16.6 C
Bratislava
streda, 12 júna, 2024

Herpes na pere

Herpes pier (labialis) je výsev miniatúrnych pľuzgierikov na perách prípadne na ústach, na jazyku, na ďasnách. Pľuzgieriky môžu pichať, svrbieť, páliť. Obsahujú žltkastú tekutinu a majú červený zápalový lem. Môžu sa vyskytnúť izolovane, ale aj v skupinách.

Pôvodcom tohto druhu herpesu je vírus HSV1 (herpes labialis). Prenáša sa telesným stykom – výmenou slín pri bozkávaní, ale nakaziť sa môžete aj z neumytých pohárov, ktoré pred vami použili hostiteľ vírusu.

Výživová terapia

Do stravy treba doplniť cesnak, cibuľu, zeleninu, ovocie (citrusy) a ostatné potraviny bohaté na vitamín C. Zo stravy treba vylúčiť: mandle, arašidy, lieskové oriešky, kešu orechy, želatínu a čokoládu, tučné mäso, údeniny, omáčkovité jedlá, mliečne výrobky, vyprážané jedlá.

Homeopatická terapia

Vo všetkých prípadoch – Vaccinotoxinum 9c – 1 dávka denne 3 po sebe nasledujúce dni. V prípade vyrážky na spodnej pere, ktorá je suchá a popraskaná: Natrum muriaticum 5c – 3 guľôčky ráno a večer. Pri vyrážkach na oboch perách, pridajte Sepia 7c – 3 guľôčky ráno a večer počas 8 dní.

Arómaterapia

Postihnuté miesto treba natierať esenciálnym olejom z čajovníka (tea tree oil) alebo z gáfrovníka. 4-5x denne.

Fytoterapia

Pomôže výťažok z grapefruitových jadierok, 10 až 20 kvapiek 4x denne alebo tekutý výťažok z čerstvého cyprusu (2/3) a echinacey (1/3). 1 kávovú lyžičku 3x denne počas 10 dní.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY