1.3 C
Bratislava
nedeľa, 8 decembra, 2024

Psoriáza – príznaky, príčiny a liečba

Možno ste už počuli o kožnom ochorení s názvom psoriáza „ľudovo“ lupienka. Viete však, ako vlastne toto ochorenie vyzerá, ako sa prejavuje, aké sú príčiny jeho vzniku a aké druhy psoriázy sú? Ak ste si na tieto otázky odpovedali nie, všetky odpovede nájdete v článku.

Psoriáza – jej druhy a príznaky

Psoriáza je nielen ochorenie kože, ale ide o chronické zápalové ochorenie celého tela. To sa však viditeľne prejavuje práve na pokožke. Patrí k autoimunitným ochoreniam, teda k takým, pri ktorých sa imunitný systém obráti proti vlastnému organizmu. Okrem pokožky sa príznaky môžu prejaviť aj na nechtoch a ochorenie postihuje aj kĺby. Vyhnúť sa nemusí ani vlasovej pokožke.

Mnoho ľudí si myslí, že ide o nákazlivú chorobu, to však nie je pravda. Toto ochorenie síce neohrozuje priamo život pacienta, avšak ľudia trpiaci psoriázou majú vyššie riziko vzniku srdcových ochorení, depresie, artritídy či cukrovky. Zvyčajne sa psoriáza objaví vo veku od 15 do 35 rokov a hoci sa jej nie je možné nadobro zbaviť, vďaka liečbe sa nemusí prejaviť počas dlhého obdobia.

Pri psoriáze dochádza k zápalu kožných buniek, ktoré sa obnovujú veľmi rýchlo – 3 až 6 dní, pričom u zdravého človeka to trvá približne 28 dní. V dôsledku toho vznikajú na postihnutých miestach zhrubnuté šupinaté ložiská kože. Ochorenie môžu sprevádzať pocity svrbenia i bolesť.

Existuje viacero druhov psoriázy, pričom najčastejšie sa vyskytuje tzv. ložisková psoriáza. Ložiská zhrubnutej kože sa objavujú často na vonkajšej strane horných a dolných končatín, predovšetkým na lakťoch a kolenách. Postihnutá však môže by hociktorá časť tela. Ložiská majú rôzny tvar, avšak sú presne ohraničené.

Okrem tohto typu sa objavuje aj psoriasis guttata, pre ktorú sú typické malé červené šupinaté bodky, ktoré vyzerajú ako kvapky vody po tele. Začiatok ochorenia je spojený so streptokokovou infekciou horných dýchacích ciest. Táto psoriáza zvyčajne sama zmizne po niekoľkých týždňoch, avšak neskôr sa môže objaviť v rovnakej podobe, ale dokonca aj ako ložisková psoriáza.

Veľké plochy tela postihuje psoriasis erythrodermica, pri ktorej kožu pokrývajú červené plochy. Tie sa ošupujú a môžu sa na nich vytvoriť pľuzgieriky s hnisom. Ak sa ložiská tvarom a veľkosťou podobajú minci, hovoríme o psoriasis nummularis. Niekoľko rokov po tom, čo sa u pacienta objaví psoriáza, môže ho postihnúť psoriasis arthritica, teda chronická zápalová artritída.

Aké sú príčiny vzniku psoriázy?

Príčiny vzniku tohto ochorenia nie sú presne známe, no vyzerá to tak, že ho spôsobujú problémy imunitného systému ľudského tela. Biele krvinky s názvom T-bunky sa zvyčajne stávajú aktívnymi pri boji proti infekciám, pri psoriáze však pôsobia proti zdravým bunkám kože. Počas toho vylučujú T-bunky chemikálie s názvom cytokíny, no a tie podporujú zápal. V dôsledku pôsobenia cytokínov sa kožné bunky delia oveľa rýchlejšie ako bežne.

Lupienka sa zvyčajne vyvíja v cykloch akútny stav versus remisia. Stav sa väčšinou zhoršuje v zimnom období, občas príznaky ustúpia aj na niekoľko rokov.

K zhoršeniu alebo k opakovanému výskytu prejavov na pokožke vedie viacero spúšťačov. Častým spúšťačom je napríklad stres, ale aj poranenia kože, ako sú porezania či popáleniny. Pozor si treba dávať aj na spálenie od slnka. Taktiež niektoré infekčné choroby, ako je napríklad angína, môžu zhoršiť či spustiť niektorý typ psoriázy. V neposlednom rade k spúšťačom patria aj niektoré druhy liekov.

Liečba psoriázy

Pozitívne je, že dnes už existuje vysoko účinná liečba príznakov psoriázy. Ak trpíte psoriázou, vaše kroky určite povedú k dermatológovi, ktorý vám navrhne „liečbu na mieru“. V závislosti od stupňa postihnutia delíme liečbu psoriázy na tieto skupiny postupov:

  • lokálna liečba – krémy, alebo maste sa aplikujú na postihnuté miesta
  • fototerapia – aplikácia UV žiarenia
  • systémová liečba – podávajú sa lieky vo forme tabliet alebo injekcií
  • špecializovaná biologická liečba – používa sa pri ťažkých formách psoriázy a podmienkou na ňu sú minuté možnosti liečby tabletkami

Psoriáza ale nie je iba kozmetický problém. Pacienti, ktorí trpia na toho kožné ochorenie majú často krát problém sa zaradiť do pracovného života alebo nájsť si životného partnera, nakoľko im ochorenie zhoršuje aj psychický stav. Tu nanešťastie vzniká začarovaný kruh, kedy stres môže vyvolať zhoršenie kožných prejavov.

Zaujímavosť

Vedeli, ste že u žien trpiacich na psoriázu ochorenie väčšinou zmizne v čase tehotenstva?

Čo môžete urobiť sami?

  • balneoterapia – na Slovensku sú špecializované kúpele so sírovou vodou Smrdáky, kde sa liečia kožné choroby, vrátane psoriázy
  • laserová liečba – používa sa pri miernej až strednej forme psoriázy
  • kúpeľ v zázračnom Mŕtvom mori – alternatíva kúpeľ vo vani so soľou z Mŕtveho mora – spravte si mesačnú kúru a dožičte si takýto kúpeľ 3 až 4 krát do týždňa
  • zdržiavajte sa na slnku – vystavenie postihnutej pokožky slnečným lúčom niekoľko minút denne môže zmierniť zápal a zmierniť tvorbu šupín
  • zvlhčujte pokožku – suchá pleť vyzýva k zhoršeniu ochorenia – premasťujte postihnuté miesta hydratačným krémom, alebo olejmi. Vyskúšajte jojobový olej – aplikovať ho môžete aj priamo po kúpeli na ešte vlhkú pokožku
  • nepoužívajte vysušovacie mydlá a odmasťovacie prostriedky
  • vyhýbajte sa stresu a naučte sa relaxovať – skúste jogu, meditáciu
  • jedzte zdravo a do svojho jedálnička doplňte ryby – losos, makrelu. Ak nemáte radi ryby siahnite po rybom tuku v kapsuliach
  • najmä v zimnom období pri nedostatku slnečného žiarenia užívajte vitamín D – pomáha znižovať zápaly na koži, vrátane jej rohovatenia
  • vyhýbajte sa alkoholu a fajčeniu nakoľko zvyšujú riziko psoriázy

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY