8.4 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024

Hračky vhodné pre malé deti

Vybrať malým deťom vhodnú hračku sa môže zdať jednoduché. Pri výbere dobrej hračky by ste sa ale mali orientovať hlavne na bezpečnosť. V každom veku dieťa zaujíma niečo iné a pokiaľ nechcete aby si hračkou ublížilo alebo ho rýchlo zunovala pri jej výbere sa zamerajte aj na vývojové štádium dieťaťa a jeho schopnosti.

Vhodné hračky pre deti

Od narodenie do 1 roka

Malé deti vnímajú svet okolo seba. Najradšej sledujú dospelých ľudí, ktorí sú okolo nich. Spoznávajú svoje ručičky a nožičky, obzerajú sa a radi si vkladajú veci do úst. Vhodnými hračkami sú pre ne hrkálky, hryzátka a mäkké loptičky. Radi počúvajú aj jednoduché piesne a uspávanky. Ak už dieťa sedí, plazí sa alebo sa pokúša vstať vhodné sú pre neho väčšie mäkké kocky, lopty, hračky, ktoré môže ťahať, tlačiť alebo po nich loziť.

Bábiky pre malé deti vyberajte hlavne podľa materiálu. Napríklad Baby Annabell s mäkkým telom môže byť vhodná aj pre úplne najmenšie deti. Väčšia bábika je už vhodná pre trochu staršie.

Hračky pre deti

Od 1 do 2 rokov

Deti od jedného roku už zvyčajne dokážu chodiť a niektoré aj vyliezť po schodoch. V tomto veku sú veľmi zvedavé a radi všetko skúšajú. Keďže už vedia chodiť môžu si zobrať čokoľvek na čo dosiahnu. Batoľatá v tomto období najviac zaujmú veci, s ktorými môžu tvoriť ako sú fixky, pastelky a veľký čistý papier. Ďalej sa zaujímajú o hračky, ktoré im umožnia predstierať svet dospelých ako hračkárske telefóny, plastové alebo plyšové zvieratká, autíčka, drevené kocky,… a samozrejme bábika so všetkým čo k nej patrí (kočík, postieľka, šaty, …).

Od 2 do 3 rokov

Aj staršie deti radi spoznávajú svet a všetko čo dokážu. Každý deň posúvajú svoje limity ďalej a ďalej. Výborne už ovládajú svoje ruky a nohy a preto radi skáču z výšok, visia, všade lezú, hrajú sa s malými predmetmi. Dávajú prednosť hračkám, kde musia niečo riešiť, napríklad triediť predmety podľa farby, veľkosti alebo tvaru. Vhodné sú pre ne aj stavebnice, detský nábytok, autíčka, na ktorých môžu niečo prevážať, hračky do piesku, …. Výborným typom hračiek sú aj tie, ktoré im pomôžu rozvíjať ich kreativitu a tvorivosť ako farebné ceruzky a fixky, papier na kreslenie a rôzne detské hudobné nástroje.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY