25.5 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024

8 tipov na pokojný spánok

Nespavosť zvyšuje riziko depresie, spôsobuje vyššiu citlivosť voči bolesti, znižuje koncentráciu a nepriamo sa podieľa aj na priberaní na váhe. Ak sa chcete vyhnúť nespavosti a zabezpečiť si kvalitný spánok, dodržiavajte nasledovných 8 rád:

  1. Zakryte si oči maskou. Dostať ju v lekárni resp. zdravotníckych potrebách. Neprepustí jediný lúč svetla a tak vás ráno nezobudí svetlo prenikajúce cez žalúzie alebo záves.
  2. Do uší si dajte zátky. Oceníte hlavne v prípade, že ľudia okolo vás sú ranné vtáčatá alebo jednoducho váš partner hlasno chrápe.
  3. Vyskúšajte progresívnu svalovú relaxáciu. Začnite nohami a postupujte následne po celom tele. Vedome sťahujte a uvoľňujte jeden sval za druhým.
  4. Pred spaním dobre vyvetrajte miestnosť. Znížením teploty mozgu dávate signál, aby uvoľnil hormón melatonín. Taktiež dostatok kyslíka v miestnosti je potrebný na pokojný spánok.
  5. Harmančekový čaj má povesť upokojujúceho nápoja. Doprajte si pár dúškov pred spaním.
  6. Čítajte si alebo počúvajte hovorený text / rozprávku na dobrú noc. Vhod príde obľúbená kniha, ale vaše mysli vie „zatemniť“ aj poézia.
  7. Spite v spodnej bielizni. Bude vám tak chladnejšie a podporí to rýchlejšie zaspanie.
  8. Urobte si zoznam. Skôr než si ľahnete do postele, spíšte si na 1 papier všetky vaše povinnosti, ktoré vás čakajú. Potom sa nebudete musieť prebúdzať zo spánku a trápiť sa nimi.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY