2.7 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024

Zápal ďasien

Ďasná ustupujú od zubov, vznikajú zubné vačky, ktoré sa infikujú a infekcia môže postúpiť až na kosť. Choroby parodontu zvyšujú riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení až o 15%.

Výživová terapia

Voda z vodovodu

Tvorba slín je prvou obrannou líniou proti chorobám ďasien. Sliny odstraňujú baktérie a zmierňujú kyslosť prostredia v ústnej dutine. Obsahujú minerály, ktoré chránia povrch zubov. Ak si doprajete dostatok vody a po jedle si vyplachujete ústa, pôsobíte preventívne proti problémom s ďasnami a tiež aj suchom v ústach. Tvorbu slín stimuluje aj žuvanie žuvačiek, ktoré neobsahuje cukor. Tiež vtedy dochádza aj k mechanickej očiste zubov. Doprajte si aspoň 8 pohárov vody denne.

Ustrice, hovädzie a jahňacie mäso

Tieto potraviny obsahujú veľa zinku – minerálu s protizápalovým, antioxidačným a imunitu stimulujúcim účinkom, ktorý pôsobí aj pri infekciách ďasien. Vďaka prítomnosti vitamínu B6 sa pozitívny účinok tejto stravy ešte zvyšuje.

Mlieko, syry, jogurt

V jednej dlhodobej štúdii, do ktorej bolo zapojených 13000 ľudí, sa u ľudí, ktorí konzumovali len 1/2 odporúčanej dennej dávky vápnika, riziko vzniku problémov s ďasnami zdvojnásobilo. Vedci dedukujú tento výsledok tým, že zrejme vápnik posilňuje kosti/zuby a tie dokážu lepšie odolať vplyvom škodlivých baktérií.

Čomu sa v strave vyhnúť?

Jednoznačne cukru a iným sacharidom, ktoré sa lepia na povrch zubov. Predstavujú živnú pôdu pre baktérie a sú zodpovedné za vytváranie povlaku (tzn. nerozpustnej vrstvy na zuboch), pre ktoré tvoria niečo ako ochranný štít. Vysoká hladina cukru v krvi znižuje o to viac schopnosť bielych krviniek ničiť baktérie v ústnej dutine. Vyhnúť sa treba aj sladeným nápojom, ktoré okrem extrémneho množstva cukru obsahujú aj kyselinu, ktorá ďalej poškodzuje zuby.

Terapia bylinkami

Ďasná pravidelne potierajte citrónovou šťavou, soľou alebo jedlou sódou a potom poriadne opláchnite. Ústnu dutinu vypláchnite tinktúrou z nechtíka, myrhy a divého indiga, prípadne ľubovníka, rozpustenou v teplej vode.

Terapia homeopatikami

Ak zuby silno krvácajú, užívajte homeopatiká phosphorus 30c (1 tabletu každých 10 minút, potom každú hodinu alebo podľa potreby).

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY