3.7 C
Bratislava
nedeľa, 8 decembra, 2024

Ľubovník bodkovaný

Latinsky

: Hypericum perforatum
Ľudovo: kráľovská bylina, koreň matky božej, svätojánska bylina, trezalka, bylina sv. Jána, čarovník, červený zvonček
Čeľaď: ľubovníkovité

Je to vytrvalá rastlina dorastajúca do výšky 30 až 90 cm. Listy aj kvety ľubovníka sú posiate drobnými bodkami, ktoré sú vlastne malé žľazy obsahujúce červený olej. Žlté päťpočetné kvety po rozpučení zmenia farbu na krvavočervenú. Ľubovník kvitne od júna do septembra.

Výskyt

Vyžaduje priepustnú pôdu a slnečné stanovište, alebo polotieň. V našich podmienkach sa rastlina vyskytuje bežne aj vo voľnej prírode.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbierať môžeme vňať, čiže nadzemné časti, alebo iba kvitnúce vrcholky, v období júla. Najlepšie za slnečného počasia, keď je rastlinka v plnom kvete. Usušenú drogu skladujeme vo vzduchotesných a tmavých nádobách.

Využitie

Na vonkajšie použitie slúži na hojenie rán a kožných vredov. Hojí a čistí hnisavé vredy. Jánsky olej pripravíme maceráciou čerstvých kvetov nazbieraných za slnečného počasia. Kvety dáme so fľaše a zalejeme ľanovým alebo olivovým olejom. Fľašu vystavíme na slnko. Po niekoľkých dňoch precedíme cez gázu a týmto olejom zalejeme čerstvé kvety. Toto zopakujeme niekoľkokrát. Celý čas máme fľašu na slnku. Obsah občas pretrepeme. Po troch týždňoch olej precedíme cez gázu a nádherný červený olej, ktorý nám vznikol prelejeme do tmavej fľaše.
Olej je veľmi účinný na boľavé kĺby.

Čaj je veľmi dobrý na nervy, upokojuje a priaznivo vplýva na psychiku, pomáha zbaviť sa stavov strachu, úzkosti,depresie, neurózy a nespavosti.

Kontraindikácie

Ak užívate prípravok s obsahom Ľubovníka bodkovaného, mali by ste informovať o tom svojho lekára, alebo lekárnika. Ľubovník bodkovaný je rastlina vyvolávajúca fotosenzibilitu (je nutná opatrnosť pri vystavení sa slnečnému žiareniu). Taktiež v kombinácii s inými liekmi hrozí vznik vzájomných interakcií. Ľubovník znižuje koncentráciu cyklosporínu, amitriptylínu, digoxinu, warfarinu, theophylinu, simvastatínu a antiepileptík.

Zaujímavosť

Liečivá

sláva ľubovníka siaha až do starého Grécka. Stredoveký reformátor medicíny Paracelsus ho uvádza ako najlepší rastlinný liek sveta. Aj v dnešnej fytoterapii nachádza široké uplatnenie a jeho vynikajúce liečivé vlastnosti možno právom označit‘ za výnimočné. Jeho účinná látka hypericín podporuje dýchanie buniek, čím zlepšuje látkovú premenu a prospieva všetkým orgánom tela.

Motto

Svätojánsky dar telu aj duši.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY