23.8 C
Bratislava
štvrtok, 23 mája, 2024

Kôpor a jeho liečivé zdravotné účinky

Jednoročná bylina s popolovosivo ryhovanou, rozkonárenou stonkou zakončenou okolíkom žltkastých kvetov. Čiarkovité, viackrát perovito zložené listy vyrastajú striedavo zo stonky. Plody sú dvojnažky, okolíky sa odrezávajú postupne, ako dozrievajú a dosušia sa (nažky potom samé vypadajú). Celá rastlina aromaticky vonia.

Pôvod

Kôpor pochádza z východnej oblasti Stredozemia a zo západnej Ázie.

Iné názvy

anethum graveolens (lat), kopr (cz), dill (en/de), dille (de), gurkenkraut (de)

Ďalšie účinné látky

Kôpor je bohatý napríklad na vitamíny C a A, vápnik, fosfor a draslík.

Význam pre zdravie

Pomáha pri poruchách tráviaceho traktu, zvyšuje chuť do jedla, pri zápaloch dýchacích ciest, na zvýšenie produkcie materského mlieka, na upokojenie pri nespavosti. Od nepamäti sa vývar zo semien používal napríklad proti detskej kolike alebo dospelým pri pokazenom žalúdku či bolestiach hlavy. Surové rozžuté semienka osviežujú a osladzujú dych.

Zaujímavosť

Rímski bojovníci si ním vraj pred zápasom potierali svaly, aby boli silnejší.

Upozornenie

Kôpor treba v kuchyni používať opatrne, pretože vo väčšom množstve dodáva jedlu trpkú až horkastú chuť. Ak pripravujeme omáčku, kôpor do omáčky pridávame až nakoniec, pretože to úplne stačí na to, aby do nej prenikla jeho korenistá vôňa. Pre jeho tuhú arómu ho skladujte dobre uzavretý.

Recept

Kôprová omáčka s vajcom

Ingrediencie:
50 g masla, 40 g hladkej múky, 1 žĺtok, 3 dl mlieka, soľ, ocot, kôpor

Postup prípravy:
V mlieku rozšľaháme žĺtok, múku a soľ, pridáme maslo a na miernom ohni šľaháme do zhustnutia. Postupne prilejeme mlieko, okyslíme octom a ochutíme nadrobno posekaným kôprom. Podávame s volským okom alebo s natvrdo uvareným vajcom a s novými zemiakmi alebo knedľou.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY