16.3 C
Bratislava
streda, 11 septembra, 2024

Fakty a mýty: Pečeň, ochorenie pečene

Pečeň je druhým najväčším orgánom ľudského tela, hneď po koži. Jej funkcia je nezastupiteľná a má toho na starosti naozaj veľa. Nachádza sa pod hrudným košom v pravej hornej časti brucha. Ochorenia pečene sú často „tiché“ a pokiaľ nie je stav vážny ani netušíte, že máte s pečeňou problém.

Srdce rozvádza krv do celého organizmu, pľúca zabezpečujú prísun dostatočného množstva kyslíku do organizmu prostredníctvom krvi, kto sa ale stará o krv? Je to práve pečeň. Tu ale jej funkcie nekončia. Pečeň vykonáva viac ako 500 rôznych úloh. Vymenovať ich všetky je takmer nemožné.

  • filtruje krv v organizme
  • rozkladá toxické látky ako drogy, alkohol,…
  • podporuje trávenie tvorbou žlči
  • ničí baktérie a iné mikroorganizmy
  • hrá dôležitú úlohu v imunitnom systéme
  • skladuje energiu a aj vitamíny a minerály (železo, meď, vitamíny A, D, E K a B12)
  • premieňa nadbytočnú glukózu v krvnom obehu na glykogén, ktorý dokáže premeniť v prípade potreby na glukózu (reguluje hladinu cukru v krvi)
  • riadi produkciu aminokyselín
  • uskladňuje krv a v prípade potreby ju uvoľní do krvného obehu

Pečeň má toho na starosti naozaj veľa. Aj napriek tomu sa môžete stretnúť s množstvom mýtov a poloprávd o tomto orgáne a jeho ochoreniach. Aké sú fakty o pečeni?

Fakty a mýty

Ochorenie pečene sa dá zistiť krvným testom pri pravidelnej kontrole u lekára

Nie. Lekári zriedka predpisujú špecifické testy na vyhodnotenie funkcie pečene. Pacienti by mali mať vyhodnotené aj markery AST a ALT, ktoré môžu poukazovať na deštrukciu buniek v pečeni.

Pečeň. Alkohol

Tvrdý alkohol poškodzuje pečeň viac ako víno alebo pivo

Nie. Rozhodujúcim faktorom je množstvo alkoholu nie typ alkoholického nápoja, ktorý pijete. Pečeň si ničíte tak či tak.

Transplantácia pečene vylieči ochorenie

Pravdou je, že transplantácie pečene môže zachrániť život. Ide ale o poslednú možnosť liečby. Nezabúdajte, že transplantovaná pečeň je cudzí orgán, ktorý váš organizmus môže odmietnuť. Problémom môže byť aj ochorenie pečene – aj „nová“ pečeň môže ochorieť na to isté, na čo ochorela tá stará.

Ochorenia pečene sa týkajú len dospelých a starších ľudí

Nie. Problémy s pečeňou majú aj deti. Hlavnými príčinami ochorenia pečene u detí je genetika ale aj obezita. Obézne deti sú vystavené vysokému riziku stukovatenia pečene.

Stukovatenie pečene sa týka len ľudí s obezitou

Nie. Stukovatením pečene alebo aj steatózou pečene môžu trpieť aj ľudia s normálnou hmotnosťou. Ukladanie nadbytočného tuku do pečene vedie k vzniku zápalu z čoho môže dôjsť k cirhóze. Príčinou vzniku tohto ochorenia je aj nezdravý životný štýl, nevhodný jedálniček či nedostatok fyzickej aktivity.

Pečeň poškodzuje len alkohol

Nie. Je všeobecne známe, že konzumácia alkoholu poškodzuje pečeň ale k jej poškodeniu dochádza aj inými spôsobmi. Genetika, autoimunitné ochorenia, vysoký cholesterol, obezita, drogy, cukrovka, nezdravá strava,… to všetko môže byť príčinou ochorení pečene.

Keby som mal problémy s pečeňou zožltla by mi koža

Nie. Jedným z príznakov hepatitídy je zožltnutie kože a podľa toho dostalo toto ochorenie aj ľudový názov žltačka. Nie je to ale pravidlo. Ochorenie pečene je tiché, bolesti, ktoré občas pri ochorení cítite zvyčajne súvisia s trávením jedla, ktoré je bohaté na tuky. Môžu ubehnúť roky, kým sa ochorenie pečene diagnostikuje.

Lieky škodia pečeni

Áno, toto je pravda. Všetky lieky môžu byť toxické pre pečeň. Starší ľudia, ktorí užívajú viac liekov sú náchylnejší na rozvoj hepatitídy vyvolanej liekmi. Preto by ste lieky mali užívať správne, podľa odporúčaní lekára a neprekračovať dávkovanie.

Pečeň. Káva

Káva je dobrá pre pečeň

Áno. Pokiaľ pijete kávu horkú, bez cukru a denne nevypijete viac ako 3 – 4 šálky je káva pre pečeň prospešná. Dokonca sa zistilo, že káva znižuje riziko vzniku cirhózy pečene.

Zaujímavosti o pečeni

Pečeň je pomerne veľký orgán. Jej hmotnosť u mužov je približne 1,8 kg a u žien 1,3 kg.

Tento orgán dokáže produkovať teplo procesom známym ako termogenéza. Pomáha tak udržiavať telesnú teplotu. Tento proces je obzvlášť dôležitý pri novorodencoch a dojčatách.

Produkuje niekoľko hormónov ako inzulínu podobný rastový faktor (IGF-1). Tento hormón sa významnou mierou podieľa na raste a vývoji. Taktiež produkuje angiotenzinogén, ktorý reguluje krvný tlak.

Niektoré štúdie dokazujú, že pečeň môže hrať dôležitú úlohu pri duševnom zdraví. Keď nefunguje správne môžu sa toxíny dostať do krvného obehu a ovplyvniť funkcie mozgu. Môže dôjsť k ochoreniu mozgu známemu ako hepatická encefalopatia. Tento stav sa môže prejavovať depresiami, zmätenosťou, záchvatmi, nezmyselnou rečou, zábudlivosťou až kómou.

Pečeň nie je len orgán ale aj žľaza. Žľazy dokážu vytvárať a uvoľňovať látky, ktoré v organizme vykonávajú špecifickú funkciu. Do tejto kategórie spadá aj žlč, ktorú produkuje práve pečeň.

Každý deň pečeň môže vyprodukovať až 1 liter žlče (u dospelého človeka). Pre organizmus je veľmi dôležitá, konkrétne pre tráviaci systém. Žlč rozkladá tuky a napomáha ich vstrebaniu.

Pečeň. Lieky

Lieky a pečeň

Pečeň rozkladá všetky lieky, ktoré sa dostanú do krvi a všetky jedovaté a toxické zložky odstráni. Lieky, ktoré sa podávajú v neaktívnej forme musí organizmus metabolizovať na aktívnu formu a to sa deje v pečeni. Schopnosť pečene metabolizovať lieky sa líši od človeka k človeku. Môže to viesť k zmenám v účinnosti lieku a aj k vedľajším účinkom. Preto vám niektoré lieky nemusia sadnúť a lekár ich môže vymeniť za iné.

Lieky, ktoré poškodzujú tkanivá v organizme, napríklad chemoterapia sa musia podávať v presne vyváženej dávke pre každého človeka osobitne. Prečo? Potrebujete dostatočnú dávku liekov na to aby sa prejavil v tele ich účinok skôr ako liek pečeň odstráni, ale lieku nesmie byť viac, pečeň ho musí dokázať odstrániť dostatočne rýchlo. V opačnom prípade urobí liek v organizme viac škody ako osohu.

Problém s pečeňou môže narobiť aj nadmerné užívanie doplnkov stravy.

Transplantácia pečene

Pečeň je jediný orgán v tele, ktorý sa regeneruje a dorastá. Stačí ak máte 25% pečene a v priebehu pár týždňov dorastie. To je dôvod, prečo darcovia pečene môžu darovať viac ako polovicu svojej pečene a do pár týždňov sa úplne uzdravia.

Predpokladá sa, že je za tým vyššie množstvo enzýmu telomerázy, ktorý produkuje teloméry. Teloméry sú segmenty DNA na konci chromozómov a poskytujú ochranu pred mutáciou buniek pri ich delení. Každým delením bunky sa teloméry skracujú až postupne dôjde k zastaveniu delenia buniek, starnutiu a apoptóze. Keďže je v pečeni telomeráz oveľa viac ako v iných orgánoch môžu sa jej bunky deliť viackrát než iné bunky.

Ak dôjde k poškodeniu orgánov vzniká jazva ako na pokožke. Pečeň je v tomto smere ale iná. Ak dôjde k jej poškodeniu dokáže pečeň poškodené tkanivo nahradiť novými bunkami.

ZDROJ:

thelivertransplant.com/myths-facts-about-liver-diseases

thefactsite.com/liver-facts/

amsety.com/livermatters/science/ten-myths-liver-disease/

Obrázky: pixabay.com.

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY