11.9 C
Bratislava
štvrtok, 25 apríla, 2024

Fakty a mýty: Syndróm dráždivého čreva (IBS)

Syndróm dráždivého čreva je funkčné ochorenie tráviaceho traktu. Ľudia s týmto syndrómom často trpia bolesťami brucha, nadúvaním, plynatosťou, zápchou alebo hnačkou. Ide o pomerne časté ochorenie, predpokladá sa, že ním trpí každý desiaty človek v USA. Častejšie sa vyskytuje u žien ale môžu nim trpieť aj deti.

Syndróm dráždivého čreva, alebo IBS (Irritable Bowel Syndrome) ovplyvňuje život a zasahuje ako do pracovného tak aj spoločenského života čo môže viesť k frustrácii alebo rozpakom. Okolo tohto ochorenia existuje stále veľa nejasností takže je pomerne ľahké uveriť mýtom, ktoré znejú ako fakty. Aké sú fakty a mýty ohľadom syndrómu dráždivého čreva?

Fakty a mýty

Syndróm dráždivého čreva má rovnaké príznaky u každého

Nie. Príznaky sa môžu u ľudí líšiť. Rovnako sa líši aj intenzita príznakov. Kým u niekoho sa príznaky objavujú denne u niekoho sa môžu objaviť zriedkavejšie a rovnako ako sa objavili môžu aj zmiznúť.

Stres spôsobuje syndrómu dráždivého čreva

Nie. Stres môže príznaky syndrómu zhoršiť a môže ich aj spustiť. Tento fakt si ľudia často zamieňajú a myslia si, že práve stres spôsobuje syndróm dráždivého čreva, čo nie je pravda.

Ak ste si všimli, že v strese sa symptómy syndrómu dráždivého čreva spúšťajú je dobré naučiť sa stres zvládať (relaxačné techniky, joga, meditácia,…).

Syndróm dráždivého čreva. Meditácia

IBS vedie k rakovine hrubého čreva

Nie.  Aj keď viac ako 25% ľudí verí, že sa IBS časom zmení na rakovinu hrubého čreva alebo zápalové ochorenie čriev nie je to tak. Rakovina hrubého čreva a syndróm dráždivého čreva sú dve rozdielne ochorenia. Či ale ide o rakovinu alebo IBS vám povie len lekár na základe vyšetrení.

Drastická diéta môže zmierniť príznaky IBS

Zmeny v stravovaní môžu zmierniť príznaky IBS ale nevyliečia vás. Diéta ani nemusí zabrať u každého. Za príznaky, ktoré sú pre IBS typické jedlo nemôže. Niektorí ľudia ale zistili, že sa u nich príznaky zmiernia ak zaradia do jedálnička brokolicu, kapustu, kel alebo nahradia klasický cukor za umelé sladidlo.

Intolerancia laktózy a syndróm dráždivého čreva je to isté

Nie. O intolerancii laktózy hovoríme vtedy, keď organizmus nedokáže stráviť laktózu. Príznaky IBS sa objavujú kedykoľvek, bez ohľadu na to či ste mlieko (mliečne výrobky) konzumovali alebo nie.

Sú ale ľudia, ktorým vylúčenie laktózy zo stravy pomohlo zmierniť príznaky IBS. Neplatí to ale pre všetkých.

Vláknina môže IBS vyliečiť

Nie. Vláknina môže pomôcť zmierniť príznaky, ale nevylieči vás. Vlákninu by ste mali zaradiť do jedálnička ak trpíte zápchou. Nejde ale o liek na syndróm dráždivého čreva. Ak to s vlákninou preženiete môže viesť k nadúvaniu.

IBS nemá vplyv na kvalitu života

Syndróm dráždivého čreva je chronické ochorenie. Nadúvanie, plynatosť, bolesť brucha či neočakávaná náhla potreba ísť na toaletu majú  vplyv na pracovný aj spoločenský život pacienta. Podľa jednej štúdie by sa až 25% pacientov vzdalo 10 až 15 rokov života za to aby sa mohli okamžite vyliečiť.

Syndróm dráždivého čreva. Mäta

Prírodná liečba na IBS funguje

Prírodné produkty vo forme doplnkov výživy môžu zmierniť príznaky IBS ale nevyliečia ho. Určité úspechy sa v jednej štúdii zaznamenali pri užívaní mätového oleja a kardanómu. Skôr ako ale siahnete po prírodnej liečbe mali by ste sa o tom porozprávať s lekárom.

Syndróm dráždivého čreva sa týka len žien

Nie. Aj keď je IBS častejšie u žien môžu ním trpieť aj muži. Zdá sa, že medzi IBS u mužov a IBS u žien je rozdiel. Muži majú väčšiu pravdepodobnosť že jedným z príznakov IBS bude u nich hnačka, zatiaľ čo ženy s IBS majú skôr zápchy.

IBS budem mať navždy

Symptómy syndrómu dráždivého čreva sú rôzne a majú rôznu intenzitu. Aj keď sa toto ochorenie nedá vyliečiť v spolupráci s lekárom môžete príznaky IBS výrazne zmierniť až sa ich úplne zbaviť. Odborníci odhadujú, že problémy s IBS každý rok zmiznú u asi 10% pacientov.

ZDROJ

gastrodoxs.com/blog/myths-and-facts-about-ibs

webmd.com/ibs/features/ibs-myths-common

gastrogirl.com/6-ibs-myths-debunked-by-a-gastroenterologist/

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY