23.6 C
Bratislava
štvrtok, 23 mája, 2024

Rakovina kože

Rakovina kože je súhrnné označenie pre zhubné nádorové ochorenia, ktoré postihujú kožné tkanivo. Ku vzniku rakoviny je náchylná predovšetkým koža starých ľudí, ale pribúdajú aj prípady, kedy je diagnostikovaná rakovina kože u detí a mladistvých.

Druhy rakoviny kože

Bazalióm (bazocelulárny karcinóm)

Je najčastejšie sa vyskytujúci druh rakoviny kože, tvorí 80% zo všetkých druhov kožnej rakoviny. Vyvíja sa pomaly a zvyčajne sa nešíri do ďalších častí tela – nemetastázuje.

výskyt: na tvári, v miestach najviac vystavovaných slnku

symptómy: krvácajúca bolestivá dlho sa nehojaca ranka, začervenaný fľak, perlovolesklý hrbolček, ružový tumorček s centrálnou priehlbinkou.

príčina: dlhodobé vystavovanie sa slnečnému žiareniu

Melanóm

Je z menej obvyklých typov rakoviny kože, no je to najzhubnejší nádor vôbec a je príčinou najväčšieho počtu úmrtí na nádorové ochorenia. Zapríčiňuje až 75% úmrtnosť.

výskyt: hocikde na tele, môže sa vyvinúť na predtým nezmenenej koži, ale často vzniká práve z hnedých materských znamienok

symptómy: objavenie sa pigmentového znamienka, ktoré má: nepravidelný tvar, neostré ohraničenie, pozostáva zo zmesi rôznych farieb, vo veľkosti viac ako 5mm, v priebehu času mení svoj výzor

príčina: nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu, oslabenie imunitného systému

Spinalióm (spinocelulárny karcinóm)

Je druhou najčastejšou formou rakoviny kože. Ak sa s liečbou začne včas, je liečiteľný, ak nie, môže postihnúť lymfatické uzliny a rozšíriť sa do celého tela.

výskyt: na miestach vystavovaných slnečnému žiareniu

symptómy: prejavuje sa ako vyvýšenina alebo ložisko buď farby kože, našedlé, hnedo žlté alebo červenkasté. Neskôr sa mení v uzly alebo hrbolčeky s karfiolovitým povrchom, či vredy s navalitými okrajmi na povrchu pokryté šupinami či chrastou.

príčina: dlhodobé vystavovanie sa slnečnému žiareniu, poškodenie chemickými látkami alebo ožiarenie röntgenovým žiarením

Výživová terapia

  • Strava bohatá na antioxidanty. Odporúčame jesť všetky druhy žltých, oranžových, červených a zelených druhov ovocia a zeleniny.
  • Obilniny a celozrnné výrobky. Obsahujú vitamín B, ktorý koža potrebuje na regeneráciu.

Bylinná terapia

Odporúča sa dlhší čas piť čaj z nechtíka lekárskeho. Jedna kopcovitá čajová lyžička nechtíka na šálku sa zaleje horúcou vodou, nechá sa 1/2 minúty postáť, precedí sa a pije po dúškoch počas celého dňa 3-4 šálky čaju. Čerstvou šťavou z nechtíka, ktorá sa získa z čerstvo nazbieraných bylín vylisovaním v kuchynskom odšťavovači, sa liečia zvonka miesta na tele postihnuté rakovinou kože.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY