22 C
Bratislava
utorok, 16 júla, 2024

Lucerna siata

Latinsky:

Medicago sativa
Ľudovo: alfalfa, lucinka, lucerka
Čeľaď: bôbovité

Lucerna je viacročná strukovina vyznačujúca sa hlbokým koreňovým systémom dorastajúca do výšky 1m. Má trojpočetné stopkaté perovito zložené 1-7cm dlhé listy a stopkovité modrofialové kvety. Plodom lucerny je struk, ktorý je stočený do špirály. Môže kľudne rásť aj 12 rokov. Kvitne v máji až v októbri. Má dôležitý hospodársky význam a od čias starovekého Grécka a Rímskej ríše sa používa hlavne ako krmivo.

Výskyt

Lucerna pochádza z Malej Ázie a Zakaukazska, odkiaľ sa rozšírila do Strednej Ázie. Bola jednou z prvých domestikovaných krmovín, ktorá sa pestovala už pred 2500 rokmi.

Časti, ktoré sa zbierajú

V čase začiatku rozkvetu zbierame jej kvet. Taktiež je možné zbierať vňať či prípadne aj semeno. Zber môžeme zrealizovať niekoľkokrát do roka.

Účinné látky

Lucerna obsahuje všetkých 8 esenciálnych aminokyselín, širokú škálu vitamínov (A, B, C, E, K) a minerálov (vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, sodík a zinok). Je mimoriadne bohatá na bielkoviny, kyseliny, vlákninu, chlorofyl a enzýmy. Obsahuje aj silice, triesloviny, flavonoidové farbivá a živice.

Využitie

 • ako krmivo pre hovädzí dobytok
 • pri liečbe problémového trávenia (vredová choroba žalúdka, nechutenstvo, pálenie záhy, nevhodné pH žalúdočných štiav)
 • napomáha správnej funkcii obličiek, pri akútnych a chronických zápaloch močového mechúra
 • šetrne podporuje detoxikáciu
 • pri artritíde a reume, chorobe DNA
 • napomáha k ochrane organizmu pred škodlivým pôsobením voľných radikálov
 • pri liečbe prostaty, impotencie a sterility u mužov

Kontraindikácie

Vzhľadom na svoje estrogénne pôsobenie môže mať antikoncepčné účinky.

Pestovanie

Lucerna siata má rada skôr ťažšie ako ľahšie pôdy. Ak ešte nebola na danom poli v minulosti pestovaná, pred sejbou je potrebné ošetriť semená nitrogénnymi baktériami. Úspech pri jej pestovaní je do značnej miery závislý od pôdnych podmienok, úrovne agrotechniky a samotnej techniky zberu. Vďaka hlbokému a rozvetvenému koreňovému systému je odolná voči obdobiam sucha.

Upozornenie

Semená lucerny sa využívajú na pestovanie nutrične hodnotných klíčkov, ktoré sa môžu jesť čerstvé alebo v podobe prísad a príloh do jedál. Pri konzumovaní čerstvých klíčkov hrozí nebezpečenstvo nákazy baktériami E.coli. Taktiež sa neodporúča lucernu užívať ako potravinu viac ako 3 mesiace.

Motto

Otec všetkých potravín a veľký liečiteľ.

SÚVISIACE ČLÁNKY

3 KOMENTÁRE

 1. Prosím o info v ohľade lucerky a včely. Do akej miery ju obľubuju alebo neznášajú včely,resp. je to nektárodajná rastlina? Viem,že čmeliaky to obľubujú,ale čmeliak má dlhší sucák.

  • Z hľadiska opeľovania ide skutočne o problémovú rastlinu.

   Svojim systémom kvetu sa prispôsobila na špeciálne opeľovače zo skupiny samotárskych včiel.

   Včela medonosná má s ňou problémy, dostáva ranu do blany za cuciakom. To ju niekedy dokáže uväzniť v kvete. Nektár sa im darí získavať z boku spomedzi okvetných lístkov.

 2. Dobrý deň,
  kedy je najvhodnejšie siať lucernu siatu. Je možné ju siať aj v mesiaci september na pripravený pozemok cca 10 árov? Aké sú výnosy z 1 ára? Ďakujem.

Komentáre sú uzavreté.

POSLEDNÉ ČLÁNKY