26.1 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024

Niacínamid: univerzálny vitamín pre zdravú pleť?

Držať krok s najnovšími nevyhnutnými zložkami starostlivosti o pleť môže byť ťažké – ale stojí za to nájsť si čas a dozvedieť sa viac o niacínamide

Aj keď sa tejto zložke nevenuje toľko pozornosti ako u iných bojovníkov proti starnutiu pokožky, ako sú retinoidy alebo kyselina hyaluronová, možno ste si ju všimli pri prechádzaní cez svoj Instagram, alebo TikTok. Takže čo je niacínamid?

Zaujíma vás, či má táto zložka miesto vo vašom režime starostlivosti o pleť?

Niacínamid je jednou z dvoch hlavných foriem vitamínu B3 (niacín), ktoré sa nachádzajú v doplnkoch výživy (druhou je kyselina nikotínová). Niacínamid, tiež známy ako nikotínamid, je vo vode rozpustný vitamín, ktorý v spojení s prírodnými látkami poskytuje vašej pleti pomoc, ako je viditeľné zmenšenie rozšírených pórov (vyskúšajte sérum na rozšírené póry a mastnú pleť Niacinamide 10% + Zinc 1% od Revolution Skincare), spevnenie pleti, zlepšenie tónu pleti, redukcia vrások a spevnenie povrchu pleti. Nadmerná tvorba mazu po použití niacínamidu už nebude problémom a niacínamid bude zároveň bojovať o, čo najlepšiu ochranu vašej pokožky pred poškodením. Niacínamid je tiež veľmi dôležitý pre svoju schopnosť zabrániť strate vody z pokožky, znížiť suchosť pokožky a nepríjemné svrbenie. Okrem toho je niacínamid dobrý, pretože je skvelým pomocníkom proti akné a na zníženie začervenania a tiež sa verí, že niacínamid je dobrý protizápalový prostriedok proti rakovine kože. Jednou z výhod niacínamidu je jeho všestrannosť, ako zložka starostlivosti o pleť.

Výskum

V jednej štúdii sa zistilo, že nikotínamid (iný názov pre niacínamid) je lepší hydratátor pokožky ako vazelína. Prehľad publikovaný vo februári 2019 v Experimental Dermatology hovorí, že niacínamid môže zlepšiť funkciu kožnej bariéry (kožná bariéra nielen uzamyká vodu v pletivách, ale tiež chráni pred potenciálnymi dráždidlami), vďaka čomu je vhodný na liečbu stavov, je rosacea alebo akné

Okrem toho niacínamid pomáha predchádzať predčasným príznakom starnutia pokožky, vrátane zvýšenia produkcie kolagénu na vyhladenie vrások a zníženie zafarbenia. Zložku odporúčajú ľuďom so suchou, citlivou, starnúcou alebo aknóznou pokožkou.

Taktiež, randomizovaná, kontrolovaná štúdia naznačila, že topický 2 percentný niacínamid môže byť účinný pri kontrole produkcie kožného mazu (olejov). Výskumníci zistili, že lokálne prípravky boli účinné pri znižovaní akné, ale autori poznamenávajú, že je potrebný ďalší výskum.

Potraviny s obsahom niacínamidu

Niacín sa väčšinou nachádza v živočíšnych potravinách, ako je hovädzie mäso, kuracie mäso a ryby, ale môžete ho získať aj z orechov, semien a fazule. Väčšina obilných produktov je obohatená aj o nejaký niacín.

Niacín, ktorý sa nachádza v jedle, je zvyčajne obyčajný niacín, ale po strávení sa rýchlo premení na niacínamid. Takže, môžete doplniť tento malý zázrak aj zvnútra pre lepší efekt a výsledky.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY