19.9 C
Bratislava
nedeľa, 23 júna, 2024

Homeopatia a homeopatiká. Nová liečebná metóda aj u nás?

Homeopatia je vo svete známou a aj uznávanou liečebnou metódou. Na jej účinky sa spolieha čoraz viac ľudí, len v susednej Českej republike má s homeopatikami skúsenosti takmer 40% ľudí. Aj keď ide len o doplnkovú liečbu jej účinky na podporu zdravia sú preukázateľné. V prospech homeopatík hovorí aj fakt, že nemajú žiadne vedľajšie účinky. Čo je homeopatia, ako fungujú homeopatiká a prečo aj samotní lekári odporúčajú homeopatiu ako podpornú liečbu?

História homeopatie

Similia Simibilus Curantur alias podobné sa lieči podobným je prvým a základným princípom homeopatie. Táto alternatívna medicína sa dostáva do pozornosti verejnosti už niekoľko rokov, nejde ale o žiadnu novinku. Vo svete je homeopatia známa už minimálne dvesto rokov. V súčasnosti sa už homeopatia ako liečebná metóda používa na celom svete.

Za zakladateľa homeopatie sa považuje nemecký lekár S. Hahnemann (1755 – 1843), ktorý sa venoval roky farmaceutickým výskumom a chemickým pokusom. Nakoniec sa mu podarilo sformulovať homeopatické princípy, ktoré fungujú doteraz.

Telo sa dokáže vyliečiť samé

Pravdou je, že ľudský organizmus sa dokáže vyliečiť sám. Niekedy ale organizmus potrebuje „drgnutie“ aby mohol spustiť samo liečiace mechanizmy a presne toto „drgnutie“ môžu zabezpečiť homeopatiká.

Základným princípom homeopatie je „podobné sa lieči podobným“ a na tomto princípe fungujú aj homeopatiká. Po ich užití vyvolajú v zdravom organizme symptómy podobné ako keby ste boli chorí. Váš organizmus následne začne na základe symptómov spúšťať liečiace mechanizmy. Pokiaľ ste ale chorí symptómy už máte, tým že užijete homeopatiká spustíte v organizme samo liečiaci proces a podporíte jeho obranyschopnosť. Vďaka tomu je ľudský organizmus schopný vyliečiť sa sám.

Lieky verzus homeopatiká

Rozdiel medzi klasickými liekmi a homeopatikami je hlavne v množstve aktívnych látok (liečiv). Homeopatiká obsahujú minimálne, takmer až nemerateľné množstvo aktívnej látky. Aj keď je toto množstvo naozaj malé stačí na to aby podporili obranyschopnosť organizmu a spustil ozdravovacie procesy.

Homeopatiká sa vyrábajú len z prírodných zložiek. Neobsahujú žiadne umelé a syntetické zložky. Medzi vysokokvalitné homeopatiká patria aj prípravky od spoločnosti BOIRON, ktorá je najväčším výrobcom týchto prípravkov na svete. S výrobou homeopatík má táto spoločnosť viac ako storočné skúsenosti, používa len prvotriedne suroviny a kontroluje celý proces výroby.

Homeopatiká sú vďaka nízkej koncentrácii účinnej látky a prírodnému zloženiu vhodné pre všetkých ako pre deti tak aj pre seniorov. Sú vhodné aj pre tehotné a dojčiace ženy. Na rozdiel od liekov homeopatiká nespôsobujú závislosť a doteraz nie sú známe žiadne nežiaduce účinky.

Liečba homeopatikami

Aj keď sa homeopatiká dajú kúpiť v lekárňach bez predpisu istotne by ste ich nemali užívať svojvoľne. Skôr ako po niektorých siahnete mali by ste navštíviť homeopata, ktorý sa bude zaujímať o váš celkový zdravotný stav, rodinnú anamnézu a na základe zistení vám odporučí najvhodnejší prípravok.

Homeopatiká sa užívajú na liečbu širokej škály zdravotných problémov, vrátane niektorých chronických ochorení. Ľudia najčastejšie siahajú po homeopatikách ak ich trápi

  • alergia (prevažne potravinové alergie)
  • migréna, bolesti hlavy
  • depresia, stres, pocit úzkosti
  • reumatoidná artritída
  • chronický únavový syndróm
  • nevoľnosť
  • prechladnutie
  • kašeľ
  • zlepšenie hojenia rán

Účinkujú homeopatiká?

O účinkoch homeopatických liekov sa vedú stále diskusie. Kým niektoré výskumy ich účinok potvrdzujú ďalšie výskumy tvrdia opak. Prvé výskumy v oblasti homeopatík sa začali už pred takmer dvesto rokmi. Zakladateľ tohto liečebného systému S. Hahnemann preukázal účinnosť svojej liečby v r. 1813, kedy vypukla epidémia škvrnitého týfusu. Kým iným lekárom umrela asi tretina pacientov S. Hahnemanovi zo 183 pacientov umrela len jedna staršia žena.

Ďalší experiment sa týkal kôry z chinínovníka. Jej užívaním sa u zdravých ľudí objavili príznaky totožné s maláriou, pričom v tej dobe bol chinín jediným liekom na maláriu a dnes sa radí medzi najdôležitejšie lieky na túto chorobu (podobné sa lieči podobným).

Homeopatika a svet

Homeopatia a homeopatiká zaujali aj vedcov. V posledných rokoch sa uskutočnili tisíce klinických štúdií a výskumov, ktoré sa zameriavajú na účinnosť homeopatík. Jedna z najrozsiahlejších štúdií, zhodnotila výsledky viac ako 800 francúzskych všeobecných lekárov. Pri liečbe 8559 pacientov sa znížila spotreba

Homeopatiká tak preukázateľne dokážu znížiť spotrebu liekov pričom dosahujú porovnateľné výsledky s klasickou liečbou. Ich veľkou výhodou je fakt, že nemajú vedľajšie negatívne účinky na organizmus a zbytočne tak nepoškodzujú zdravie.

WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) považuje tradičnú a doplnkovú medicínu, medzi ktorú patrí aj homeopatická liečba, za neodmysliteľnú súčasť zdravotnej starostlivosti. Homeopatická liečba vám pomôcť môže, stále ale ide o alternatívnu medicínu, ktorá by v žiadnom prípade nemala nahrádzať klasickú liečbu. Môže ju ale výborne dopĺňať. Užívanie homeopatík by ste mali konzultovať so svojim ošetrujúcim lekárom.

Vzdelávanie v oblasti homeopatie aj pre lekárov

Homeopatia je čoraz viac obľúbenejšou liečebnou metódou nie len u samotných pacientov, ale aj u lekárov. Lekári nezostávajú len pri možnom odporúčaní homeopatie ako doplnkovej liečby ale môžu sa v tejto oblasti aj vzdelávať. Odborné vzdelanie v klinickej homeopatii v Českej republike zabezpečuje len Homeopatická lekárska asociácia (HLA). Ich vzdelávací program absolvujú každý rok desiatky lekárov a lekárnikov.

ZDROJ

webmd.com/balance/what-is-homeopathy

alternamedica.sk/homeopatia.

harmoniazdravia.eu/homeopatia/http:

nhs.uk/conditions/homeopathy/

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY