17.9 C
Bratislava
štvrtok, 10 októbra, 2024

Rakovina prostaty straší mužov v staršom veku

Predtým než sa povenujeme téme, ktorou je rakovina prostaty, poďme si v skratke popísať prostatu ako orgán a jeho úlohu v mužskom tele.

Prostata (tiež nazývaná pojmom predstojná žľaza alebo predstojnica) je tvorená približne zo 40 malých žliaz. Nachádza sa medzi koreňom mužského pohlavného orgánu a konečníkom, pod močovým mechúrom.

Prostata je súčasťou reprodukčného ústrojenstva. Vytvára sa v nej prostatická tekutina, ktorá tvorí časť ejakulátu (asi 1/3). Zaisťuje správnu funkciu spermií, ich výživu, má vplyv na plodnosť, uzatvára močovú trubicu pri ejakulácii (zabraňuje tak prieniku spermií do mechúra) a aj pri močení (zabraňuje moču, aby sa dostal do semenných kanálikov). Práve v tejto žľaze sa spájajú močové a pohlavné cesty.

Príznaky rakoviny prostaty

Zákernosť tohto ochorenia spočíva v jeho nenápadnosti. Pokiaľ sa rakovina rozrastá len v prostate žiadne príznaky sa objaviť nemusia. Pacient môže žiť s rakovinou aj viac ako dvadsať rokov bez toho aby sa toto ochorenie akokoľvek prejavilo. V pokročilejšom štádiu sa rozšíri do okolitej oblasti a napadne ďalšie tkanivá a orgány. V tejto fáze sú už prítomné symptómy a ochorenie sa stáva nevyliečiteľným.

Symptómy ochorenia

  • problém s močením – slabší prúd moču, prerušované, časté močenie, problém s udržaním moču, nemožnosť močiť, bolesti pri močení,
  • krv v semene alebo v moči,
  • bolesti kostí, zlomeniny – panva, kríže, hrudník – znak, že rakovina sa rozšírila a začína napádať kosti,
  • nepríjemný pocit v panve,
  • erektilná dysfunkcia – impotencia, problémy s erekciou – dosiahnuť ju, udržať, bolestivá ejakulácia,

Ako prvé sa najčastejšie objavujú príznaky týkajúce sa močenia. Nemusí ísť vždy o rakovinu, problémy s močením sa prejavujú aj pri iných ochoreniach – rozhodne však treba navštíviť lekára, ktorý určí presnú diagnózu.

Benígna prostatická hyperplázia

Zväčšená prostata sa môže prejavovať rovnakými príznakmi ako rakovina prostaty. Preto netreba hneď pri prvých symptómoch podliehať panike. Toto ochorenie prepukne takmer u každého druhého – tretieho muža nad 50 rokov. Až vyšetrenie stanoví presnú diagnózu. Pri tomto zdravotnom probléme ide o zväčšené bunky prostaty (preto sa táto žľaza zväčší a tlačí na močovú trubicu a mechúr), ktoré sú nezhubné.

Stanovenie diagnózy

Pri diagnostikovaní ochorenia sa využíva niekoľko vyšetrení a rozborov.

  • Digitálne rektálne vyšetrenie – vyšetrenie prostaty cez konečník pohmatom.
  • Rozbor krvi – kladie sa dôraz hlavne na hodnoty markera PSA – látky, ktorú telo produkuje keď má problémy s prostatou (akékoľvek – zhubné, nezhubné, zápal..). Ak je hladina PSA menšia než 4ng/ml, rakovina prostaty je vylúčená. Ak je ale toto číslo vyššie, pristupuje sa k ďalšiemu vyšetreniu.

Biopsia prostaty

– z prostaty sa odoberie vzorka tkaniva (10 vzoriek). Na ich základe sa určí Gleasonovo skóre (určuje rast a rýchlosť šírenia nádoru). Pokiaľ je toto číslo menšie ako 6 ide o najmenej agresívny druh nádoru (lokalizované štádium). Ak je skóre 6, alebo 7 ide o agresívnejší druh rakoviny. Skóre 8, 9 a 10 s najväčšou pravdepodobnosťou značí rozšírenie rakoviny mimo prostatu a zasiahnutie aj okolitých orgánov a tkanív. Biopsia prostaty je najspoľahlivejšie vyšetrenie na určenie presnej diagnózy.

Lekár vás môže poslať aj na ďalšie vyšetrenia – CT alebo MR (magnetická rezonancia).

TIP: Viac informácii čo všetko obnáša také CT vyšetrenie nájdete v našom špecializovanom článku.

Typy rakoviny prostaty

V závislosti od rýchlosti rastu nádoru delíme rakovinu prostaty na:

  • agresívnu – rýchlo rastúcu – nádor sa rýchlo rozrastie aj do iných častí tela (mechúr, kosti..),
  • neagresívnu – pomaly rastúcu – nádor rastie pomaly alebo vôbec.

Rizikové faktory

Rakovina prostaty ohrozuje isté skupiny mužov častejšie alebo skôr. Ide hlavne o

  • Muži, u ktorých je tento druh rakoviny v rodinnej anamnéze – môže sa vyskytnúť už v 45 – tom roku života.
  • Starší muži (60-70 rokov). Nakoľko trvá desiatky rokov kým sa rakovina prejaví, prvé príznaky pacient spozoruje až v staršom veku. Približne 80% rakoviny prostaty sa odhalí u mužov nad 60 rokov.
  • Obezita
  • Afroameričania – vyššie riziko prepuknutia rakoviny než u iných rás. Priebeh ochorenia je u ľudí s tmavšou pleťou agresívnejší.
  • Vyšší výskyt rakoviny prostaty je aj u Škandinávcov. Predpokladá sa, že je to v dôsledku nedostatku vitamínu D, ktorý znižuje riziko ochorenia na rakovinu.

Priebeh ochorenia

Abnormálne bunky

, ktoré vznikajú pri rakovine prostaty sa rozrastajú rýchlejšie než normálne bunky. Zhluk týchto buniek vytvára nádor, ktorý keď rastie napadne okolité tkanivo. Ak dôjde k „roztrhnutiu“ týchto buniek, rakovina metastázuje a rozšíri sa do iných častí tela. Rakovinové bunky sa dostanú do močového mechúra alebo cez lymfatický systém do ktorejkoľvek inej časti organizmu.

Štádiá ochorenia

1. Lokalizované štádium

Počiatočné štádium tohto ochorenia, kedy je rakovina obmedzená len na prostatu nespôsobuje vážnejšie poškodenie organizmu. Neprejavuje sa takmer žiadnymi príznakmi neodhalí sa ani pohmatom cez konečník. V tomto štádiu sa diagnóza stanoví len vďaka špeciálnym vyšetreniam. Ak sa nádor dá nahmatať cez konečník (je väčší), ale je stále obmedzený len na prostatu, stále ide o počiatočné štádium, ktoré sa dá úspešne liečiť.

2. Lokálne pokročilé štádium

Nádorové bunky sa dostali do okolitého tkaniva. V tomto štádiu sú už prítomné prvé príznaky – problémy s močením. Ochorenie sa v tomto štádiu už nedá vyliečiť, ale vhodnou liečbou sa rast nádoru môže zastaviť alebo spomaliť.

3. Metastatické štádium

Rakovina sa dostala do vzdialenejších orgánov. Najskôr napadne blízke lymfatické uzliny a následne sa dostane do ktoréhokoľvek ďalšieho orgánu. Pacient má viacero príznakov – bolesti kostí, problémy s močením, krv v moči, únava… Podľa rýchlosti rastu sa stanoví vhodná liečba. Pokiaľ rastie pomaly, prípadne vôbec nemusí sa pacient podrobiť liečbe. Dôležité sú pravidelné prehliadky a vyšetrenia, pri ktorých sa zistí ako a či toto ochorenie postupuje.

Liečba rakoviny prostaty

Vhodná liečba sa stanoví na základe niekoľkých faktorov – vek pacienta, celkový zdravotný stav, charakteristika nádoru (agresívny, neagresívny) a želanie pacienta.

Lokálne štádium

Existuje niekoľko druhov liečby:

  • Radikálna prostatektómia – operačné odstránenie prostaty. Chirurgický zákrok sa môže vykonať operačne cez brušnú dutinu, alebo laparoskopicky
  • Rádioterapia – ožarovaním postihnutého miesta sa zničia rakovinové bunky.
  • Pozorovanie – nelieči sa, ale pravidelne sa sleduje stav pacienta a s liečbou sa začne hneď ako nádor začne rásť.

Lokálne pokročilé štádium

Tento typ rakoviny prostaty sa nedá úplne vyliečiť. Najčastejšie sa stanoví liečba, pri ktorej sa postup rakoviny zastaví alebo spomalí – hormonálna liečba, rádioterapia. Hormonálna liečba – znižovaním produkcie testosterónu v semenníkoch a nadobličkách sa zmierni, prípadne zastaví rast nádoru.

Metastatické štádium

Aj v tomto štádiu sa využíva hormonálna liečba, ak nie je postačujúca môže sa prejsť k chemoterapii. Zmierňujú sa príznaky ochorenia. Chemoterapia – táto liečba sa uplatňuje keď je hormonálna liečba neúčinná, alebo prestane zaberať. Muži, u ktorých je riziko vzniku rakoviny prostaty vyššie, by mali absolvovať preventívne prehliadky u urológa každé tri roky.

Prevencia rakoviny prostaty

Dôvod vzniku rakoviny prostaty nie je známy. Existuje ale niekoľko spôsobov ako znížiť riziko prepuknutia tohto ochorenia.

Strava

Zamerajte sa na ovocie, zeleninu a celozrnné pečivo. Obohaťte svoj jedálniček hlavne o kapustu, kel, paradajky (čím zrelšie tým lepšie), ryby a zdravé oleje (olivový, repkový, slnečnicový..) – tieto potraviny obsahujú látky, ktoré ničia rakovinové bunky.

Káva a zelený čaj znížia riziko vzniku rakoviny. Ako prevencia vám úplne postačia tri šálky kávy denne. Dajte prednosť zalievanej káve – má vyššie preventívne účinky.

Obmedziť by ste mali masové výrobky (salámy, klobásy..), červené mäso, grilované a údené mäso.. tieto potraviny obsahujú karcinogénne látky. Tiež v jedálničku obmedzte mliečne výrobky, ktoré obsahujú veľa tuku.

Cvičenie

Nemusíte cvičiť každý deň, stačí ak si na cvičenie v týždni vyhradíte pár dní. Je preukázané, že aktívny pohyb znižuje riziko prepuknutia rakoviny prostaty. Muži, ktorí necvičia, majú hodnotu PSA vyššiu než tí, ktorí sa cvičeniu venujú. Naviac si udržíte optimálnu hmotnosť čím zabránite vzniku obezity, ktorá riziko prepuknutia tohto ochorenia zvyšuje.

Rakovina prostaty verzus pohlavný styk

Možno vás napadla otázka či nehrozí prenos rakoviny prostaty pri pohlavnom styku. Nie, tohto sa obávať nemusíte. Ide len o fámu, ktorej netreba veriť.

Zdroje

[1] https://www.mayoclinic.org/

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY