóbia – strach z miest a situácií, z ktorých je ťažké uniknúť alebo sa v nich schovať, strach z otvorených priestorov, z davu ľudí, …
Fóbie: zaujímavé fakty
- Fóbie sú najčastejšou úzkostnou poruchou a treťou najčastejšou duševnou poruchou na svete.
- Počas života asi 12,5% populácie zažije špecifickú fóbiu.
- Viac ako 75% ľudí zažíva príznaky fóbie v detstve alebo počas dospievania.
- Dvakrát častejšie trpia špecifickými fóbiami ženy než muži.
- Medzi najčastejšie fóbie patrí zoofóbia (strach zo zvierat), akrofóbia (strach z výšok) a astrafóbia alebo brontofóbia (strach z búrky).
- Asi každý tretí človek so zoofóbiou má strach zo psov (kinofóbia).
- 20% ľudí s fóbiou sa podarí vyliečiť
Ak vás zaujíma koľko fóbií existuje presné číslo sa nedozviete. Fóbia môže byť na čokoľvek. Doteraz je ale kategorizovaných viac ako 400 fóbií. Treba ale podotknúť, že pre niektoré fóbie aj existujú dve pomenovania.
Zvláštne fóbie
Strach z pavúkov alebo uzavretého priestoru (klaustrofóbia), obavy z lietania či výšok sú pomerne často sa vyskytujúce fóbie. Existujú aj fóbie, o ktorých tak často nepočujete. Medzi tie najneobvyklejšie a najvzácnejšie patrí
- astrofóbia – strach z vydier
- arachibutyrofóbia – strach z arašidového masla, ktoré sa prilepí na podnebie. Táto fóbia ale zahŕňa strach zo všetkého lepkavého, čo sa môže prilepiť na podnebie.
- hippopotomonstrosesquippedaliofóbia – trochu paradox, ale je to tak, fóbia s najdlhším pomenovaním vyvoláva obavy z dlhých slov
- genufóbia – strach z kolien
- turofóbia – ide o strach zo syra
- caligynefóbia – strach z krásnych žien
- haphefóbia – strach z dotyku
- diarrheafóbia – obavy z toho, že dostanete hnačku, a nestihnete sa dostať včas na WC
- anatidaefóbia – strach z toho, že vás odniekiaľ pozoruje kačka
- fotofóbia – veľký strach z rozvoja fóbie
Novodobé fóbie
Fóbií je naozaj veľké množstvo, niektoré sú časté, iné zriedkavé a niektoré nové. Medzi tie najnovšie fóbie patrí nomofóbia, čo je strach z toho, že nemáte pri sebe mobilný telefón (prípadne nemáte signál, mobilné dáta na mobile alebo nemáte telefón nabity). Aj keď ide o novú fóbiu nie je zriedkavá. Veľa ľudí mladších ako 30 rokov kontroluje svoj mobil každých 10 minút-
Fakty a mýty
Strach a fóbia je to isté
Nie. Fóbia je extrémny strach z predmetov, situácií alebo miest. Fóbie nie sú len o veľkom strachu, ale aj o pocite úzkosti a panike. Ľudia s fóbiami sa vyhýbajú miestam a situáciám, kde by sa mohli so spúšťačom stretnúť. Ak má človek napríklad arachnofóbiu (strach z pavúkov) vyhýba sa miestam, kde by sa mohol stretnúť s pavúkmi (nevkročí do pivnice, nejde do prírody,…). A nie len to. Celý čas rozmýšľa, kde by mohol na pavúkov natrafiť a čo by sa stalo, keby sa s nimi stretol. Fóbia jednoducho ovplyvňuje jeho život.
Vyhýbanie sa spúšťačom je najlepší spôsob ako zvládnuť fóbie
Vyhýbanie sa spúšťačom fóbií poskytne len dočasnú úľavu. Stále budete mať strach z konkrétneho predmetu, miesta alebo situácie. Je tu aj riziko, že vyhýbaním sa spúšťač sa môže strach posilniť a bude ťažšie ho zvládnuť.
Fóbie nie sú závažné
Extrémny strach, pocit úzkosti a záchvat paniky, ktorú ľudia s fóbiami zažívajú sú závažné a obmedzujúce. Špecifické fóbie narúšajú ich každodenné fungovanie a môžu výrazne zasiahnuť do ich životov. Môžu mať problém s prácou alebo sa vyhýbajú sociálnym kontaktom.
Fóbia sa dá prekonať
Áno dá, je ale dôležité si uvedomiť, že sama od seba nezmizne. Väčšina ľudí svoju fóbiu nepovažuje za dostatočne závažnú na to aby sa liečili. Pokiaľ sa ale rozhodnú liečiť existuje niekoľko možností liečby. Liečba sa môže líšiť v závislosti od osoby a typu fóbie. Môže zahŕňať kognitívno-behavoriálnu terapiu, expozičnú terapiu alebo stratégie na zvládanie úzkosti a paniky.
Káva môže zmierniť fóbiu
Nie. Fóbia je úzkostnou poruchou. Káva, alebo skôr kofeín má na organizmus účinky podobné príznakom úzkosti (nespavosť, zrýchlený tep, nepokoj,…). Ak trpíte fóbiou je lepšie príjem kávy obmedziť alebo ju z jedálnička úplne vylúčiť.
To isté platí aj o fajčení. Cigarety nezmiernia fóbie a ani ich príznaky. To, že sa po cigarete budete chvíľu cítiť lepšie je vďaka zníženiu abstinenčných príznakov na nikotín.
Ženy majú fóbie častejšie
Áno, dvakrát viac žien než mužov má špecifickú fóbiu. Ohľadom sociálnej fóbie majú ženy najčastejšie strach z autorít. Muži sa zas viac obávajú zoznamovania.
Fóbiami trpia len určite skupiny ľudí
Nie. Fóbia sa môže rozvinúť u kohokoľvek bez ohľadu na vek, pohlavie, rasu či sociálne postavenia. Môže sa vyvinúť na základe traumatického zážitku (ak vás v minulosti napadol pes, prežili ste pád lietadla, …). Nie všetky fóbie majú jasnú príčinu. Podľa ďalších zistení môže za rozvojom tejto úzkostnej poruchy stať aj genetické alebo enviromentálne faktory alebo naučené správanie.
Lieky sú jedinou účinnou liečbou na fóbie
Lieky môžu byť účinné na zvládanie príznakov ako úzkosť či záchvat paniky. Najúčinnejšou liečbou sa ale ukázali byť kognitívno-behaviorálne a expozičné terapie.
ZDROJ
aruma.com.au/about-us/blog/surprising-facts-about-phobias/
theshareco.org/what-are-some-myths-relating-to-phobias/
therecoveryvillage.com/mental-health/phobias/phobia-myths/
balanceluxuryrehab.com/statistics-about-phobias/
psychcentral.com/anxiety/facts-about-phobias#types
Obrázky: pixabay.com, freepik.com