6.3 C
Bratislava
streda, 24 apríla, 2024

Vaginálny výtok: Čo by ste o ňom mali vedieť

Vaginálny výtok je tekutina vylučovaná zo žliaz v pošve a krčku maternice. Výtok je u všetkých žien prirodzený, normálny a bežný proces. Objavuje sa približne s prvou menštruáciou. Zmeny výtoku z vagíny môžu byť znakom infekcie alebo choroby. Čo sa považuje za normálny vaginálny výtok a kedy by ste mali vyhľadať lekára?

Čo je normálny vaginálny výtok

Vaginálny výtok je číry až biely hlien. Množstvo a aj konzistencia výtoku sú u každej ženy iné a môžu sa počas menštruačného cyklu meniť. Všeobecne sa ale za normálny vaginálny výtok považuje:

Textúra – od vodnatej až po lepkavý hustejší hlien, ktorý môže mať až konzistenciu pasty. Vodnatý výtok bez zápachu môže byť normálny, záleží to od toho v akej fáze menštruačného cyklu ste. Spenený alebo hrudkovitý výtok je často doprevádzaný svrbením a je príznakom infekcie.

Farba – zdravý výtok môže byť číry, biela až sivobiely. Iné farby sú znakom zdravotných problémov.

Zápach – výtok by mal byť bez zápachu, môže mať ale mierny zápach. Silne zapáchajúci výtok alebo zápach po rybách môže byť znakom infekcie.

Množstvo – viac alebo menej – u každej ženy je množstvo vaginálneho výtoku rôzne. Pod množstvo sa podpisujú aj rôzne faktory ako je napríklad ovulácia, tehotenstvo, sexuálne vzrušenie alebo užívanie antikoncepcie. Náhle zmeny v množstve výtoku ale môžu znamenať problém.

Možno si kladiete otázky či je výtok normálny. Áno, je. Vaginálnym výtokom sa z vagíny odstraňujú staré bunky, baktérie, nečistoty a aj patogény. Vďaka nemu je reprodukčný systém zdravý a čistý. Odborne sa normálny vaginálny výtok nazýva leukorea. Každý deň väčšina žien vyprodukuje cca 4 mililitre výtoku (menej ako čajová lyžička).

V priebehu mesačného menštruačného cyklu sa môže výtok meniť

Deň 1 – 5– výtok je krvavý, červený (menštruácia).

Deň 6 – 14 – po menštruácii je výtoku menej a môže mať hnedastú farbu (výtok obsahuje starú krv). Následne môžu prejsť 3 – 4 dni, počas ktorých nemusíte mať žiadny výtok. Ako sa začína vyvíjať a dozrievať vajíčko výtok začína byť zakalenejší až biely a lepkavejší.

Deň 14 – 25 – pár dní pred ovuláciou je hlien riedky a vodnatý, po ovulácii je zas zakalený až biely a lepkavý. Spôsobujú to vyššie hladiny progesterónu.

Deň 25 – 28 – výtok má svetlejšiu farbu až do dňa menštruácie.

Ovulácia sa často prejavuje čírim, lepkavým a vodnatým výtokom. Práve táto konzistencia pomáha spermiám dostať sa až k vajíčku. Tesne pred ovuláciou sa môže množstvo vaginálneho výtoku zvýšiť (až 30 násobne oproti bežnému množstvu).

Farba vaginálneho výtoku

Biely výtok z vagíny je normálny. Spozornieť by ste mali ak zmení farbu, konzistenciu alebo začne zapáchať. Rôzne iné farby vaginálneho výtoku môžu znamenať problém.

Žltý výtok

Ak má vaginálny výtok jemne žltú farbu nemusí to byť žiaden problém. Často sa objavuje tesne pred menštruáciou kedy sa zmieša menštruačná krv s hlienom. Môžete pritom pociťovať aj niektoré z príznakov predmenštruačného syndrómu (PMS).

Jemne žltý odtieň vaginálneho výtoku môže byť spôsobený aj stravou, alebo  užívaním niektorých doplnkov stravy.

Spozornieť by ste mali ak má výtok  tmavší odtieň žltej až zelenej. Môže to znamenať prítomnosť bakteriálnej alebo sexuálne prenosnej infekcie.

Príčinou žltého výtoku môže byť

  • Trichomoniáza – sexuálne prenosná infekcia, ktorá sa prejavuje aj svrbením, nepríjemným zápachom a/alebo bolesťou pri močení
  • Chlamýdie – žltý výtok je často jediným príznakom tejto infekcie.

Ružový až červený výtok

Ružový výtok sa vyskytuje pri špinení pred menštruáciou. Objaviť sa môže aj po ovulácii, podráždení vo vagíne alebo môže ísť o implantačné krvácanie (implantácia – vniknutie oplodneného vajíčka do výstelky maternice).

Červený, alebo krvavý výtok sa často objavuje tesne pred a po menštruácii. Ak sa objaví mimo tohto obdobia môže to byť znakom cervikálneho polypu ale aj rakoviny krčka maternice.

Šedý výtok

Sivobiely vaginálny výtok sa považuje za bežný. Ak sa ale u vás objavil náhle, alebo má výraznejší sivý odtieň môže ísť o bakteriálnu infekciu nazývanú bakteriálna vaginóza. Pre túto infekciu sú časté aj ďalšie symptómy ako svrbenie, zápach a/alebo začervenanie vaginálneho otvoru.

Číry výtok

Jasný číry vaginálny výtok je považovaný za normálny. Môže byť aj znakom ovulácie alebo hormonálnej nerovnováhy.

Biely výtok

Biely výtok je tiež považovaný za normálny a zdravý. Pokiaľ je ale hustejší, má tvarohovú konzistenciu a/ alebo vám spôsobuje svrbenie môže ísť o kvasinkovú infekciu.

Vaginálny výtok- Tampóny

Zmena vaginálneho výtoku

Zmena konzistencie alebo zápach vaginálneho výtoku môžu byť tiež príznakom rôznych infekcií.

Biely, hustý výtok, ktorý zapácha po rybách môže byť príznakom bakteriálnej vaginózy.

Pľuzgiere okolo genitálií, hustý výtok, silný zápach a krvácanie medzi menštruáciami môžu byť príznaky genitálneho herpesu.

Páchnucim vaginálnym výtokom, bolesťou žalúdka alebo podbruška sa môžu prejavovať rôzne pohlavne prenosné choroby (chlamýdie, kvapavka,..).

Kedy navštíviť lekára

Navštíviť lekára by ste mali vždy keď sa vám vaginálny výtok nepozdáva. Spenený, hrudkovitý, alebo zelenkastý výtok či iné príznaky môžu znamenať vážnejšie ochorenie. Mnoho pohlavne prenosných ochorení sa nemusí prejavovať žiadnymi alebo len miernymi príznakmi. Okrem toho, že ich môžete ľahko preniesť na partnera môžete mať vážne problémy aj s plodnosťou. Vo vážnejších prípadoch (rakovina krčku maternice) môže ísť dokonca o váš život.

S návštevou lekára neotáľajte ak

  • má vaginálny výtok inú farbu, konzistenciu alebo zapácha
  • sa objem výtoku náhle zvýšil
  • krvácate medzi menštruáciami alebo po menopauze
  • cítite bolesť pri močení
  • cítite bolesť pri vaginálnom sexe
  • často močíte
  • máte bolesti v oblasti panvy
  • cítite svrbenie alebo pálenie v okolí vagíny

Čokoľvek, čo sa vám bude zdať abnormálne by malo byť dôvodom pre návštevu lekára.

Výtok v tehotenstve

Počas tehotenstva sa produkcia výtoku zvyšuje. Ide o prirodzenú reakciu organizmus, ktorý tak pomáha predchádzať infekciám šíriacim sa z vagíny do maternice.

Aj napriek vyššej produkcii výtoku je tehotná žena náchylnejšia na rozvoj infekcií. Z toho dôvodu by ste mali navštíviť lekára hneď ako má výtok inú farbu, zmení konzistenciu alebo začne zapáchať. Všetky tieto zmeny môžu byť príznakmi infekcií, ktoré môžu byť nebezpečné pre vyvíjajúci sa plod.

Ku koncu tehotenstva môže mať hlien žltú farbu a môže byť silnejší. V poslednom týždni tehotenstva môže mať výtok ružovú farbu a jeho obsah sa výraznejšie zvýši. Dokonca si ho môžete pomýliť aj s močom. Ružová farba je spôsobená trochou krvi v hliene a je znakom, že organizmus sa pripravuje na blížiaci sa pôrod.

Ak sa objaví ružoví alebo krvavý výtok skôr vyhľadajte čo najskôr lekára. Môže ísť o problém s placentou alebo potrat.

Normálny výtok v tehotenstve má číru až bielu farbu a je bez zápachu. Akúkoľvek zmenu v jeho konzistencii, farbe a zápachu oznámte čo najskôr lekárovi.

Vaginálny výtok v tehotenstve

Prevencia

Pokiaľ rozmýšľate nad tým ako sa zbaviť výtoku rozmýšľate zbytočne. Zdravý vaginálny výtok je prirodzený proces organizmu a vy mu nezabránite v produkcii. Organizmus takto udržuje reprodukčný systém zdravý a čistý. Ak sa chcete vyhnúť zdravotným problémom mali by ste znížiť možnosť infikovania sa a udržať si zdravé vaginálne prostredie.

  • Pri sprchovaní sa vyhýbajte bežným kozmetickým produktom na umývanie. Okolie vagíny si umyte čistou vodou, prípadne použite produkty určené na hygienu intímnych miest. Vyhnete sa tak možnému podráždeniu a ničeniu dobrých baktérií, ktoré zabraňujú rozvoju vaginálnych infekcií.
  • Noste priedušnú bavlnenú bielizeň. Môžete tak znížiť riziko kvasinkovej infekcie.
  • Bezpečný sex, používanie kondómu a obmedzenie počtu sexuálnych partnerov znižuje riziko infikovania sa niektorou so sexuálne prenosných infekcií.
  • Parfumované a voňavé tampóny alebo vložky narúšajú prirodzenú rovnováhu baktérií vo vagíne, čo môže zvýšiť riziko rozvoja infekcie alebo spôsobiť podráždenie.
  • Po použití toalety sa utierajte spredu dozadu. Zabránite tak prieniku baktérií z konečníka do vagíny ale aj do močových ciest.

Ak sa obávate silného či nadmerného vaginálneho výtoku môžete použiť slipové vložky. Nepoužívajte ich ale stále. Môžu spôsobiť podráždenie.

ZDROJ

medicalnewstoday.com/articles/321131

healthline.com/health/vaginal-discharge#diagnosis

my.clevelandclinic.org/health/symptoms/4719-vaginal-discharge

nhs.uk/conditions/vaginal-discharge/

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY