14.6 C
Bratislava
sobota, 8 októbra, 2022

Herpes na pere

Herpes pier (labialis) je výsev miniatúrnych pľuzgierikov na perách prípadne na ústach, na jazyku, na ďasnách. Pľuzgieriky môžu pichať, svrbieť, páliť. Obsahujú žltkastú tekutinu a majú červený zápalový lem. Môžu sa vyskytnúť izolovane, ale aj v skupinách.

Pôvodcom tohto druhu herpesu je vírus HSV1 (herpes labialis). Prenáša sa telesným stykom – výmenou slín pri bozkávaní, ale nakaziť sa môžete aj z neumytých pohárov, ktoré pred vami použili hostiteľ vírusu.

Výživová terapia

Do stravy treba doplniť cesnak, cibuľu, zeleninu, ovocie (citrusy) a ostatné potraviny bohaté na vitamín C. Zo stravy treba vylúčiť: mandle, arašidy, lieskové oriešky, kešu orechy, želatínu a čokoládu, tučné mäso, údeniny, omáčkovité jedlá, mliečne výrobky, vyprážané jedlá.

Homeopatická terapia

Vo všetkých prípadoch – Vaccinotoxinum 9c – 1 dávka denne 3 po sebe nasledujúce dni. V prípade vyrážky na spodnej pere, ktorá je suchá a popraskaná: Natrum muriaticum 5c – 3 guľôčky ráno a večer. Pri vyrážkach na oboch perách, pridajte Sepia 7c – 3 guľôčky ráno a večer počas 8 dní.

Arómaterapia

Postihnuté miesto treba natierať esenciálnym olejom z čajovníka (tea tree oil) alebo z gáfrovníka. 4-5x denne.

Fytoterapia

Pomôže výťažok z grapefruitových jadierok, 10 až 20 kvapiek 4x denne alebo tekutý výťažok z čerstvého cyprusu (2/3) a echinacey (1/3). 1 kávovú lyžičku 3x denne počas 10 dní.

Predchádzajúci článokRakovina kože
Ďalší článokBazalka pravá

SÚVISIACE ČLÁNKY

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

POSLEDNÉ ČLÁNKY