5 C
Bratislava
štvrtok, 18 apríla, 2024

Placenta a jej význam

Placenta či plodový koláč je orgán, ktorý hrá dôležitú úlohu počas tehotenstva. Po pôrode sa stáva nepotrebným a organizmus sa ho jednoducho zbaví. Čo je placenta, prečo je taká dôležitá, čo s placentou po pôrode a prečo by ste mali uvažovať nad jej uskladnením?

Čo je placenta

Bunky oplodneného vajíčka v maternici sa delia veľkou rýchlosťou. Z týchto buniek nevzniká len plod ale aj placenta, ktorá sa začína vytvárať v maternici už pár dní po oplodnení vajíčka.

Funkcia placenty

Úlohou placenty je  zabezpečiť správny vývoj a rast plodu. Ide  o jeden komplexný orgán, ktorý plnohodnotne zastupuje množstvo iných orgánov a systémov.

Tvorba hormónov – placenta ako žľaza

Placenta podporuje tvorbu hormónov ako:

  • estrogén
  • progesterón
  • HPL (placentárny laktogén)
  • HCG (choriový gonadotropín)
  • a ďalšie

Tieto hormóny majú toho na starosti naozaj veľa. Celkovo vplývajú na organizmus matky a pripravujú ho na nadchádzajúce zmeny:

  • zvyšujú prietok krvi
  • zrýchľujú metabolizmus – okrem energie pre vlastný organizmus potrebuje matka aj energiu pre vyvíjajúci sa plod
  • podporujú rast maternice, prsného tkaniva a plodu
  • zabraňujú predčasnému pôrodu
  • zabezpečujú imunitnú toleranciu plodu – zabránia imunitnému systému matky zničiť bielkoviny plodu (bunky plodu imunitný systém matky nepozná a považuje ich za cudzie. Prirodzene ich môže napadnúť a zničiť).

Tieto hormóny môžu spôsobovať aj menšie problémy, ktoré nejedna tehotná žena pozná. Môžu spôsobiť tehotenskú cukrovku, kŕčové žily, a aj ranné nevoľnosti či zápchy.

Rastový hormón

Rastový hormón, produkovaný placentou, je zodpovedný za rast a delenie buniek. Vďaka nemu sa z jedného oplodneného vajíčka narodí dieťa s desiatkami biliónov buniek.

Multifunkčný a multisystémový orgán

Orgány dieťaťa sa v maternici postupne vyvíjajú. Kým sa nevyvinú úplne a dieťa sa nenarodí ich funkciu nahrádza placenta

  • pľúca – zabezpečuje prísun okysličenej krvi do plodu
  • obličky – odstraňuje toxíny a odpadové látky, ktoré sú pre plod nebezpečné
  • tráviaci systém – zabezpečuje vyživovanie plodu
  • imunitný systém – zabraňuje prieniku patogénov

Placenta má toho na starosti veľmi veľa, zabezpečuje tiež aby sa nezmiešala krv matky s krvou dieťaťa ale zároveň z matkinej krvi získava živiny, vitamíny, kyslík,… všetko čo je potrebné pre správny vývoj plodu.

Zaujímavosti o placente

  • placenta váži okolo 500 g a má tvar disku s priemerom okolo 20 cm
  • obsahuje fetálne bunky, ktoré sa môžu dostať aj do organizmu matky. Zistilo sa, že tieto bunky sa v tele matky v najväčšej koncentrácii nachádzajú v poškodených tkanivách, ktoré napomáhajú liečiť.
  • je to ženský orgán, ktorý na to aby vznikol potrebuje aj mužskú spermiu. Môže vzniknúť len z oplodneného vajíčka zároveň s plodom.
  • placenta je orgánom, ktorý je tvorený bunkami matky aj bunkami dieťaťa.
  • neobsahuje nervové bunky. Činnosť placenty mozog matky nekontroluje. Všetky jej funkcie, tvorba hormónov, rast a vývoj plodu si placenta zabezpečuje nezávisle.

Čo s placentou po pôrode

Placenta sa vytvára pri každom tehotenstve a dá sa povedať, že jej význam sa pôrodom končí a stáva sa z tohto hľadiska odpadom. Vo svete ale existuje niekoľko spôsobov ako s placentou naložiť.

U nás je placenta po pôrode považovaná za biologický odpad, a ako biologický odpad sa aj likviduje. Zobrať domov si ju momentálne nemôžete. V zahraničí túto možnosť ženy majú a môžu tak s placentou nakladať ako chcú.

Placentofágia

Placentofágia je termín pre zjedenie placenty. Tento spôsob ako naložiť s placentou, sa netýka len zvyku domorodých kmeňov ale už sa ním pochválili aj viaceré celebrity. Podporovatelia placentofágie pripisujú konzumácii placenty viacero výhod

  • zlepšenie laktácie
  • zmiernenie rizika vzniku popôrodných depresií
  • zmiernenie bolesti po pôrode
  • vytvorenie pevnejšieho puta medzi matkou a dieťaťom
  • zvýšenie energie

Niektoré matky dajú prednosť zjedeniu surovej placenty, iné si ju zas uvaria, pripravia ako smoothie alebo vysušia, rozdrvia a zo vzniknutého prášku vytvoria kapsule, ktoré pravidelne užívajú.

O kladných účinkoch konzumácie placenty nie sú žiadne vedecky potvrdené dôkazy. Pravdou je, že to môže skôr ublížiť ako matke tak aj novorodencovi. V roku 2016 bol zaznamenaný prípad keď matka užívajúca kapsule s placentou infikovala dieťa streptokokom skupiny B.

Uchovanie placenty ako zdroj buniek na liečbu

Placenta obsahuje veľké množstvo rôznych typov kmeňových buniek, ktoré môžu zachrániť dieťaťu alebo členom jeho najbližšej rodiny život. Obrovský potenciál tohto orgánu sa tak po pôrode dá využiť aj o niekoľko desiatok rokov neskôr. Je ale dôležité aby bol správne odobratý a uskladnený.

Prečo uskladniť placentu

O odobratí a uskladnení pupočníkovej krvi či tkaniva pupočníka ste už určite počuli. Okrem nich je už aj na Slovensku možné odobrať a uchovať aj placentu. Všetky spolu môžeme označiť ako perinatálne tkanivá. Obsahujú kmeňové bunky, ktoré môžu neskôr pomôcť dieťaťu pri liečbe rôznych ochorení.

Placenta, v porovnaní s pupočníkovou krvou a pupočníkom, je najbohatším zdrojom  rôznych typov kmeňových buniek. Kmeňové bunky majú úžasnú vlastnosť – dokážu sa špecifikovať (zmeniť) takmer na akúkoľvek bunku v ľudskom tele. Vďaka tomu sa skúmajú v klinických štúdiách pri liečbe napríklad:

  • onkologických ochorení (rakovina hrubého čreva, prsníka,…)
  • neurologických porúch (detská mozgová obrna, cievna mozgová príhoda, Parkinsonova choroba,…)
  • autoimunitných porúch (skleróza multiplex, SLE, Crohnova choroba,…)
  • kardiovaskulárne ochorenia (infarkt myokardu, kardiomyopatia,…)
  • diabetes
  • ochorenia dýchacích ciest (astma, fibróza pľúc,…)
  • genetické a metabolické poruchy
  • gynekologické poruchy
  • ortopedické ochorenia
  • mnoho ďalších

Odber a uskladnenie placenty

Ak nad uskladnením placenty rozmýšľate aj vy je potrebné aby ste si túto službu objednali. To môžete vybaviť telefonicky či  on-line na webovej stránke spoločnosti, ktorá sa touto činnosťou zaoberá. Na Slovensku možnosť uskladniť pupočníkovú krv a pupočník ponúkajú dve spoločnosti:

  • Cord Blood Center (CBC) – odber možný v takmer všetkých pôrodniciach na Slovensku)
  • Rodinná banka perinatálnych a mezenchyálnych buniek (RBPMB) – odber možný len v pôrodniciach Svet zdravia.

Odber a uchovanie placenty však umožňuje iba Cord Blood Center.

Ako prebieha odber placenty

Odber placenty je úplne bezpečný a bezbolestný ako pre novorodenca tak aj pre matku. Po prestrihnutí pupočníka sa placenta opláchne fyziologickým roztokom, vydezinfikuje sa a v odberovom vrecku sa vloží do transportného boxu a prevezie sa do špecializovaného laboratória. Placentu je potrebné spracovať do 10 hodín od pôrodu a samotné spracovanie je pomerne náročný proces, ktorý trvá viac ako 5 hodín. Súčasťou je aj mikrobiologické vyšetrenie.  Spracované tkanivo placenty sa uchováva pri teplote nižšej ako  -150 °C v parách tekutého dusíka.

Odber placenty je možný pri akomkoľvek type pôrodu. Ako pri spontánnom, tak aj pri cisárskom alebo pri pôrode do vody.

Kedy odber a uskladnenie placenty nie je možné

Pri pôrode má vždy prednosť život a zdravie matky a novorodenca. Ak nastanú pri pôrode komplikácie má pred odberom prednosť vždy záchrana matky a dieťaťa.

Cena odber a uskladnenie placenty

Takto uskladnené tkanivo placenty vydrží desiatky rokov bez toho aby došlo k poškodeniu uchovaných buniek. Skladovanie placenty ale aj pupočníkovej krvi či pupočníka je spoplatnené. V súčasnosti je placentu možné odobrať a uchovať len spolu s pupočníkovou krvou a pupočníkom.  Získate tak ale široké spektrum rôznych kmeňových buniek, ktoré neskôr môžu pomôcť  pri liečbe rôznych ochorení nie len dieťaťa ale aj jeho súrodencov či rodičov.

Cena odberu a uskladnenia sa skladá z dvoch časti.

Cena za odber placenty spolu s pupočníkovou krvou a pupočníkom sa pohybuje do 1500 euro.

Poplatok za uskladnenie sa platí každoročne a pohybuje sa do 300 euro.

Placenta sa u nás považuje za odpad, ktorý sa po pôrode zlikviduje. Tento orgán v sebe ale skrýva obrovské množstvo buniek, ktoré môžu nielen dieťatku, ale aj jeho najbližšej rodine v budúcnosti pomôcť pri záchrane života pri vážnych ochoreniach alebo zvýšiť kvalitu života pri zmiernení následkov rôznych postihnutí. Príležitosť na získanie a uskladnenie perinatálnych kmeňových buniek pre dieťa sa v jeho živote objaví len jedenkrát, pri jeho narodení.

ZDROJ

cryo-cell.com/cord-blood/about-stem-cellshttps

cordbloodcenter.sk/pupocnikova-krv-a-tkanivo/co-pupocnikova-krv

cordbloodcenter.sk/vyuzitie-na-liecbu/klinicke-studie-liecba-pupocnikovou-krvou-a-tkanivom

zdravoteka.sk/magazin/co-je-placenta-kedy-vznika-funkciu-tehotenstva

unilabs.sk/clanky-invitro/endokrinologia-placenty-rozhovor-s-gynekologom-mudr-marosom-suchankom-phd

healthline.com/health/pregnancy/placenta-delivery#retained-placentahttps:

parents.com/pregnancy/giving-birth/labor-and-delivery/7-things-to-do-with-your-placenta-besides-leaving-it-at

webmd.com/baby/should-i-eat-my-placenta#1

cakam-babatko.sk/jsem-rozhodnuta-ulozit-pupecnikovou-krev-nebo-tkan/pupecnikova-krev-versus-tkan-pupecniku

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY