3.9 C
Bratislava
utorok, 19 marca, 2024

Hepatitída – druhy, príznaky, diagnostika, liečba

Toto ochorenie pečene je známejšie pod názvom žltačka. Dostalo ho po jednom z príznakov – po žltkastom sfarbení pokožky.

Ale poďme od začiatku. Hepatitída je spôsobená vírusom, ktorý spôsobuje zápal pečene. Bez liečby dochádza k jej zjazvenie čiže cirhóze.

Existuje niekoľko druhov vírusov, ktoré vyvolávajú hepatitídu. Priebeh ochorenie a aj liečba závisia práve od toho, aký druh vírusu hepatitídu spôsobil.

Vírusové druhy hepatitíd

Poznáme 5 druhov hepatídových vírusov, ktoré spôsobujú zápal pečene. Každý z nich je iný, inak sa prenáša a inak sa lieči.

Z hľadiska nástupu a priebehu ochorenia rozdeľujeme hepatitídu na:

  • akútnu – rýchly priebeh a nástup hepatitíty A a B si liečbu nevyžaduje, pokiaľ ale ide o typ C nasadia sa antivírusové lieky.
  • chronickú – pomalý nástup a mierne príznaky ochorenia si môžete všimnúť až po pár týždňoch alebo mesiacoch od infikovania. Do chronického štádia môžu prerásť typy B a C.

Hepatitída A

Vírus A (HAV) – prenáša sa konzumáciou vody alebo potravy, ktoré boli kontaminované výkalmi od osoby, ktorá tento druh hepatitídy má a je v subklinickom štádiu ochorenia (zatiaľ sa u nej neprejavili žiadne symptómy choroby). Tomuto druhu sa hovorí aj choroba špinavých rúk, nakoľko sa šíri len fekálno – orálnym prenosom. Neumytými rukami a zjedením neumytej suroviny (ovocie, zelenina) sa vírus dostane do tráviaceho systému a odtiaľ krvou do pečene.

  • inkubačná doba hepatitídy A je 2 až 8 týždňov. Infikovaný človek môže vírus rozšíriť skôr, než sa u neho prejavia príznaky.
  • nedostane sa do chronického štádia

Pri hepatitíde A sa zmierňujú len jej príznaky. Nakoľko ide o krátkodobú vírusovú infekciu odznie pozvoľna sama. Stačí pár týždňov oddychu, zdravo sa stravovať a piť dostatok tekutín.

Hepatitída B

Vírus B (HBV) – tento druh hepatitídy sa prenáša infikovanými telesnými tekutinami – krvou, telesnými sekrétmi a je možný aj prenos z matky na plod počas pôrodu. Nechránený sexuálny styk, promiskuita, sliny, injekčné užívanie návykových látok, ale aj spoločné používanie napr. holiaceho strojčeka, zubnej kefky môže byť cesta ako sa nakaziť vírusom B.

  • inkubačná doba hepatitídy B je 3 týždne až 6 mesiacov.
  • môže byť akútna, ale tiež môže prerásť do chronického štádia

Akútna hepatitída B si liečbu nevyžaduje – odpočinok a dostatok tekutín postačia na zotavenie.

Proti tomuto druhu existuje účinné očkovanie. Je možné aj po styku s infikovanou osobou sa dodatočne očkovať – musíte to ale stihnúť do 24–roch hodín od kontaktu a možného prenosu infekcie.

Hepatitída C

Vírus C (HCV) – tento typ hepatitídy sa prenáša najčastejšie krvou (transfúzie, pri tetovaní, …), alebo z matky na plod.

  • inkubačná doba hepatitídy C je 2 týždne až 5 mesiacov.
  • môže prerásť do chronického štádia, v niektorých prípadoch môže spôsobiť cirhózu, alebo rakovinu pečene.

Očkovacia látka proti hepatitíde C neexistuje. Akútna nastupuje rýchlo a môže trvať aj niekoľko týždňov. Chronická hepatitída nastupuje pomaly. Zákernosť tohto typu spočíva v jeho latentnosti (nečinnosti). Kým spozorujete prvé príznaky môžu prejsť aj roky. Za ten čas môžete nevedomky infikovať iných ľudí.

Môže trvať pár týždňov, ale aj niekoľko mesiacov kým si uvedomíte, že niečo nie je v poriadku.

Hepatitída D

Vírus D (HDV) – zriedkavý druh ochorenia, ktoré sa vyskytuje len u ľudí, ktorí sú už infikovaný vírusom hepatitídy B. Priebeh tohto ochorenia sa zhoršuje. Vírus HDV sa bez prítomnosti hepatitídy B nemnoží.

  • inkubačná doba hepatitídy D je 4 týždne až 6 mesiacov
  • môže prerásť do chronického stavu

Hepatitída E

Vírus E (HEV) – k nákaze týmto vírusom dochádza podobne ako pri víruse A – kontaminovanou vodou, alebo potravou – fekálno – orálny prenos. Oproti hepatitíde A je priebeh tohto typu ochorenia ťažší a zdĺhavejší. Tento typ sa vyskytuje len v strednej Ázii, Afrike a v Južnej Amerike.

  • inkubačná doba hepatitídy E je 4 týždne až 2 mesiace
  • neprerastie do chronického štádia.

Ďalšie druhy hepatitíd

Neinfekčná hepatitída

Hepatitídu najčastejšie spôsobuje vírus, ale k poškodeniu a zápalu pečene môže prísť aj bez neho.

Alkoholická hepatitída

Alkohol vplýva priamo na bunky pečene kde môže spôsobiť zápal, viesť k zlyhaniu pečene, cirhóze a jej zjazveniu. Tento typ môže vzniknúť aj pri nadmernom užívaní liekov a toxínov.

Autoimunitná hepatitída

Pri niektorých ochoreniach imunitného systému môže dôjsť k „napadnutiu“ pečeňových buniek. Organizmus pokladá tkanivo pečene za nepriateľa a začne proti nemu vytvárať protilátky. Na liečbu tohto typu hepatitídy sa užívajú lieky, ktoré potláčajú imunitu. Ich účinnosť je až 80%.

Najznámejšie a v našich končinách najčastejšie sa vyskytujúce sú hepatitída A, B a C.

Hepatitída u novorodencov

Typ hepatitídy, ktorý bežne prekonávajú novorodenci u vás nemusí vzbudzovať obavy. Pečeň novorodenca nemusí byť plne vyvinutá a nestíha spracovávať bilirubín (túto látku produkujú červené krvinky pri svojom zániku – má žltú farbu). Toto ochorenie zmizne hneď ako sa novorodencovi vyvinie pečeň a začne spracovávať bilirubín (2 maximálne 3 týždne).

Ak hepatitída trvá u dieťaťa dlhšie môže to byť znakom, že je infikované vírusom.

Nie všetky deti majú žltačku. Najčastejšie sa prejavuje u:

  • predčasne narodených detí,
  • u detí, ktoré nemajú dostatok materského mlieka,
  • krv matky a dieťaťa nie je kompatibilná.

Príznaky hepatitídy

Všetky druhy hepatitídy majú takmer rovnaké príznaky. Pri chronickom ochorení sa príznaky objavia až keď poškodenie pečene ovplyvní jej funkciu. Môže to trvať pár týždňov, ale aj niekoľko mesiacov. Symptómy môžu byť tak mierne a zriedkavé, že ich zo začiatku ani nezbadáte.

  • Príznaky podobné chrípke – necítite sa vo svojej koži, cítite, že na vás niečo lezie, mierna bolesť hlavy, svalov, únava, zvýšená teplota
  • Tmavý moč, aj napriek tomu, že dodržujete pitný režim
  • Bledá stolica
  • Nechutenstvo
  • Strata hmotnosti bez zjavnej príčiny (nedržíte žiadnu redukčnú diétu, necvičíte..)
  • Žlté sfarbenie pokožky a očí – práve preto má hepatitída ľudový názov žltačka.

Poznámka: hepatitída nie je jediných ochorením pečene. Prečítajte si tiež aj náš článok v ktorom popisujeme 2 ďalšie pečeňové ochorenia, a to cirhózu a steatózu.

Diagnostika hepatitídy

Na presné určenie diagnózy je potrebných niekoľko vyšetrení:

  • Rozbor krvi – pečeňové testy odhalia problémy s pečeňou aj keď necítite žiadne symptómy. Ak testy ukážu vyššiu hladinu pečeňových enzýmov vykoná sa ďalší rozbor krvi, kde sa už predpokladá s možnosťou hepatitídy a zisťuje sa typ vírusu, ktorý ju spôsobil.
  • Ultrazvuk – lekár zistí ako je poškodená pečeň.
  • Punkcia pečene – ihlou sa odoberie vzorka tkaniva. Zistí sa ako je pečeň poškodená, prípadne ako reaguje na liečbu.
  • Elastografia – používa sa miesto punkcie pečene. Neinvazívna metóda, pri ktorej sa zvukovými vlnami meria tuhosť pečene. Tieto testy patria medzi najpresnejšie pri pokročilých ochoreniach.

Na zistenie presného druhu vírusu a poškodenia pečene sa vykonáva viacero druhov testov. Len vďaka tomu sa dá nastaviť správna liečba.

Liečba hepatitídy

Proti hepatitíde A a B sa môžete očkovať, proti typu C žiadne očkovanie neexistuje. Je lepšie ochoreniu predísť než potom podstupovať liečbu a rozmýšľať nad tým čo ste mohli urobiť aby ste sa tomuto ochoreniu vyhli. Očkovanie proti hepatitíde nie je, ale včasnou diagnostikou a vhodnou liečbou sa z nej môžete vyliečiť.

Akútny priebeh hepatitídy A a B si liečbu nevyžaduje. Stačí oddych, dostatok tekutín a diétna strava. Chronický ochorenie typu B a C sa lieči antivírotikami. Ak je hepatitída včas podchytená dá sa vyliečiť. Ochorenie typu C sa lieči priemerne 1 rok. Lekár môže liečbu predĺžiť, alebo skrátiť v závislosti od prítomnosti vírusu v tele.

Pokiaľ dôjde k vážnemu poškodeniu pečene (cirhóze) poslednou možnosťou na vyliečenie je jej transplantácia.

Zdroje

[1] https://www.webmd.com/

[2] https://www.everydayhealth.com/

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY