14.8 C
Bratislava
nedeľa, 6 októbra, 2024

V hlavnej úlohe cholesterol

Cholesterol

– slovo, ktoré takmer v nikom nevyvoláva pozitívne pocity, najmä, ak si ho spájate s prívlastkom „tichý zabijak“ a predstavou tukom zanesených a upchávajúcich sa ciev. Hoci takéto vnímanie nemá ďaleko od reality, predsa len je jednostranné a určite by ste mali poznať skutočnú funkciu cholesterolu. Aké druhy cholesterolu poznáme? Ako môžeme hodnoty cholesterolu v našom tele ovplyvňovať? Ako sa udržať fit alebo aj – ako zvýšený cholesterol liečiť?

Cholesterol a jeho druhy

Cholesterol nemusí byť strašiak. Stačí, ak si uvedomíte, že je nevyhnutný pre správne fungovanie ľudského tela a spoznáte, že existuje niekoľko spôsobov, ako jeho hladiny udržať v norme tak, aby pracoval pre vás a nie proti vám.

Ide o tukovú látku, ktorá sa nachádza v každej jednej bunke a je nesmierne dôležitá pri stavbe bunkových membrán, tvorbe niektorých hormónov a žlčových kyselín. Prevažná väčšina cholesterolu sa syntetizuje v ľudskom tele – vyrába ho pečeň (75-80 %), zvyšok prijímate v strave. Po tele je prenášaný krvou. Vo všeobecnosti sa ako hranica, pri ktorej cholesterol ľudskému telu neškodí, uvádza celková hodnota do 5 milimólov na liter krvi.

Čo sa však stane, ak by sa táto hodnota cholesterolu zvýšila? Čo spôsobuje zvýšenie hladiny cholesterolu?

Dva základné druhy cholesterolu

Zlý“ LDL cholesterol roznáša tuk po tele. Ak je jeho hladina zvýšená, tuk sa lepí na steny krvných ciev, zužuje ich, v kritických prípadoch dochádza k ich upchatiu a u pacientov s vysokým cholesterolom výrazne rastie riziko mŕtvice a srdcového infarktu. Hoci LDL vzniká priamo v tele, jeho hladinu je možné ovplyvňovať i prijatou stravou a životosprávou.

DobrýHDL cholesterol odnáša tuk z tela naspäť do pečene, kde je odbúraný a teda zabraňuje ukladaniu tuku v cievach. Laicky povedané – bojuje proti LDL a ak je vo vašom tele dostatočne vysoká hladina dobrého cholesterolu, dokáže úspešne eliminovať účinky toho zlého. Hladinu dobrého cholesterolu dokážete ovplyvniť fyzickou aktivitou, cvičením a zdravým stravovaním.

Hodnota zlého LDL cholesterolu by nemala byť vyššia ako 3 mmol/l, hodnota dobrého HDL cholesterolu by mala byť minimálne 1 mmol/l. V súčte by celkový cholesterol u zdravého človeka nemal byť vyšší ako 5 mmol/l.

Vplyv stravy na cholesterol

Predtým ako prisúdite zvýšené hodnoty cholesterolu zlej životospráve, je dobré vedieť, že vysoká hladina cholesterolu v krvi je v niektorých prípadoch dedičná. Ak ním dlhé roky trpeli vaši rodičia alebo starí rodičia, neváhajte a kontaktujte svojho lekára, i keď momentálne nemáte žiadne očividné ťažkosti. Jasným indikátorom v rodinnej anamnéze sú srdcovo-cievne ochorenia v spojení s upchávaním ciev už v relatívne mladom veku.

Určite ste počuli o tom, že čím viac mastných kalorických jedál zjete, tým je väčšia šanca, že si o vysoký cholesterol koledujete. Ešte donedávna do zakázanej zóny patrila nadmerná konzumácia nasýtených tukov živočíšneho pôvodu. Pravdou je, že takéto výdatné jedlá plné tuku sa pri nedostatočnom pohybe ukladajú do tukových zásob. Postupne začnete trpieť nadváhou až obezitou a ste len na krok od ochorení srdcovocievnej sústavy a rozvoja cukrovky. Istý súvis tam je, hoci čoraz viac sa ozývajú hlasy, že živočíšne tuky spôsobujú zápal ciev, pre ktorý sa oslabené cievy nedokážu účinne ubrániť usadzovaniu tukovej vrstvy.

Hypercholesterolémia – vysoká hladina cholesterolu v krvi – je rizikovým faktorom pre rozvoj aterosklerózy. Pri ateroskleróze sú vnútorné steny ciev pokryté vrstvou cholesterolovej hmoty, ktorá bez liečby postupne cievy zužuje, až upcháva.

Ak chcete pre svoje telo urobiť maximum a ochrániť ho pre vysokým cholesterolom, väčšina odborníkov odporúča zaradiť do jedálnička potraviny, ktoré prispievajú k zvýšeniu HDL a pritom nepodporujú nárast LDL cholesterolu.

Povolenými a odporúčanými potravinami sú:

  • ovocie a zelenina, aspoň 5 krát denne – zdroj cenných vitamínov, minerálov a antioxidantov. Vítané sú domáce ovocné šťavy a silné zeleninové polievky.
  • potraviny s obsahom zdravých omega 3 a 6 mastných kyselín – olivový olej, ľanový olej, kvalitné rastlinné maslá, ryby, nesolené orechy a olejnaté semienka
  • mäso – kuracie, morčacie, králičie, jahňacie, chudé teľacie a hovädzie
  • nízkotučné mliečne výrobky – v obmedzenom množstve
  • celozrnné druhy pečiva, zemiaky, ryža a strukoviny
  • primeraný pitný režim – minerálne vody, bylinné a ovocné čaje, zelený čaj a max. 1-2 krát denne čierna káva

Okrem výberu potravín, ktoré prispievajú k udržaniu optimálnej hladiny cholesterolu, je dôležitý aj spôsob ich spracovania. Oblúkom sa vyhnite údeninám a vyprážaniu. Uprednostnite dusenie v pare, varenie vo vode, pečenie na prírodno vo vlastnej šťave. Zdravé stravovanie sa môže stať vaším novým životným štýlom.

Liečba zvýšeného cholesterolu

Skutočná liečba cholesterolu sa nezaobíde bez rád doktora. Hoci vysoká hladina cholesterolu nebolí (podobne ako vysoký tlak), ak už bol z odberov krvi vysoký cholesterol zistený, pravdepodobne obdržíte pokyny:

  • na úpravu životosprávy a súčasného jedálnička
  • redukciu telesnej hmotnosti,
  • obmedzenie až vylúčenie fajčenia a alkoholických nápojov,
  • rady na zvýšenie prirodzenej fyzickej aktivity,
  • predpis na lieky, ktoré sú určené na znižovanie hladiny cholesterolu v krvi. Tieto lieky je dôležité užívať presne tak, ako stanoví lekár a liečbu neprerušovať.

Ako chráni cievy pred aterosklerózou enzým serapeptáza?

Popri tradičnej liečbe sa čoraz viac do popredia dostáva alternatívna liečba, ktorá využíva potenciál enzýmu serapeptáza. Serapeptáza je prírodný enzým, ktorý v ľudskom tele pôsobí protizápalovo, rozkladá odumreté časti buniek a zhluky odpadových látok, podporuje prirodzenú imunitu a viaceré štúdie označujú účinky serapeptázy za výnimočnú podpornú liečbu. Osvedčila sa pri srdcovocievnych ochoreniach, astme a alergiách, pri zápaloch v rôznych častiach tela (kĺby, tráviaca sústava), pri liečbe cukrovky, hojení a regenerácii po úrazoch,…

Pri ateroskleróze sa v cievach hromadí nebezpečný plak. Serapeptáza dokáže svojimi účinkami priaznivo pôsobiť na odbúranie škodlivých častíc usadených pod vplyvom vysokej hladiny cholesterolu, aterosklerotické pláty rozkladá a prispieva tak ozdraveniu srdca a lepšej priechodnosti ciev. Žiadne nežiaduce účinky neboli pozorované. Serapeptáza nepoškodzuje zdravé tkanivo ciev, ani neovplyvňuje cirkuláciu zdravého cholesterolu.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY