-0 C
Bratislava
utorok, 19 marca, 2024

Príčiny vzniku cirhózy pečene

Keď sa spomenie táto diagnóza každého hneď napadne alkohol. Áno, najčastejšie cirhózu pečene spôsobuje nadmerná konzumácia alkoholu, ale nie len tá. Toto ochorenie nesúvisí len s alkoholom. Za jeho prepuknutím môže stáť množstvo iných príčin. Každý rok sa táto diagnóza potvrdí u 200 až 300 nových pacientov.

Pečeň je jeden z najväčších orgánov v ľudskom tele. Skladá sa z dvoch častí – pravý a ľavý lalok, ktoré majú tmavo červenú farbu a hladký povrch. Tento orgán je zodpovedný za látkovú premenu. Akékoľvek ochorenie pečene výrazne ovplyvní chod celého organizmu.

Chronické ochorenie s dlhodobým priebehom, pri ktorom dochádza k narušeniu zloženia tkaniva pečene má názov cirhóza pečene. Ide o dlhodobý proces (aj 10 rokov), ktorý sa deje v celom orgáne (nie len v jeho časti). Odumierajúce bunky pečene sú nahradené väzivom.  Zo začiatku dochádza k tukovateniu pečene, častým a opakovaným zápalom a následne ochorenie prerastie do cirhózy. Pečeň je na alkohol citlivá. Ak trpíte akýmkoľvek ochorením pečene prísun alkoholu každú jej chorobu len urýchli, zhorší priebeh, oddiali alebo znemožní vyliečenie. Cirhóza pečene môže po pár rokoch prejsť do rakoviny pečene.

Dôvody vzniku cirhóz

  • Nadmerné a dlhodobé užívanie alkoholu je najčastejšou a najznámejšou príčinou prepuknutia ochorenia. Alkohol spôsobuje 50% všetkých ochorení na cirhózu pečene. Práve preto sa táto diagnóza spája s alkoholizmom.
  • Chronická vírusová hepatitída B a C. Hepatitída B má na svedomí 3% ochorení na cirhózu. Proti tejto chorobe existuje očkovanie, zatiaľ čo na hepatitídu C očkovanie neexistuje a je príčinou približne 10% ochorení pečene.
  • Syfilis môže tiež viesť k problémom s pečeňou.
  • Choroby žlčníka a žlčových ciest – v pečeni môže dôjsť k odumieraniu veľkého počtu buniek. Ak ich regenerácia už nie je možná sú nahradené väzivom. Takto v pečeni ostávajú už len ostrovčeky (uzly) zdravých a funkčných buniek.
  • Poruchy metabolizmu – cystická fibróza, Wilsonova choroba, hemochromatóza
  • Dedičnosť – 20% prípadov cirhózy má pôvod v genetike.
  • Drogy, lieky, toxíny
  • Nevhodná strava – ak prijmeme v strave viac kalórií než potrebujeme premenia sa na tuk, ktorý sa ukladá v organizme a orgánoch. 5 až 10% tuku v pečeni spôsobuje stukovatenie pečene, ktoré prejde do cirhózy.

Symptómy cirhózy pečene

Začiatok ochorenia si pacient ani nevšimne. Nesprevádzajú ho žiadne príznaky. Jediný signál, ktorý môže pacient cítiť je tlak pod pravým rebrom, ktorý sa objaví po jedle alebo väčšej fyzickej námahe – je to znak toho, že sa pečeň zväčšila. Ak sa prejavia ďalšie príznaky ide zväčša už o rozvinuté ochorenie. Pečeň je na pohmat tuhá a zväčšená. Jej povrch je hrboľatý. V závislosti od príznakov rozlišujeme cirhózu pečene.

Kompenzovaná cirhóza pečene – problémy s trávením, bolesť brucha, pocit plnosti hneď po jedle, zmenená stolica (svetlejšia). Medzi bežné príznaky patrí aj porucha menštruačného cyklu a opuchy nôh (v oblasti členkov hlavne večer). Laboratórnym vyšetrením krvi sa dajú odhaliť zmeny, ktoré prebiehajú v pečeni. Tieto zmeny sa najviac prejavia až v štádiu dekompenzovanej cirhózy pečene.

Dekompenzovaná cirhóza pečene – v tomto štádiu sú už príznaky zreteľné. Pečeň je zásadne poškodená. Typické sú poruchy metabolizmu, žltačka, zlá zrážanlivosť krvi, opuchy nôh a brucha. Okrem pečene je zreteľne zväčšená aj slezina.

Ďalšími prejavmi cirhózy sú:

  • nechutenstvo,
  • veľká únava,
  • úbytok hmotnosti,
  • bolesti kĺbov,
  • impotencia,
  • pocit na vracanie, vracanie,
  • červené dlane a nohy v dôsledku rozšírenia ciev,
  • tras rúk.

Komplikácie pri cirhóze pečene

Toto ochorenie môže prerásť do ďalších závažnejších ohorení, ktoré môžu liečbu spomaliť, alebo spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

  • Poškodenie mozgu – pečeň neodstraňuje škodlivé látky, tie sa dostávajú do mozgu a môžu ho poškodiť.
  • Poškodenie obličiek – ak v dôsledku cirhózy dôjde k poškodeniu obličiek ide o stav ťažko liečiteľný – často končí smrťou.
  • Hromadenie tekutiny v bruchu
  • Rakovina pečene

Liečba cirhózy pečene

Správnu diagnózu určí lekár – gastroenterológ alebo hepatológ. Hepatológia je medicínsky odbor, ktorý sa zaoberá problémami pečene a žlčníka. Rozbormi krvi, biopsiou pečene a ultrazvukom sa stanoví presná diagnóza a aj štádium ochorenia. Následne sa zaháji liečba. Vhodná liečba závisí od poškodenie pečene.

Liečbou sa síce z choroby neuzdravíte, ale môžete ju spomaliť, alebo zastaviť. Základom úspešnej liečby je abstinencia. Lekár vám nasadí hepatoprotektíva – lieky, ktoré podporujú odolnosť zdravých pečeňových buniek. Pacientom sa podávajú vitamíny a strava s dostatočným prísunom kalórií.  Pokiaľ má pacient problémy so zrážanlivosťou krvi podáva sa mu vitamín K. V prípade anémie (chudokrvnosť – zvýšený úbytok na hmotnosti) sa podáva železo.

Ak je pečeň značne poškodená pacient podstúpi transplantáciu. Transplantáciou sa tohto ochorenia zbavíte úplne. Ak chce transplantáciu pečene podstúpiť alkoholik musí 6 až 12 mesiacov abstinovať.

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY