13.4 C
Bratislava
piatok, 26 apríla, 2024

Fakty a mýty: Alergia na zlato

Peľ, roztoče, zvieracia srsť, prach alebo jedlo patria medzi časté alergény. Nie sú ale jediné, ktoré alergie spúšťajú. Svrbenie nosa, kýchanie alebo vyrážku na pokožke môžu spôsobovať aj kovy. Často sa hovorí aj o alergii na zlato. Ide naozaj o alergiu na zlato alebo len na niektorú z prímesí, ktoré zlaté šperky obsahujú?

Zlato je málo reaktívny prvok aj preto patrí medzi ušľachtilé kovy a je považované za nealergický kov. Napriek tomu alergia na zlato existuje. V štúdii z roku 2001 zo 4101 testovaných ľudí 388 (9,5%) osôb malo alergickú reakciu na zlato. Alergiu na zlato si ale často môžete pomýliť s alergiou na nikel.

Alergia na zlato príznaky

Zlaté šperky, prstene, náušnice či retiazky môžu u osôb alergických na zlato spôsobiť množstvo rozličných príznakov ako opuch, vyrážka na pokožke, svrbenie, začervenanie kože, tmavé škvrny či pľuzgiere.

Príznaky sa môžu objaviť po 48 až 72 hodinách.

Alergia na zlato. Alergén peľ

Alergia na zlato sa najčastejšie vyvinie pri piercingu kedy príde zlato do kontaktu s dermou (vrstva kože). Príznaky alergie sa ale môžu objaviť aj na pokožke pri nosení zlatých šperkov. Alergickú reakciu môžete pozorovať v mieste, kde prišlo zlato do kontaktu s pokožkou alebo v blízkosti tohto miesta (prsty, krk, ušné lalôčiky,…)

opaľovacích krémoch sa môže nachádzať oxid titaničitý, ktorý môže zvyšovať uvoľňovanie zlata zo šperkov. Nie je dobré dať si zlaté šperky ak sa idete opaľovať a použili ste opaľovací krém.

Meď je prvok, ktorý sa v zlatých šperkoch bežne nachádza. Tento prvok môže spôsobiť uvoľňovanie zlata zo šperku čo môže mať za následok alergiu. Viac medi je v nízkokarátových zlatých šperkoch (9 karátové).

Alergia na zlato alebo iný kov?

Najčastejšou alergiou je alergia na nikel, ktorý sa často pridáva do zliatín zlata. Ak máte alergiu na nikel alebo kobalt pravdepodobne budete mať alergickú reakciu na zlaté šperky. Tých sa ale vzdávať nemusíte. Ak viete z akého zlata si šperk vybrať nemusíte sa obávať alergickej reakcie, ktorú spôsobuje práve nikel.

Druhy zlata

24 karátové zlato nie je na výrobu šperkov vhodné, je mäkké, preto sa do neho pridávajú ďalšie kovy, ktoré vylepšujú vlastnosti zlata. Najčastejšími pridávanými kovmi do zlata sú meď, striebro, nikel a zinok. Bežne dostupné 14 karátové zlaté šperky sú v podstate zliatiny zlata a iných kovov. Napríklad 14 karátové biele zlato obsahuje až 8% niklu čo stačí na spustenie alergickej reakcie.

V závislosti od množstva a druhu kovov, ktoré zliatina zlata obsahuje poznáme biele, ružové (červené) alebo žlté zlato. Ak máte alergiu na nikel určite by ste sa mali vyhnúť bielemu zlatu, do ktorého sa nikel bežne pridáva.

Žlté a ružové zlato nikel neobsahuje, preto by sa u vás alergická reakcia nemala prejaviť. Ak sa u vás objavila alergická reakcia pri nosení šperkov z ružového a žltého zlata pravdepodobne máte alergiu na zlato.

Šperky z bieleho zlata sa tešia veľkej obľube. V klenotníctvach môžete nájsť dva typy šperkov z bieleho zlata:

  • zliatina zlata, medi, niklu a zinku
  • zliatina zlata, paládia a striebra

Nikel a paládium sú tzv bielidlá, ktoré spôsobia, že zlato stratí svoju typickú žltú farbu. Pri alergii na nikel sa pri kúpe šperku z bieleho zlata informujte u klenotníka na zloženie a vyberte šperk, ktorý nikel neobsahuje.

Alergia na zlato

Alergia na zlato

Ak sa u vás príznaky alergie prejavia aj keď máte šperky zo žltého alebo ružového zlata máte pravdepodobne alergiu na zlato.

Vybrať si šperky z platiny je riešením ak sa nechcete vzdať šperkov z drahých kovov. Na rozdiel od bieleho zlata je platina ešte belšia a jej čistota sa pohybuje od 90 do 95%. Alergia na platinu sa zatiaľ neobjavila, takže platinové šperky by vám mohli vyhovovať.

Ak už máte šperk z bieleho zlata, ktorý práve pre alergiu nenosíte môžete si ho dať pokovovať ródiom. Ródium je drahý kov, ktorý vytvorí bariéru medzi kožou a niklom (zlatom), ktorý šperk obsahuje. Nemusíte sa obávať, šperk nezničíte, práve naopak, bude viac belší a lesklejší. Jedinou nevýhodou tohto pokovovania je fakt, že sa časom ošúcha a je potrebné ho obnoviť (každých cca 6 mesiacov).

Kde všade nájdete zlato

Alergická reakcia na zlato vám nehrozí len pri nosení šperkov. Tento ušľachtilý kov nájdete všade okolo seba.

  • Tiomalát sodný zlatý – používa sa na liečbu reumatoidnej artritídy (zmierňuje zápal a bolesť).
  • Zlatá zubná korunka – zlato v ústnej dutine môže spustiť alergickú reakciu
  • Doplnky s obsahom zlata – dobre si prečítajte čo doplnky výživy obsahujú. V súčasnosti v nich môžete nájsť aj zlato.
  • Pozlátené stenty – stenty sú tenké trubičky, ktorými sa otvárajú napríklad zablokované krvné cievy v organizme.
  • Jedlé zlato – jedlé zlato nájdete na rôznych dezertoch, nápojoch, zmrzline,…
  • Kozmetika – v luxusnej kozmetike môžete nájsť zlato. Pri alergii na tento kov vám kozmetické prípravky so zlatom môžu vyvolať alergickú reakciu.

Pokiaľ ste sa rozhodli obdarovať svoju priateľku na Valentína alebo k narodeninám zlatým šperkom mali by ste vedieť či náhodou nie je na tento kov alergická. Keďže je alergia na nikel častejšia než na zlato urobíte lepšie ak sa obzriete po žltom alebo ružovom zlate. Pokiaľ viete, že osoba, ktorú chcete obdarovať má alergiu na zlato môžete vybrať šperk z chirurgickej ocele, strieborný šperk alebo sa poobzerať medzi platinovými šperkmi.

ZDROJ

healthline.com/health/allergic-to-gold

news-medical.net/health/Gold-(Gold-Sodium-Thiosulfate)-Allergy.aspx

dermnetnz.org/topics/allergies-explained

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY