20.2 C
Bratislava
štvrtok, 23 mája, 2024

Ako na bolesť krížov počas menštruácie

Menštruáciu u mnohých žien sprevádza aj bolesť brucha, kŕče, nadúvanie alebo bolesť hlavy. Okrem bežných príznakov trápia mnohé ženy aj bolesti chrbta, krížov. Bolesť chrbta môže mať rôznu intenzitu, od obťažujúcej cez vyčerpávajúcu až po neznesiteľnú. Bolesť môžete začať pociťovať pár dní pred menštruáciou a počas cyklu postupne odznie. Poradíme vám ako na bolesť krížov počas menštruácie?

Na rôzne problémy a nepohodlie počas menštruácie si veľká časť žien zvykne. Väčšinu týchto problémov pripisujeme hormonálnym zmenám, ktoré sa v organizme ženy počas menštruačného cyklu dejú. Nie vždy sú ale príčinou hormóny. Ak vás trápi v tomto období neznesiteľná bolesť chrbta možno je príčina niekde inde.

Bolesť krížov počas menštruácie: Príčiny

Príčin bolestí chrbta počas menštruácie je viacero. Za niektoré môžu naozaj hormóny ale niektoré môžu signalizovať vážnejší problém.

PMS (predmenštruačný syndróm)

Predmenštruačný syndróm je stav, ktorým trpí väčšina žien. Medzi jeho typické príznaky patrí aj

 • nadúvanie
 • kŕče v bruchu
 • bolesť pŕs
 • bolesti hlavy
 • zápcha / hnačka
 • zmeny nálad

Príznaky sa zvyknú objaviť pár dní až týždeň pred menštruáciou a vymiznú keď menštruácia začne. Ak u vás bolesť chrbta začína pred menštruáciou môže ísť práve o tento problém.

Dysmenorea

Pre dysmenoreu sú charakteristické silné a bolestivé kŕče ktoré môžu vyžarovať do dolnej aj hornej časti chrbta. Okrem toho môžete pociťovať ďalšie symptómy ako

 • bolesť vyžarujúca do nôh
 • hnačka, bolesť hlavy
 • závraty
 • kŕče v bruchu
 • bolesť panvy

Bolesť dolnej časti chrbta je často v štúdiách popisovaná ako silná a/alebo pulzujúca. Môže sa objaviť na jednej strane chrbta ale aj na oboch stranách v dolnej časti chrbta. U niektorých žien môže prejsť aj do hornej časti chrbta. Dysmenorea sa najčastejšie vyskytuje u žien mladších ako 20 rokov a u žien, ktoré majú silnú menštruáciu.

Bolesť krížov sa objavuje na začiatku menštruácie a postupne sa znižuje.

Bolesť krížov počas menštruácie

Prostaglandíny

Prostaglandíny sú látky, ktoré sa podobajú hormónom. Ich hladina sa zvyšuje počas menštruácie. Ak je ich hladina vysoká môžu spôsobiť silnejšie kontrakcie svalov maternice, čo spôsobuje bolesť krížov. Tieto látky môžu tiež vplývať na krvné cievy, znižovať prietok krvi v cievach a prísunu kyslíka do svalov, čo môže byť tiež príčinou bolesti.

Hormonálne zmeny

Zmena hladín hormónov (najmä progesterónu a estrogénu) počas menštruačného cyklu  môže zvyšovať citlivosť na bolesť.

Bolesti krížov počas menštruácie sú často spôsobené sťahmi svalov maternice. Ak sú bolesti chrbta silné alebo trvajú dlhšie určite vyhľadajte lekára. Len ten môže zistiť či ide o vážny stav alebo nie.

V niektorých prípadoch môže bolesť krížov byť symptómom závažnejšieho zdravotného stavu.

Endometrióza

Bolesť krížov počas menštruácie môže znamenať aj závažnejší problém ako je endometrióza. Ide o stav kedy tkanivo maternice (alebo tkanivo podobné tkanivu maternice) rastie aj mimo maternice.

Tento stav sa prejavuje

 • silnou a dlhšie trvajúcou menštruáciou
 • bolesťami panvy aj mimo menštruácie
 • chronickou bolesťou panvy najčastejšie počas a po pohlavnom styku
 • silnými bolesťami krížov

Ak je príčinou endometrióza je bolesť chrbta počas menštruácie iná ako pri dysmenorey alebo PMS. Hormonálne zmeny počas menštruačného cyklu spôsobujú, že tkanivo maternice, ktoré je zle umiestnené krváca. Výsledkom je bolestivé zapálené tkanivo, ktoré sa časom rozpadne, ale nemá kam ísť a uviazne. V závislosti od toho kde sa tkanivo nachádza môžete cítiť bolesť na rôznych miestach. Tkanivo maternice sa môže nachádzať na vaječníkoch, močovom mechúre, vajcovodoch a aj  v blízkosti chrbtice čo môže spôsobovať intenzívnu bolesť krížov počas menštruácie.

Bolesť krížov počas menštruácie. Reprodukčný systém.

Fibrómy

Fibrómy (myómy) maternice sú benígne (nezhubné) nádory maternice, ktoré môžu spôsobovať silné menštruačné krvácanie, bolesti v panvovej oblasti a aj bolesti chrbta. V závislosti od miesta, kde sa nezhubný nádor vyskytuje sa odvíja aj závažnosť symptómov.

Adenomyóza

Keď tkanivo maternice vrastie do stien maternice hovoríme o adenomyóze. Tento stav často spôsobuje silné krvácanie a bolesť krížov počas menštruácie.

Zápalové ochorenie panvy

Zápalové ochorenia panvy je bakteriálna infekcia, ktorá spôsobuje zápal v reprodukčných orgánoch žien. Postihnutá je maternica, vajcovody a aj vaječníky. Príznakom tohto ochorenia môže byť bolesť panvy a chrbta. Medzi ďalšie príznaky patrí horúčka, vaginálny výtok a bolesť po pohlavnom styku.

Ako zmierniť bolesť krížov počas menštruácie

Miernejšími bolesťami krížov počas menštruácie sa nemusíte trápiť. Existuje niekoľko spôsobov ako bolesť zmierniť.

Teplo

Keď vás začnú bolieť kríže dajte sa na ne teplý obklad. Teplo pomôže uvoľniť napnuté svaly, zmierniť svalové kŕče a zvýšiť prietok krvi čo vedie k zmierneniu bolesti.

Lepšie funguje tzv. vlhké teplo ako teplá sprcha, horúci zábal alebo teplý kúpeľ. Teplo aplikujte na kríže cca 15 minút.

Fyzická aktivita

Nie, nemusíte počas menštruácie cvičiť s činkami a ani kardio. Zamerajte sa ale na jemný strečing alebo jogu. Tieto aktivity zlepšujú krvný obeh, zmierňujú napätie svalov a podporujú uvoľňovanie endorfínov, ktoré potláčajú bolesť. Mimo menštruácie môžete zaradiť cvičenie do každodennej rutiny. Pravidelné cvičenie posilňuje svaly a podľa štúdií aj zmierňuje bolesti pri menštruácii vrátane bolesti krížov.

Hormonálna antikoncepcia

Hormonálna antikoncepcia sa bežne predpisuje ženám, ktoré mávajú bolestivú menštruáciu, dysmenoreu, PMS, PMDD, alebo endometriózu. Tento typ liečby na zmiernenie bolesti vám môže nastaviť len lekár.

Voľnopredajné lieky na bolesť

Niektorým ženám pomôže od bolesti krížov aj užívanie voľnopredajných liekov na zníženie bolesti alebo zápalu.

Zdravé stravovanie

Strava bohatá na minerály a vitamíny je prospešná na celkové zdravie a môže vám pomôcť aj s bolesťami krížov počas menštruácie.  Ak nechcete meniť svoj jedálniček úplne pridajte do neho aspoň potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny a horčík. Tieto látky znižujú zápal v tele a zmierňujú svalové kŕče. Ak vás už bolesti krížov trápia znížte príjem kofeínu, soli, alkoholu a aj fajčeniu.

Bolesť krížov počas menštruácie. Akupunktúra

Akupunktúra, akupresúra

Akupunktúra a aj akupresúra sú terapie, ktoré na zmiernenie bolesti a podporu hojenia využívajú vyvíjanie tlaku na postihnuté miesta. Tieto terapie vám môžu pomôcť aj zmierniť bolesti krížov počas menštruácie.

V jednej štúdii sa účinky týchto terapií potvrdili. 12 terapií akupunktúry výrazne znížilo menštruačné bolesti až na 1 rok.

Pitný režim

Pite dostatočné množstvo vody aby ste boli hydratované. Nedostatok tekutín v organizme sa môže prejaviť aj kŕčmi. Ak budete dodržiavať pitný režim môžete zmierniť kŕče, ktoré môžu vyvolať bolesť krížov.

Zvládanie stresu

Stres môže výrazne zhoršovať bolesť, akúkoľvek, nie len bolesť krížov pri menštruácii. Naučte sa zvládať stres. Existujú rôzne techniky na zníženie stresu ak sa ich naučíte môže byť neznesiteľná bolesť chrbta znesiteľnejšia.

Kedy navštíviť lekára

Bolesť krížov počas menštruácie môže spôsobiť čokoľvek. Aj keď sú za bolesťou najčastejšie kontrakcie maternice môže ísť aj o vážnejší stav. Lekára by ste mali vyhľadať hlavne ak

 • bolesť trvá dlhšie ako 10 dní
 • bolesť sprevádza brnenie alebo necitlivosť v nohách
 • cítite slabosť v nohách
 • je bolesť sprevádzaná aj stratou kontroly močového mechúra
 • okrem bolesti máte aj horúčku

Ak je bolesť krížov počas menštruácie len príznakom závažnejšieho ochorenia (endometrióza, fibrómy alebo zápal) domáca samoliečba vám nepomôže. Liečba týchto zdravotných problémov spadá do rúk lekárov, ktorí vám môžu najlepšie pomôcť.

ZDROJ:

healthshots.com/intimate-health/menstruation/back-pain-during-periods/

spinemd.com/tips-to-reduce-lower-back-pain-during-menstruationhttps://www

healthshots.com/intimate-health/menstruation/back-pain-during-periods/

Obrázky: pixabay.com, freepik.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY