15.3 C
Bratislava
piatok, 26 apríla, 2024

Krvné skupiny – choroby podľa krvných skupín

Poznáte svoju krvnú skupinu? Ak nie mali by ste si to čo najskôr zistiť. Krvná skupina vás môže pred niektorými chorobami ochrániť ale v závislosti od nej ste aj náchylnejší na niektoré ochorenia. Touto tematikou sa vedci zaoberajú už od začiatku 20 storočia a aj keď sa tomu v začiatkoch veľmi neverilo súčasné poznatky vedy objavujú súvislosti medzi chorobami a krvnou skupinou. Viete aké choroby podľa krvnej skupiny vám hrozia?

Krvné skupiny

Existujú 4 hlavné krvné skupiny A, B, AB a 0. Každá z nich má dve podskupiny: pozitívnu a negatívnu. Rozdiel v krvných skupinách je v antigéne (proteíne) na červených krvinkách. Ak tieto antigény zaznamenajú látku, ktorú nepoznajú spustia reakciu imunitného systému.

Kým krvná skupina A obsahuje antigén A a protilátky anti-B krvná skupina B obsahuje antigén B a protilátky anti-A. Ľudia s krvnou skupinou AB majú oba antigény (A aj B) ale nemajú protilátky (anti-A a ani anti-B). Ak máte krvnú skupinu 0 nemáte antigény (A ani B) ale máte obe protilátky (anti-A a aj anti-B). Zdá sa, že práve ovplyvňuje na akú chorobu ste náchylnejší ale zároveň vám môže vaša krvná skupina poskytnúť aj akú-takú ochranu pred inými ochoreniami.

Choroby podľa krvných skupín

Pri výskume chorôb, ktoré prevládajú pri krvných skupinách sa brali do úvahy len základné krvné skupiny. Niektorí ľudia sú náchylnejší na rozvoj niektorých ochorení to ale neznamená, že ich určite dostanú. Na čo ste náchylnejší a aká choroba podľa krvnej skupiny vám hrozí?

Srdce, kardiovaskulárny systém

Riziko vzniku chorôb srdca je u ľudí s krvnou skupinou A, B a AB. Práve tieto typy krvných skupín majú vyššiu pravdepodobnosť zvýšeného cholesterolu a majú aj zvýšené množstvo bielkovín, ktoré súvisia so zrážanlivosťou krvi.

Hlboká žilová trombóza je stav keď sa v hlbokých žilách (najčastejšie na nohe) vytvorí krvná zrazenina, ktorá môže prejsť do pľúcnych tepien a spôsobiť pľúcnu embóliu. Ak máte krvnú skupinu B ste na toto ochorenie náchylnejší než iné skupiny. Ľudia s krvnou skupinou 0 majú riziko vzniku trombózy najnižšie. Možno je to spôsobené tým, že je u nich vyššie riziko zvýšeného krvácania než tvorby krvných zrazenín.

Keďže ľudia s nulkou majú nižšie riziko rozvoja ochorení srdca a krvných ciev  žijú dlhšie.

Rakovina

Ľudia s krvnou skupinou A a Bnáchylnejší na niektoré typy rakoviny. Prevažne ide o rakovinu hrubého čreva, konečníka, maternice a rakovinu vaječníkov. Riziko vzniku rakoviny pankreasu a aj žalúdka je u krvnej skupiny B (viac ako 70%) a AB (50%) vyššie. Zdá sa, že práve krvinky týchto krvných skupín podporujú množenie baktérií, ktoré môžu byť za vznikom tohto ochorenia.

Plodnosť

Myslíte si že krvná skupina a plodnosť spolu nesúvisia? Omyl. V jednej štúdii sa zistilo, že ženy s krvnou skupinou 0 mali menšie množstvo zdravých vajíčok, čím sa znížila ich plodnosť. U mužov s rovnakou krvnou skupinou sa zas impotencia vyskytuje 4 kráť zriedkavejšie než u mužov s inou krvnou skupinou.

Krvné skupiny. Krvinky

Mozog, pamäť

Najväčšia pravdepodobnosť mŕtvice je u ľudí s krvnou skupinou A a aj AB.  Ľudia s nulkou majú väčšie množstvo sivej hmoty v mozgu, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri rozvoji koordinácie, reči a udržaní rovnováhy.

Problémy s pamäťou, kognitívnymi funkciami a aj myslením sú vyššie u ľudí s typom krvi AB (až o 80% oproti iným krvným skupinám). S tým sa spája aj vyššie riziko demencie.

Cukrovka

Diabetes sa častejšie vyskytuje u osôb s typom krvi A a B. Ak máte krvnú skupinu 0 cukrovka sa u vás tak ľahko nerozvinie (to ale neznamená, že ju určite nemôžete dostať).

Stres

V súčasnosti stres pociťuje každý ale práve ľudia s krvnou skupinou A majú tendenciu produkovať vyššie hladiny kortizolu (stresový hormón). To môže byť hlavným dôvodom prečo stresové situácie zvládate ťažšie a stres sa viac podpisuje na vašom zdraví.

COVID-19

Vyššie riziko infikovania sa koronavírusom COVID-19 majú ľudia s krvnou skupinou A. Najmenšie riziko infikovania sa majú ľudia s typom krvi 0. Ak sa predsa len nakazia je u nich priebeh ochorenia miernejší. Niektoré výskumy naznačujú, že aj ľudia s Rh faktorom negatívnym sú menej náchylný na infikovanie sa týmto vírusom.

Krvné skupiny. COVID-19

 Akému riziku vás vystavuje vaša krvná skupina?

Krvná skupina A

Ľudia s krvnou skupinou A sú náchylnejší na onkologické ochorenia, problémami so srdcom a pravdepodobne budete mať aj zvýšený cholesterol. Týkajú sa vás aj problémy s pečenou a žlčovými cestami.

Choroby, ktoré sa najčastejšie vyskytovali u ľudí s krvnou skupinou A boli vaskulitída, ochorenie spojivového tkaniva a reumatoidná artritída.

Krvná skupina B

Ak máte krvnú skupinu B ste náchylnejší na infekcie spôsobené pneumokokom, E-coli a aj s jednoduchším prenosom HIV. V tejto skupine sa často vyskytuje astma, chronická únava a diabetes 2.typu.

Krvná skupina 0

Ľudia s krvnou skupinou 0 mávajú častejšie žalúdočné vredy a vredy dvanástnika než osoby s inou krvnou skupinou. Častejšie sa u vás môžu objaviť problémy so štítnou žľazou (Hashimotova choroba) a nízke hladiny zápalu, majú horší priebeh cholery a mali by sa mať na pozore pred tuberkulózou. Tiež je u vás vyššie riziko vyššej krvácavosti.

Choroby, ktoré sa najčastejšie vyskytovali u ľudí s týmto typom krvi patria systémový lupus erythematosus, systémová skleróza a Sjogrenov syndróm.

Dovolenka v krajinách, kde sa vyskytuje malária je pre vás predsa len bezpečnejšia ako pre iné krvné skupiny. Parazit, ktorý spôsobuje maláriu sa s krvinkami 0 ťažšie spája.

Krvná skupina. Malária

Krvná skupina AB

U ľudí s krvnou skupinou AB je vyššie riziko problémov so srdcom a kardiovaskulárnym systémom. Taktiež môžete častejšie než ľudia s iným typom krvi trpieť problémami s pamäťou, slovným prejavom a aj kognitívnymi schopnosťami. Preeklampsia sa častejšie spája s tehotnými ženami s týmto typom krvi. Vďaka proteínu, ktorý podporuje zrážanie krvi je u vás aj vyššie riziko mŕtvice.

Riziko, že ochoriete na konkrétnu chorobu podľa krvnej skupiny môže byť u vás vyššie. Nezabúdajte ale, zdravie je vo vašich rukách. Pod váš zdravotný stav sa výraznejšie podpisuje životný štýl, strava a fyzická aktivita. Množstvo chorôb má rodinnú anamnézu, môžete ich „zdediť“ po rodičoch rovnako ako krvnú skupinu. Takže dôležitú rolu na tom či ochoriete alebo nie zohráva aj genetika.

ZDROJ:

webmd.com/a-to-z-guides/ss/slideshow-how-your-blood-type-affects-your-health

nm.org/healthbeat/healthy-tips/what-does-your-blood-type-mean-for-your-health

healthline.com/health/blood-type-and-autoimmune-diseases

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY