14.7 C
Bratislava
piatok, 26 apríla, 2024

Akupresúra

Akupresúra (nazýva sa aj digitopunktúra) je staroveké liečiteľské umenie, ktoré je súčasťou tradičnej čínskej medicíny (TČM) a bola vyvinuté pred viac ako 5000 rokmi. Akupresúra sa odvíja od tradičnej čínskej medicíny, podľa ktorej v tele koluje energia čchi cez dráhy, tzv. meridiány. Človek je zdravý, pokiaľ energia voľne prúdi telom. Ak je táto energia narušená, spomalí sa, alebo zablokuje, organizmus trpí a môže nastať ochorenie. Úlohou akupresúry je udržiavať meridiány jin a jang v rovnováhe. Stimulácia určitých bodov na tele by mala odstrániť prekážky a podporiť uzdravenie.

Terapia je podobná ako akupunktúra, na rozdiel od nej však akupresúra používa namiesto vpichovania akupunktúrnych ihiel do tela na akupunktúrne body tlaky rúk, alebo prstov. V určitých prípadoch sa tlak vykonáva pomocou tupého konca špicatej pomôcky. Výhodou tejto metódy je, že je možné ju praktizovať kedykoľvek a kdekoľvek a nevyžaduje si žiadny ďalší materiál, či vybavenie, dokonca za predpokladu, že sa naučíte kde sa akupunktúrne body nachádzajú, môžete si akupresúru spraviť aj sami.

Jednoduchosť tejto metódy si však vyžaduje doplnenie liečby aj inou metódou, napríklad homeopatia, chiropraktika, fytoterapia, inak ňou môžete liečiť len lokálne problémy, či problémy menšieho rázu. Akupresúra je teda metóda doplnkového charakteru. K zlepšenie zdravotného stavu by malo prísť pomerne rýchlo, ak po troch terapiách neuvidíte žiadne výsledky, prerušte liečbu.

Hlavné účinky akupresúry

  • potláča bolesť – znižujú sa dávky analgetík
  • ustupujú chronické únavy, migrény, bolesti chrbta, svalov, kĺbov
  • zníženie stresu
  • uvoľňuje sa napätie z tela, emočné stavy a nerovnováha
  • zlepšuje sa lymfatický a krvný obeh
  • podpora imunitného systému
  • ako doplnok pri paliatívnej starostlivosti
  • proti alergii
  • tvárová terapia oživuje pleť, redukuje vrásky

Kontraindikácie

Metóda nie je vhodná pre tehotné ženy.

Zaujímavosti

Akupresúru vykonávajú niektorí praktickí lekári, či zubári, chiropraktici, kinezioterapeuti, alebo aj praktici shia-tsu. V Starovekej Číne sa chiropraktika a akupresúra používali na dosiahnutie lepších výsledkov spoločne. Číňania tiež používajú akupresúru aj na kozmetické ošetrenie tváre už tisíce rokov. Po zatlačení určitých bodov sa zlepšuje stav pleti, upravuje sa jej tón, uvoľňujú sa tvárové svaly a znižuje sa tak počet vrások.

V Číne mali akupresúrne body aj svoje názvy poeticky ladené. Napríklad „skrytá jasnosť“ odkazuje na duševný význam bodu: čistí myseľ. Tzv. bod „Tri míle“ zvykli používať bežci a turisti, nakoľko zatlačením tohto miesta dostali navyše energiu na 3 míle.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY