18.5 C
Bratislava
sobota, 27 júla, 2024

Fakty a mýty: Akupunktúra

Akupunktúra je alternatívna liečebná metóda, ktorá má korene v Číne. V tradičnej čínskej medicíne sa používa už viac ako 3500 rokov. Za posledných pár rokov vzrástla jej popularita. Pozitívny vplyv akupunktúry na zdravie potvrdzuje čoraz viac ľudí na celom svete a čoraz častejšie ju ako doplnkovú liečbu odporúčajú aj lekári.

Starodávna medicína v modernej liečbe

Tradičné čínske liečiteľstvo

vysvetľuje akupunktúru ako techniku na vyrovnanie toku energie alebo životnej sily (známej ako chi). Predpokladá sa, že táto energia prúdi cez meridiány (dráhy) v tele. Vložením ihiel do špecifických bodov pozdĺž meridiánov sa tok energie znova vyrovná.

Moderná medicína vníma akupunktúru, konkrétne akupunktúrne body ako miesta stimulácie nervov, svalov a spojivového tkaniva. Stimuláciou týchto bodov zvyšuje organizmus produkciu látok, ktoré znižujú bolesť.

Keď sa povie akupunktúra, každému hneď príde na um množstvo ihiel, zapichnutých vo vašom tele. Ide ale o spôsob liečby, ktorý poskytuje úľavu ľuďom na celom svete. Aj keď akupunktúru poznáme niekoľko tisícročí stále je opradená tajomstvom a aj množstvom mýtov.

Fakty a mýty

Bolí akupunktúra? – predsa len sa v nej používajú ihly

Pri predstave viacerých ihiel v tele prebehne väčšine ľuďom mráz po chrbte. Je to prirodzená reakcia. Bolesti sa ale pri akupunktúre báť nemusíte. Ihly, ktoré sa pri procedúre používajú sú tenšie ako ihly, ktorými vám berie zdravotná sestra krv. Môžu mať hrúbku asi ako mačací fúz. Pichnutie nemusíte ani cítiť, niektorí pacienti popisujú zavedenie ihly do tela ako uštipnutie komárom. Niekedy môžete cítiť nepríjemný pocit, ten ale behom chvíľky zmizne, alebo sa zmierni keď sa ihla upraví.

Takže, odpoveď na otázku „Bolí akupunktúra?“ znie nie, nebolí. Niektorí pacienti si počas akupunktúry aj pospia a ihly v tele ani nevnímajú.

Akupunktúra. Ihly

Akupunktúra na zmiernenie bolesti nezaberá

Pravdou je, že u každého môže akupunktúra zabrať inak. Niekomu stačí absolvovať 2 – 3 procedúry, iní pocítia jej účinky až po 8 – 10 procedúrach. Uskutočnilo sa množstvo štúdií zameraných na účinnosť akupunktúry. Zdá sa, že akupunktúra môže byť účinná pri 117 zo 122 skúmaných zdravotných stavoch. Pri jednej štúdii sa preukázal jej účinok znižovať bolesť. Pri liečbe pacientok s rakovinou prsníka sa môžu prejaviť vedľajšie účinky ako silné bolesti kĺbov. Pacientky, ktoré podstúpili akupunktúru nemali silné bolesti.

Akupunktúru často podstupujú aj ľudia, ktorí majú chronické bolesti, bolesti zubov, krku alebo chrbtice, pomáha aj pri bolestiach hlavy, migréne, bolesti zubov, osteoartróze a môže pomôcť aj s chudnutím.

Nie je dobré kombinovať akupunktúru s klasickou, modernou liečbou

Opak je pravdou. Akupunktúru je možné podstúpiť popri množstve klasických liečebných terapií. Vždy je ale dobré porozprávať sa o tom so svojim lekárom. Vás akupunkturista by mal tiež vedieť na čo a ako sa liečite. Akupunktúrou je možné podporiť klasickú liečbu a zlepšiť stav pacienta.

Ak užívate lieky na riedenie krvi povedzte to, pri akupunktúre sa použijú tenšie ihly. Tiež povedzte ak máte kardiostimulátor. Ak procedúra zahŕňa aplikáciu slabých elektrických impulzov na ihly môže potenciálne narušiť činnosť kardiostimulátora.

Akupunktúra sa používa len na liečbu bolesti

Nie. Aj keď ľudia často túto procedúru podstupujú práve na uľavenie od bolesti môže vám pomôcť aj z inými zdravotnými problémami. Používa sa aj na zmiernenie vedľajších účinkov chemoterapie, na rannú nevoľnosť, zmiernenie menštruačných kŕčov, alergie, vysoký krvný tlak, neplodnosť, stres, pocit úzkosti a množstvo ďalších problémov.

Táto procedúra má veľa vedľajších účinkov

Nie. Vedľajšie účinky akupunktúry sú takmer nulové. Samozrejme ak procedúru podstupujete u skúseného akupunktúrneho lekára s certifikátom, ktorý používa sterilné ihly.  Medzi časté vedľajšie účinky patrí slabšie krvácanie alebo modriny v mieste vpichu.

Nemusíte si v práci brať voľno na celý deň ak idete na akupunktúru. Po procedúre môžete pokračovať v bežnom dni bez akýchkoľvek obmedzení.

Akupunktúra

Tehotné ženy nemôžu ísť na akupunktúru

Môžu. Akupunktúra môže pomôcť zmierniť rannú nevoľnosť, pomôcť pri problémoch ako bolesť chrbta či kĺbov a používa sa aj na zmiernenie pôrodných bolestí. Je tu ale riziko. Niektoré akupunktúrne body môžu stimulovať pôrod čo môže viesť k predčasnému pôrodu.  Ak ste tehotná určite to akupunkturistovi povedzte.

Ak s akupunktúrou raz začnem budem ju potrebovať stále

Základom akupunktúry je liečba, alebo aspoň zmiernenie problémov, ktoré vás trápia a celkové zlepšenie vášho stavu. U niekoho môže procedúra zabrať po 2 až 3 návštevách, niekto ich bude potrebovať viac. Faktom je, že účinky akupunktúry sa pri každom ošetrení zvyšujú. Ľudia, s chronickými chorobami budú pravdepodobne potrebovať akupunktúru pravidelne.

Akupunktúra je mystická a magická

Nie, na akupunktúre nie je nič mystické a ani magické. Pri tejto liečebnej procedúre dochádza k vyváženiu prepojení systémov vášho organizmu. Aj keď sa nevie presne ako funguje a ako lieči, napriek množstvu výskumov. Predpokladá sa, že pri akupunktúre dochádza k stimulácii nervov v tele, ktoré vysielajú signály do mozgu. Mozog na základe prijatých signálov začne uvoľňovať endorfíny a ďalšie hormóny, ktoré potláčajú bolesť, zlepšujú náladu a robia nás šťastnejšími.

Akupunktúru môže robiť ktokoľvek

Nie. Podľa zákona môže akupunktúru u nás robiť len lekár, ktorý má atestáciu z niektorého klinického predmetu (rehabilitácie, chirurgia,…) a absolvuje kurz, na ktorom sa oboznámi s tradičnou čínskou medicínou a aj akupunktúrou. Problém je, že akupunktúru robia aj ľudia bez vzdelania, rôzny liečitelia, ktorí nemajú potrebné znalosti. Ak sa rozhodnete túto procedúru aspoň vyskúšať dobre sa informujte o odbornom vzdelaní a aj skúsenostiach akupunkturistu.

Prečítajte si recenzie alebo sa spýtajte známych aké majú s akupunktúrou skúsenosti, u akého akupunkturistu boli a ako sa po procedúre cítia.

ZDROJ:

health.clevelandclinic.org/acupuncture-10-biggest-myths-and-facts-2

drneilspiegel.com/blog/myths-and-facts-about-acupuncture

pennmedicine.org/updates/blogs/health-and-wellness/2017/march/acupuncture

Obrázky: freepik.com, pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY