15.2 C
Bratislava
nedeľa, 5 mája, 2024

Fakty a mýty: Psoriáza

Psoriáza je autoimunitné ochorenie. Na rozdiel od iných autoimunitných ochorení je príznaky psoriázy vidieť na koži, čo je jedným z dôvodov množstva domnienok a otázok. Niekto si myslí, že ide o nákazlivé ochorenie, iní ľudia sú zástancami názoru, že ide o zanedbanie hygieny. Nič z toho nie je pravda. Mýtov a poloprávd, s ktorými sa okolo psoriázy môžete stretnúť je množstvo.

Čo je psoriáza

Psoriáza alebo aj lupienka je autoimunitné ochorenie kože, ktoré sa často objavuje v rodinách, môžete ju „zdediť“ po príbuzných. Pri tomto ochorení dochádza k nadmernej tvorbe kožných buniek, ktoré sa hromadia a vytvárajú červené zapálené škvrny na koži. Zapálené ložiská svrbia a vytvárajú sa na nich šupinky.

Kožné bunky sa obnovujú každých cca 28 dní. Pri psoriáze rastú nové kožné bunky každé 4 až 5 dni.

Lupienka postihuje len 2 až 3% ľudí na svete. Aj keď lekárska veda výrazne pokročila a vie sa presne prečo a ako psoriáza vzniká nedá sa vyliečiť. Jej prejavy sa ale dajú zmierniť. Napriek týmto poznatkom množstvo ľudí verí mýtom o psoriáze. Aké sú mýty o psoriáze a čo na to fakty?

Fakty a mýty

Psoriázu spôsobuje stres

Nie. Stres nie je dôvodom vzniku psoriázy ale môže byť príčinou jej vzplanutia. Príčinou tohto ochorenia je imunitný systém, ktorý sa spúšťa aj pri strese. Odpoveď imunitného systému na stres môže spustiť aj príznaky psoriázy. Všeobecne stres pre ľudí s lupienkou nie je dobrý. Môže znižovať účinnosť liekov alebo spomaľovať ich účinok.

Psoriáza

Lupienka je to isté ako ekzém alebo suchá pokožka

Nie. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o ekzém alebo suchú pokožku nie je to tak. Nejde o kozmetický problém, na ktorý stačí použiť vhodnú kozmetiku. Pri psoriáze dochádza k rýchlejšej obnove a dozrievaniu kožných buniek. Kožné bunky na povrchu kože sa nestíhajú odlupovať, preto sa hromadia a spôsobujú na koži fľaky. Belavé svrbiace šupinky sú odumreté kožné bunky, ktoré sa nestíhajú odlupovať.

Psoriáza je len kožné ochorenia

Nie, aj keď sa príznaky lupienky prejavujú hlavne na koži tu ochorenie začínať a končiť nemusí. Pri lupienke je problém v imunitnom systéme a červené zapálené fľaky sú len toho príznakom. Psoriáza sa spája aj so psoriatickou artritídou, ktorá postihuje kĺby. Prejavuje sa zápalom kĺbov, bolesťou, opuchnutými a stuhnutými kĺbmi a môže spôsobiť až nezvratné poškodenie kĺbov.

Ďalší problém, ktorým pacienti s lupienkou trpia je psychický. Častejšie trpia depresiami, pociťujú úzkosť, majú nízku sebadôveru a aj sebaúctu.

Existuje len jeden typ psoriázy

Nie. Existuje viac typov tohto ochorenia. Najznámejšia a aj najčastejšia je psoriáza s väčšími ložiskami suchej kože s vypuklými šupinkami. Ďalej existuje

  • erytrodermická psoriáza – koža vyzerá ako spálená, Objavuje sa aj horúčka a zimnica.
  • Kvapôčková psoriáza – škvrny šupiniek majú tvar kvapky.
  • Pustulárna psoriáza – tvorba biely pľuzgierov s hnisom.
  • Reverzná psoriáza – vyskytuje sa na miestach, kde sa koža dotýka kože (podpazušie, zadok, genitálie).

Psoriáza je nákazlivá

Nie. Psoriáza nie je nákazlivá a naozaj sa nemusíte báť podať ruku človeku, ktorý týmto ochorením trpí. Ide o autoimunitné ochorenie, príčinou choroby je problém v imunitnom systéme. Nejde o infekčné a nákazlivé ochorenie, ktoré by ste mohli chytiť.

Psoriáza
Image by Freepik

Psoriáza sa dá vyliečiť

Ani toto nie je pravda. Lupienka sa nedá vyliečiť ale dá sa liečiť. Existuje niekoľko spôsobov ako toto ochorenie liečiť. V závislosti od rozsahu ochorenia existuje lokálna ale aj celková liečba. Existujú liečivá, ktoré spomaľujú rast kožných buniek, zmierňujú svrbenie alebo zlepšujú stav suchej pokožky. Správnu a vhodnú liečbu vám nastaví lekár na základe vyšetrenia.

U pacientov, ktorí mali biologickú liečbu došlo k výraznému zlepšeniu príznakov a u niektorých symptómy psoriázy vymizli na 5 rokov a viac. Biologická liečba je celková liečba a zameriava sa na časti imunitného systému, ktoré sú zodpovedné za psoriázu.

Teplá vody zmierni príznaky lupienky

Ak sa sprchujete alebo kúpete v teplej až horúcej vode aby ste zmiernili príznaky psoriázy nerobíte dobre. Koža sa v teplej vode vysušuje čo môže viesť k svrbeniu pokožky a zhoršeniu stavu.

Diéta pri psoriáze nepomôže

Zdravé stravovanie má priaznivý vplyv na celý organizmus a aj na imunitný systém, ktorý psoriázu spôsobuje. Veľa cukru, mastného mäsa, spracovaných potravín či mliečnych výrobkov môže zvýšiť v organizme zápal, čo je signál reakcie imunitného systému. Vďaka tomu môže ochorenie vzplanúť alebo sa ešte zhoršiť.

Lepšie je zaradiť do jedálnička potraviny, ktoré majú opačný účinok (omega-3 mastné kyseliny) a zmierňujú zápal, čím môže dôjsť k zmierneniu príznakov lupienky.

Pri psoriáze sa treba vyhýbať slnku

Slnečné lúče môžu pomôcť s hojením zápalových ložísk na koži pri psoriáze. Určite to ale s pobytom na slnku nepreháňajte.

Lupienka a alkohol

Nadmerná konzumácia alkoholu môže znižovať účinnosť liekov, ktoré vám predpísal lekár na liečbu lupienky. Niektoré lieky môžu navyše v kombinácii s alkoholom mať nebezpečné vedľajšie účinky. Pri liečbe psoriázy sa alkoholu radšej vyhnite, prípadne sa opýtajte lekára čo, koľko a či vôbec môžete piť alkohol.

Psoriáza. Kapsaicín
pixaba.com

Bylinky a korenie môže príznaky psoriázy zmierniť

Áno, niektoré bylinky alebo korenie pri zmierňovaní symptómov psoriázy naozaj fungujú a nájdete ich aj v prípravkoch na toto ochorenia. Kapsaicín, ktorý sa nachádza v čili papričkách zmierňuje bolesť a kurkuma má zas protizápalové účinky.

Ak mám psoriázu budú ju mať aj moje deti

Psoriáza je dedičné ochorenie a ak ním trpíte môžu ho mať aj vaše deti. Riziko je ale dosť malé. Len 10% ľudí zdedí gény spájané s týmto ochorením a len v 3% sa ochorenie aj rozvinie. V tom, či sa lupienka u dieťaťa rozvinie tak nezohráva hlavnú úlohu len genetika a gény ale aj faktory prostredia. Riziko psoriázy je u nich síce vyššie ale sú potrebné k tomu aj ďalšie faktory a spúšťače ochorenia.

Cvičenie je na psoriázu dobré

Áno. Existuje štúdia, pri ktorej sa potvrdilo, že pravidelné cvičenia znižuje prepuknutie ochorenia.

Psoriáza vplýva na plodnosť

Nie, nemusíte sa obávať. Psoriáza plodnosť neovplyvňuje. Ženy, ktoré trpia psoriázou môžu bez problémov otehotnieť. Počas tehotenstva sa príznaky psoriázy môžu zhoršiť ale môžu sa aj zmierniť. U každej ženy je to iné. Ak ste tehotná, alebo plánujete mať dieťa mali by ste sa o tom porozprávať s lekárom. Ten tak bude môcť vybrať tú najlepšiu liečbu psoriázy s ohľadom na bezpečie dieťaťa.

ZDROJ:

webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/ss/slideshow-psoriasis-myths-facts

psoriasis.com/living-with-psoriasis/psoriasis-myths

verywellhealth.com/common-psoriasis-myths-4780006

Obrázky: freepik.com, pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY