26.1 C
Bratislava
utorok, 16 júla, 2024

Prostata – aké sú jej funkcie, aké ochorenia ju trápia a ako ich liečiť

Problémy s prostatou potrápia podľa štatistík mužov starších ako 35 rokov. Viete však, čo vlastne prostata je, aké sú jej funkcie a aké ochorenia ju môžu postihnúť? V článku sa dozviete všetko dôležité o tomto orgáne.

Čo je to prostata a aké sú jej funkcie?

Prostata

, označovaná aj ako predstojná žľaza, je približne veľká ako vlašský orech. Je súčasťou mužského pohlavného ústrojenstva a spojená je veľmi úzko s močovými cestami. Umiestnená je pod močovým mechúrom pred konečníkom a obklopuje močovú trubicu, ktorej funkciou je odvádzať moč z tela von.

Úlohou prostaty je tvorba výlučkov určených na výživu spermií a ich prenos. Spermie sa tvoria v semenníkoch, odkiaľ cez semenovody prechádzajú až do hornej časti prostaty. Tam do každého z dvoch semenovodov ústi kanálik zo semenných mechúrikov. Tekutina vznikajúca v semenných mechúrikoch sa zmieša spolu so spermiami a výlučkami prostaty. Vznikne tak semenná tekutina, ktorá sa počas ejakulácie vylučuje do močovej trubice a následne cez penis von z tela.

Ochorenia prostaty

Prostatu najčastejšie trápia ochorenia ako je jej nezhubné zväčšenie, zápal alebo rakovina. Problémy s prostatou často komplikujú mužom život a jedným z rizikových faktorov pre ich vznik je vek. Dôležité je, aby si muži všímali prvé príznaky a nezanedbali liečbu. V opačnom prípade môže dôjsť k poškodeniu močového systému či dokonca k zlyhaniu fungovania obličiek.

Čo sa týka zväčšovania prostaty, tu zohráva hlavnú úlohu testosterón. Pri jeho redukovaní vzniká jeho vysokoaktívna forma, ktorá môže mať na zväčšovanie prostaty významný vplyv. Keď dôjde k zväčšeniu prostaty, začne tlačiť na močovú rúru. Tým dochádza k vzniku ťažkostí pri močení a k častému močeniu.

Prostatu môže potrápiť aj zápal, ktorý sa v akútnej forme prejavuje teplotami, pálením pri močení a inými ťažkosťami spojenými s močením. V tomto prípade je návšteva lekára neodkladná.

Signálmi toho, že máte problémy s prostatou, môžu byť rôzne príznaky. Najčastejšie je to oslabovanie prúdu počas močenia, zastavovanie prúdu alebo nepravidelný prúd pri močení, dlhé čakanie na spustenie močenia, časté aj nočné močenie, náhle nutkanie na močenie spojené s únikom moču, odkvapkávanie moču po vymočení. Tieto príznaky by ste nemali v žiadnom prípade ignorovať, pretože môžu byť znakom nielen zväčšenia prostaty, ale aj jej rakoviny. No a práve pri nádorovom ochorení prostaty zohráva včasné odhalenie kľúčovú úlohu pri vyliečení.

POZNÁMKA: rakovine prostaty sa podrobnejšie venujeme v samostatnom článku.

Liečba problémov s prostatou

V prípade, že lekár zistí, že máte akútny zápal prostaty, nasadí vám antibiotickú liečbu. Zväčšenú prostatu je možné liečiť vhodnými liekmi, avšak vo vážnych stavoch nastupuje operácia. Čo sa týka prvých príznakov zväčšenej prostaty, môžete siahnuť aj po prírodnej liečbe alebo bežne dostupných produktoch, ktorých nájdete v lekárňach hneď niekoľko.

Ak chcete skúsiť prírodnú liečbu, veľmi obľúbená je rastlina saw palmetto a výťažky z nej. Prípravky s jej obsahom sú určené nielen na zmenšenie a podporu funkcie prostaty, ale napríklad aj na problém s vypadávaním vlasov u mužov. Účinky z palmy saw palmetto sú overené a po pravidelnom užívaní dochádza k zníženiu potreby častého močenia, znižuje sa potreba močiť v noci a tiež sa zvyšuje prietok moču a po vymočení nastáva úľava.

Miroslav StránskyAutorom článku je Miroslav Stránsky. Tématike zdravia sa venuje 20 rokov a špecializuje sa hlavne na skúmanie liečivých účinkov ovocia, zeleniny a byliniek. Je presvedčený, že uzdraviť sa je možné aj bez tabletiek, a to konzumáciou toho čo nám voľne rastie v prírode.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY