4.2 C
Bratislava
pondelok, 22 apríla, 2024

Fakty a mýty: Hepatitída

Hepatitída, alebo žltačka postihuje ľudí po celom svete bez rozdielu pohlavia, veku, národnosti či farby pleti. Existuje päť typov hepatitídy (hepatitída A, B, C, D a E), ktoré sa od seba líšia spôsobom prenosu, závažnosťou ochorenia, prevenciou,… ale prejavujú sa podobnými príznakmi.

Hepatitída je vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje zápal pečene. Je najčastejšou príčinou cirhózy pečene a rakoviny pečene. Odhaduje sa, že na celom svete je hepatitídou B alebo C infikovaných cca 354 miliónov ľudí. Aj napriek liečbe a očkovaniu, ktorým môžete tomuto ochoreniu predísť, každých 30 sekúnd vo svete umrie jeden človek na hepatitídu (3000 ľudí denne). Hoc ide o celosvetový problém stále existuje množstvo mylných predstáv o tomto ochorení.

Fakty a mýty

Všetky typy hepatitídy sú rovnaké

Nie. Vírusy hepatitídy sú odlišné. S niektorými si poradí ľudský organizmus sám, niektoré môžu vážne poškodiť pečeň.

  • Hepatitída A – pár dní sa cítite zle, neprechádza do chronického štádia, infekcia odznie „sama“.
  • Hepatitída B – môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, hlavne ak prejde do chronického štádia. Stáva sa to zriedka (15 až 20%). Nie všetci ľudia s hepatitídou B majú príznaky.
  • Hepatitída C – polovica infikovaných nemá žiadne príznaky. Odhaduje sa, že až u 85% pacientov sa infekcia vyvinie do chronického ochorenia a môže byť príčinou vzniku cirhózy alebo rakoviny pečene.

Každý typ hepatitídy je iný a rozdiel je aj v liečbe. Očkovanie vás chráni proti hepatitíde A a B. Vakcína, ktorá by vás chránila pred hepatitídou C momentálne nie je.

Hepatitída C je zriedkavá, takže ju tak ľahko nedostanem

Podľa WHO je na svete cca 354 miliónov ľudí s hepatitídou B, C alebo oboma. Len v USA žije s hepatitídou C približne 2,4 milióna ľudí, čo je dvakrát viac ako s HIV.

Hepatitída B a C sú najčastejšími príčinami rozvoja rakoviny pečene a cirhózy.

Mám hepatitídu C tak nemôžem dojčiť

Môžete, ale opatrne. Vírus hepatitídy C sa cez materské mlieko nešíri. Dojčením dieťa neinfikujete. Môžete ho ale infikovať ak máte popraskané alebo krvácajúce bradavky. Nezabúdajte, že vírus hepatitídy C sa šíri krvou, preto ak máte popraskané bradavky počkajte s dojčením kým sa nevyliečite.

Hepatitída

Bozkávaním sa môžem infikovať hepatitídou C

Nie. Tento vírus sa prenáša len krvou. Kašľanie, kýchanie, podanie ruky, objatie, … žiadnym z týchto spôsobov sa vírus hepatitídy C nešíri.

Hepatitída C sa šíri sexuálnym stykom

Hepatitída C sa šíri krvou. Pri niektorých sexuálnych aktivitách ale do styku s krvou môžete prísť (análny sex, sex počas menštruácie). Riziko infikovania sa je v týchto prípadoch vyššie.

Pri nechránenom sexuálnom styku sa ale môžete infikovať napríklad hepatitídou B alebo niektorou so sexuálne prenosných infekcií.

Hepatitída C postihne len pečeň

Hepatitída C postihuje predovšetkým pečeň ale vírus môže infikovať aj ďalšie orgány ako mozog, pankreas alebo obličky. U niekoho môže postihnúť svaly a kĺby. Pacienti, ktorí majú chronickú hepatitídu C sa môže rozvinúť cukrovka, nadmerná únava či rôzne kožné problémy.

Keď je niekto infikovaný vírusom hepatitídy je to na ňom vidieť

Nie. Viac ako 70% ľudí s hepatitídou C (a aj s hepatitídou B) nemá  po infikovaní takmer žiadne príznaky. Príznaky, ktoré sa u nich môžu prejaviť neskôr (únava, bolesť hlavy, nechutenstvo,…) pripisujú nadmernej práci či chrípke. O tom, že majú hepatitídu sa môžu dozvedieť až roky po infikovaní, kedy sa u nich objavia vážnejšie zdravotné problémy (cirhóza, rakovina pečene,…).

Ak som prekonal hepatitídu A som imúnny voči iným typom hepatitídy

Nie. Ak ste prekonali hepatitídu A ste imúnni len voči tomuto typu vírusu. Stále môžete dostať hepatitídu B, C alebo ďalšie.

Hepatitídu C môžete dostať aj viackrát. Ak ste sa z hepatitídy C vyliečili nezískali ste voči tomuto vírusu imunitu a môžete sa ním infikovať znova.

Hepatitída je genetická/dedičná a môže sa preniesť z rodiča na dieťa

Nie. Hepatitída sa nedá zdediť po rodičoch. Môže dôjsť ale k prenosu hepatitídy B z matky na dieťa počas pôrodu. Prenos je spôsobený kontaktom s tekutinami nie genetikou. Pravdepodobnosť tohto prenosu je ale nízka (2 až 8%) a dá sa mu predchádzať. Dôležité ale je aby matka vedela, že je týmto vírusom infikovaná.

Vírus hepatitídy C nedokáže prežiť mimo ľudského tela

Dlhý čas si ľudia mysleli, že vírus hepatitídy dokáže mimo organizmu prežiť len 4 dni. Nie je to pravda. Podľa zistení z roku 2014 je vírus hepatitídy C infekčný aj 6 týždňov po vysušení.

Ľudia infikovaní hepatitídou majú žltačku

Nie. Aspoň nie všetci. Žltačka je jeden z príznakov, ktorým sa toto ochorenie prejavuje. Žltkasté sfarbenie pokožky sa ale nemusí objaviť vždy a u každého.

Hepatitída B je pokročilé ochorenie na hepatitídu A a môže sa rozvinúť do hepatitídy C

Nie. Hepatitídy A, B a C sú spôsobené rôznymi vírusmi hepatitídy. Z hepatitídy A sa nikdy nestane hepatitída B a ani hepatitída C. Príznaky všetkých hepatitíd sú podobné ale vo vírusoch, spôsobe prenosu a aj klinických prejavoch rozdiely sú.

Hepatitída B alebo C môže prejsť do chronického štádia. Stále ale ide o chronické štádium hepatitídy B alebo chronické štádium hepatitídy C. Môže dôjsť aj ku koinfekcii. Napríklad pri hepatitíde B existuje riziko, že sa pacient môže infikovať aj hepatitídou D.

ZDROJ

who.int/health-topics/hepatitis#tab=tab_1

nec24.com/2021/07/27/hepatitis-myths-and-misconceptions/

everydayhealth.com/hs/hepatitis-c-living-well/hepatitis-c-fact-fiction/

Obrázky: Pixabay, Unsplash

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY