23.8 C
Bratislava
štvrtok, 23 mája, 2024

Ajurvédske čaje a káva

Na prípravu ajurvédskych čajov sa používajú väčšinou harmonické zmesi viacerých bylín, korenín a plodov, blahodarne pôsobiacich a overených tisícročiami. Pitné kúry sú dôležitou súčasťou celkového liečebného procesu Ajurvédy. Pijú sa na rôznorodé fyzické, aj psychické ochorenia, zmesi sa nechávajú dlhšie lúhovať, alebo sa varia vo vriacej vode. Stačí si len vybrať čaj na konkrétny problém – zakúpiť si ich môžete v rôznych e-shopoch, alebo v bio obchodoch a dobrých čajovniach. Do ajurvédskych zmesí sa pridávajú najmä: rooibos, bazalka – tulsi, medovka, ibištek, oman, sladké drievko, škorica, kardamón, klinčeky, zázvor, fenikel, pomarančová kôra, citrónová tráva, z typicky himalájskych bylín sú to: garcinia, shatawari, arjuna, aswagandha, brahmi – tie sa s obľubou používajú aj v kávových zmesiach, ktoré sa zalievajú studeným, alebo teplým mliekom.

Ajurvédska káva je chutná a zdraviu prospešná, vyrobená z tradičných himalájskych bylín. Výborne chutí a hlavne – neobsahuje kofeín. Slúži aj ako náhrada čaju.

Ajurvédska káva AŠVAGANDHA – na mozog a energiu

Je to instantná káva bez kofeínu, ktorej súčasťou je himalájska bylinka AŠVAGANDHA – Withania somnifera – zvaná aj indický ženšen. Tá je veľmi významná v ajurvédskej medicíne, so silnými antioxidačnými účinkami, odstraňuje z tela toxíny a nečistoty. Je veľmi dôležitým životabudičom, ktorý vyživuje všetky tkanivá, vrátane kĺbov a nervov, dodáva energiu. Pozitívne pôsobí na mozgové centrum, harmonizuje vedomie a zmierňuje stres, znižuje krvný tlak, je aj afrodiziakum – užíva sa aj na plodnosť, erekciu, je účinná pri rekonvalescencii, ale aj pre starších ľudí. Súčasťou kávovej zmesi je bylina čakanka, ktorá podporuje trávenie a priaznivo pôsobí na pečeň. Kávu zalievame vlažným, alebo teplým mliekom, prípadne v kombinácie mlieka s vodou, sladíme medom. Slúži aj ako náhrada čaju.

Ajurvédska káva BRAHMI – na dobrú pamäť a koncentráciu

Je to instantná bezkofeínová kávovinová zmes s obsahom extraktu z himalájskej byliny BRAHMI – Bacopa monniera. Bylina je antioxidant, považované za vynikajúce Jang tonikum. Napomáha k zlepšeniu pamäte a koncentrácie, celkovému upokojeniu a k získaniu lepšej schopnosti učiť sa, jasne uvažovať a rýchlo reagovať. Bacopa upokojuje myseľ a podporuje relaxáciu, znižuje úzkosť, nepokoj a senilitu – je preto vhodná aj pre starších ľudí. Používa sa tiež ako krv čistiaci prostriedok a je považovaná za užitočnú pre všetky zápaly, chronické kožné ochorenia a na kontrolu krvného tlaku. Súčasťou kávovej zmesi je bylina čakanka, podporujúca trávenie a priaznivo pôsobiaca na pečeň. Kávu zalievame vlažným, alebo teplým mliekom, alebo mliekom a vodou, sladíme medom. Chutí výborne.

Ajurvédska káva ARJUNA – na srdce

Instatná kávovina s himalájskou bylinou Arjuna – bez kofeínu. Bylina ARJUNA (Ardžuna) – Terminalia arjuna má mimoriadne dobrý vplyv na srdce a celý srdcovo-cievny systém, upravuje ho a znižuje krvný tlak. Priaznivo pôsobí na fyzickú kondíciu, ale aj na psychiku, proti stresu a nervozite, upokojuje nervovú sústavu. Je antioxidant. Súčasťou kávovej zmesi je bylina čakanka, podporujúca trávenie a priaznivo pôsobiaca na pečeň. Kávu zalievame vlažným, alebo teplým mliekom, alebo mliekom a vodou, sladíme medom. Slúži aj ako náhrada čaju. Zmes okrem arjuny a čakanky obsahuje aj Drakshu – vínnu révu a Pushkarmool – koreň.

Ajurvédska káva SHATAWARI – pre ženy

Táto kávová zmes je bez kofeínu, vhodná najmä pre ženy. Obsahuje extrakt z himalájskej byliny SHATAWARI – Asparagus Racemosus. Afrodiziakum, udržuje hormonálnu rovnováhu v tele ženy, používa sa pri bolestivej menštruácii, liečení neplodnosti. Dodáva energiu, je vhodná aj na náladovosť a nespavosť. Zmes obsahuje aj čakanku, ktorá pôsobí na trávenie a na pečeň. Je tiež vhodná na podporu sexuálneho zdravia u mužov. Zmes zalejeme vlažným, alebo teplým mliekom, alebo v kombinácii mlieko – voda. Sladíme medom.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY