18.6 C
Bratislava
sobota, 27 apríla, 2024

Herpes: Ako sa zbaviť herpesu (oparu)

Pod pojmom herpes si väčšina z nás vybaví malý, bolestivý pľuzgier na pere alebo v okolí úst. Tento problém má aj iné názvy ako opar alebo horúčkový opar. Ide o jednu z najčastejšie sa vyskytujúcich vírusových infekčných ochorení, ktorú spôsobuje vírus herpes simplex (HSV). Toto ochorenie nepredstavuje vážne ohrozenie na zdraví ale sprevádza ho skôr pocit bolesti a diskomfortu. Aj preto sa ho snažíme čo najrýchlejšie zbaviť.

Čo je herpes

Ako už bolo vyššie spomínané opar je vysoko infekčné vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje vírus herpes simplex.

Predpokladá sa, že až 98% ľudí na svete tento vírus má. U väčšiny sa ale neprejavuje a nie je v ich organizme aktívny.

Najčastejšie sa opar objaví na pere ale môže sa vyskytnúť aj v okolí úst, na nose, oku, na koži a aj na genitáliách. Má rôzne klinické prejavy a formy.

Príznaky sú najzávažnejšie keď dostanete opar prvýkrát. Po prvom prepuknutí vytvorí imunitný systém proti vírusu protilátky a už by ste ho nemali viac dostať. Častejšie sú ale prípady, keď herpes dostanete opakovane niekoľkokrát do roka.

Môže sa stať, že po infikovaní sa vírusom herpes simplex nemusíte mať žiadne príznaky. Prvé príznaky sa môžu objaviť aj 20 dní po infikovaní sa.

Vírus je najinfekčnejší v období keď sa vytvorí pľuzgier. Tekutina, ktorou je pľuzgier naplnený je plná vírusu.

Príčina vzniku herpesu

Príčinou vzniku opar je infikovanie sa vírusom HSV. Ten môžete chytiť ak prídete do kontaktu s ľuďmi, ktorí ho majú. Prenáša sa blízkym kontaktom alebo kvapôčkami. Vírus môže mimo tela prežiť dlhšie ako baktérie. Infikovať sa môžete

  • Kontaktom s kožou infikovanej osoby – stačí ak si potrasiete rukou s osobou, ktorá si rukou utrela ústa s oparom.
  • Zdieľanie osobných vecí – zubná kefky, holiaci strojček, uterák, príbor,…. všetko čo prišlo do kontaktu so sekrétom alebo pľuzgierom infikovanej osoby môže byť infikované.
  • Pôrod – vírus HSV sa môže počas pôrodu preniesť na dieťa
  • Kojenie – ak sú v okolí prsníka ranky alebo pľuzgiere môže sa dieťa vírusom infikovať počas kojenia.

Genitálny herpes sa najčastejšie prenáša pohlavným stykom a patrí medzi pohlavné prenosné choroby. Môžete sa ním infikovať aj prostredníctvom záchodovej dosky, používaním spoločných uterákov, mydla alebo aj vo verejných bazénoch.

Rozlišujeme dva typy HSV vírusu

  • HSV 1 – zvyčajne spôsobuje opary na perách, nose, …. Ide o známy bolestiví pľuzgier.
  • HSV 2 – často spôsobuje genitálny herpes. Postihuje rovnako obe pohlavia. Tento typ sa dá preniesť aj pohlavným stykom. Prejavuje sa tvorbou pľuzgierov a zápalmi kože v oblasti genitálií.

Oba typy vírusu ale môžu postihnúť ako pery tak aj pohlavné orgány.

Vírus herpes simplex sa môže šíriť aj keď príznaky ochorenia nie sú viditeľné. Po infikovaní sa zostáva vírus neaktívny (spiaci). Aktivovať sa môže rôznymi spúšťačmi, ktoré môžu byť u každého iné. Medzi najčastejšie spúšťače oparu, alebo skôr príčiny, ktoré aktivujú vírus HSV patria

  • niektoré jedlá
  • stres
  • horúčka (preto sa mu aj hovorí horúčkový opar)
  • únava
  • alergia
  • pobyt na slnku
  • úpal
  • prechladnutie
  • menštruácia

U niekoho sa môže vírus aktivovať viackrát do roka, u iných sa nemusí aktivovať vôbec.

Herpes. Horúčka

Herpes: Príznaky

Ak ste už opar mali príznaky určite poznáte. Závažnejšie príznaky sa objavujú pri primárnej infekcii. Keďže tento vírus má takmer 98% populácie infikujeme sa ním už v detstve. Príznaky prvého prepuknutia infekcie sa môžu od ďalších prepuknutí výrazne líšiť.

Príznaky herpesu u detí do 5 rokov

  • podráždené a opuchnuté ďasná s bolestivými vriedkami v ústach a okolo nich.
  • bolesť hrdla, opuch uzlín
  • zvýšená tvorba slín
  • zvýšená až vysoká teplota (okolo 38°C)
  • dehydratácia
  • nevoľnosť, bolesti hlavy

Ochorenie môže u detí trvať 7 až 15 dní. Pľuzgieriky sa môžu hojiť až 3 týždne.

U dospelých je primárna infekcia menej pravdepodobná ale môže k nej dôjsť. Príznaky sú podobné ako u detí. Môže vás bolieť hrdlo a môžete mať  aj opuchnuté uzliny. Vredy v ústach sa neskôr vyvinú do pľuzgierov so sivým alebo žltým stredom.

Pri opakovanom aktivovaní vírusu sú už príznaky miernejšie a často je jediným príznakom len opar na pere. To že, sa vírus prebudil poznáte už dopredu.

  • Pocit brnenia, pálenia a svrbenia v oblasti, kde sa neskôr vyskytne opar.
  • Do 12 až 24 hodín sa postihnutá oblasť sčervenie, opuchne a bolí. Vytvorí sa pľuzgier/pľuzgiere naplnené tekutinou.
  • Behom 2 – 3 dní sa pľuzgiere môžu zlúčiť do jedného a následne prasknúť. Vznikne otvorená ranka, na ktorej sa vytvorí chrasta. Chrasta je náchylná na prasknutie a pomerne často aj praskne a krváca. V tomto období sa môže ranka buď zahojiť alebo sa vytvorí znova opar.

Opar bez liečby zmizne behom 7 až 15 dní.

Liečba herpesu

Asi každý rozmýšľal ako sa zbaviť herpesu za 1 deň. Také jednoduché to ale nie je. Ako náhle sa vírus herpes simplex dostane do vášho organizmu už sa ho nezbavíte. Vírus sa skrýva pozdĺž nervových vlákien, jednoducho sa prichytí na bunku a splanie s ňou. V tomto prípade hovoríme o neaktívnom, spiacom víruse. Keď sa ale prebudí prejaví sa typickými pľuzgiermi.

Liečba herpesu môže pokojne prebiehať doma a nemusíte ani vyhľadať lekára. Masť na opary zoženiete v každej lekárni. Stačí si len nechať poradiť od lekárnika. Aby bola liečba účinná a aby ste sa oparu čo najrýchlejšie zbavili je dobré začať s liečbou hneď ako pocítite prvé príznaky, teda svrbenie či pálenie na pere. Krém alebo masť na opary obsahuje antivirotiká, ktoré zmiernia príznaky ochorenia.

Herpes. Propolis

Náplasť na opary sa tiež často používa pri liečbe herpesu. Náplaste obsahujú gél, ktorý vytvorí na opare neviditeľný film a zároveň opar zakryjú. Zmiernia pocit pálenia a svrbenia a zrýchľujú hojenie oparu.

Ak vás opar trápi častejšie je dobré mať doma mastičku na herpes, prípadne náplasť aby ste mohli hneď ako pocítite prvé príznaky začať s liečbou.

V závažnejších prípadoch vám môže lekár predpísať antivírusové tabletky. Vírusu vás síce nezbavia ale môžu zmierniť recidívu a aj priebeh ochorenia.

Opar na pere: Domáca liečba

Príznaky herpesu môžete zmierniť aj doma. Nemusíte nečinne čakať viac ako týždeň kým opar zmizne. Niektoré prostriedky môžu prepuknutiu herpesu zabrániť, prípadne zmiernia príznaky.

Ľad – môže zmierniť nepríjemný pocit svrbenia, ktorý predchádza herpesu ale aj zmierniť bolesť ak sa vytvorí pľuzgier. Ľad neprikladajte priamo na pokožku ale zabaľte ho do handričky.

Aloe vera – gél z aloe vera je účinný v boji proti vírusom a môže pomôcť aj v boji s vírusom spôsobujúcim herpes, herpes simplex.

Propolis – včelí med nie je jediným produktom včiel. Propolis je látka na báze živice, ktorá má protizápalové vlastnosti.  Často je hlavnou zložkou mastičiek a krémov na herpes.

Vitamíny – v boji s vírusom sa preukázateľne potvrdila účinnosť vitamínu C a vitamínu E. Vitamín C inaktivuje vírus herpes simplex. A keď je vírus nečinný nemôže vzniknúť opar. Užívaním vitamínu E môžete liečbu oparu zrýchliť.

Čajové vrecúška – tanín je látka, ktorá sa vo väčšom množstve nachádza v čiernom čaji. Má antivírusové a protizápalové účinky. Priamo na herpes si aplikujte vychladené vrecúško čierneho čaju a nechajte ho tam aspoň 5 minút.

Cesnak – o liečivých účinkoch cesnaku sa vie už veľmi dlho. Nedávne štúdie potvrdili jeho účinnosť aj pri oboch typoch vírusu HSV. Hlavná zložka cesnaku, alicín má antivírusové, antimikrobiálne a aj protiplesňové účinky. Konzumáciou cesnaku môžete vzniku oparu predísť. Na lokálne použitie si môžete zaobstarať cesnakový olej alebo cesnakový extrakt z lekární.

Herpes

Komplikácie

Opar na pere nepredstavuje vážny zdravotný problém, v niektorých prípadoch ale môže spôsobiť komplikácie. Týka sa to hlavne ľudí s oslabeným imunitným systémom alebo u ľudí, ktorý podstupujú liečbu chemoterapiou. Komplikácie nastanú aj keď sa vírus herpes simplex rozšíri na iné časti tela. Dochádza k tomu často ak pľuzgier praskne a vírus sa stáva najinfekčnejším.

  • Kožné infekcie – vírus sa môže preniesť na poranenú alebo poškodenú časť kože prípadne na ekzém.
  • Herpetický zápal na prstoch – bolestivé pľuzgiere sa vyskytnú na prstoch a okolo nich.
  • Herpetická keratokonjuktivitída – opuch a podráždenie očného okolia, vredy na očných viečkach. Tento typ oparu si vyžaduje liečbu. V opačnom prípade môže viesť k infekcii rohovky až slepote. Ak máte nezahojený opar nedotýkajte sa očí skôr ako si ruky dobre umyjete.

Herpes: Ako mu predchádzať

Vírus herpes simplex má v organizme takmer každý človek. Aj keď vírus je väčšinu času neaktívny môže sa kedykoľvek prebudiť a spôsobiť známe problémy. Vzniku oparu môžete predchádzať.

  • Vyhnite sa spúšťačom – u každého človeka je spúšťačom niečo iné. Stres, slnečné žiarenie, alergia,… ak poznáte svoj spúšťač vyhnite sa mu.
  • Nedotýkajte sa oparu – ak sa vám na pere už vytvoril opar nedotýkajte sa ho. V opačnom prípade môžete vírus preniesť na inú časť tela a ochorenie zhoršiť. Ak sa tváre dotýkate umyte si ruky.
  • Pľuzgier nevytláčajte – v pľuzgiere sa nachádza veľké množstvo vírusu. Ak praskne vírus sa rozšíri na ďalšie časti tela.

ZDROJ:

webmd.com/skin-problems-and-treatments/understanding-cold-sores-basics

mayoclinic.org/diseases-conditions/cold-sore/symptoms-causes/syc-20371017

nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/mouth/cold-sore/#about-cold-sores

Obrázky: stock.adobe.com, pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY