25.6 C
Bratislava
streda, 18 septembra, 2024

Alergia na slnko – trápi aj vás?

S prichádzajúcim letom trávime vonku viac a viac času. Aj keď slnečné lúče priaznivo pôsobia na organizmus, imunitný systém a aj psychickú pohodu človeka nie všetkým to vyhovuje. Alergia na slnko je pojem, s ktorým sa môžete čoraz častejšie stretnúť. Najčastejšie postihuje ľudí citlivých na slnečné žiarenie, ale môžete ju aj zdediť. Čo je alergia na slnko a ako jej predchádzať?

Čo je alergia na slnko (fotosenzitivita)

Slovom alergia sa označuje prehnaná reakcia imunitného systému na inak neškodný patogén. V prípade alergie na slnko je týmto patogénom slnečné žiarenie. Predpokladá sa, že imunitný systém mylne reaguje na kožné bunky, ktoré sa zmenili vplyvom slnečného žiarenia.

Rakovina kože nie je jediné riziko, ktoré vám pri nadmernom slnení hrozí.  Alergia na slnko je pojem, ktorým sa označuje viac stavov. Svrbivé vyrážky alebo pľuzgiere sa môžu na pokožke objaviť po vystavení slnku alebo iným zdrojom UV žiarenia. Alergiu na slnko môžete mať aj v rodinnej anamnéze. Ak niekto z vašich blízkych príbuzných má alergiu na slnečné lúče, riziko, že ňou budete trpieť aj vy je vyššie.

Alergia na slnko: Príznaky

Ak sa u vás prejaví alergia na slnko budete o nej určite vedieť. Príznaky a zmeny na pokožke sa nedajú prehliadnuť. Medzi najčastejšie symptómy patria

  • svrbenie
  • pocit štípania
  • drobné hrbolčeky, ktoré sa môžu spojiť do jedného väčšieho hrbolčeka
  • začervenanie kože
  • bolesť v mieste alergie
  • žihľavka
  • pľuzgiere

Tieto príznaky si všimnete na pokožke. Spolu s nimi sa ale môžu objaviť aj ďalšie

  • bolesť hlavy
  • únava
  • nevoľnosť
  • zmeny srdcovej frekvencie a aj dýchania

Príznaky sa môžu zhoršiť ak je UV žiareniu vystavená väčšia časť pokožky. Zriedka, ale predsa môže alergia na slnko viesť k anafylaktickému šoku, kedy už ide o život.

Alergia na slnko. Svrbenie

Druhy alergie na slnko

Celkovo rozpoznávame niekoľko typov alergie na slnko.

  • Polymorfná svetelná dermatóza – príznaky alergia sa objavia pár hodín až dní po vystavení pokožky slnečnému žiareniu. Zo začiatku nemusíte tieto príznaky spájať práve so slnkom. Tento typ alergie sa najčastejšie objavuje na jar, keď po zime vystavíme pokožku slnku. Behom leta, ako si organizmus zvyká na slnečné lúče sa alergia zmierni až vytratí. Prejavuje sa červenou svrbiacou vyrážkou, ktorá sa často vyskytuje na krku, dekolte, rukách a dolných končatinách (na miestach, ktoré ste mali v zime zakrýte a s príchodom jarných dní ich ako prvé odhaľujete.).
  • Fotoalergická reakcia (fototoxická) – kombinácia slnečného žiarenia a chemikálie môže byť dôvodom pre vznik alergie. Tento typ postihuje často ľudí, ktorí užívajú niektoré lieky (antibiotiká, antidepresíva, lieky proti bolesti alebo hormonálna antikoncepcia). Ďalším spúšťačom alergie môžu byť aj niektoré Ide predovšetkým o zeler, figy, citrusy a nápoje s umelými sladidlami. Fotoalergická reakcia sa prejavuje červenými, zapálenými miestami na pokožke, ktoré svrbia.
  • Mallorca akné – alergia sa môže objaviť aj keď si na pokožku nanesiete niektoré typy kozmetických produktov, často ide o parfumy, krémy, séra alebo aj niektoré zložky v opaľovacích krémoch. Prejav tohto typu alergie pripomína akné.
  • Solárna žihľavka – zriedkavý typ alergickej reakcie na slnečné žiarenie postihuje najčastejšie mladšie ženy. Žihľavka, veľké svrbiace červené hrbolčeky sa objavia na pokožke už pár minút po jej vystavení slnečným lúčom.

Prevencia

Čo zaberá na alergiu na slnko?

V prvom rade je dobré vyhnúť sa pobytu na slnku. Ak už musíte ísť von chráňte pokožku oblečením alebo opaľovacím krémom. Spusteniu alergickej reakcie môžete zabrániť aj ďalšími opatreniami.

Vyhnite sa náhlemu vystaveniu slnku – pokožka po zime nie je zvyknutá na UV žiarenie. Aj keď slnečné lúče lákajú na pobyt vonku buďte opatrní a pobyt na slnku postupne predlžujte. Pokožka a aj váš organizmus si na slnečné lúče postupne zvykne.

Odev – pokiaľ to je možné zahaľte čo najväčšiu časť pokožky. Košele a blúzky s dlhým rukávom a aj dlhé nohavice s priedušných materiálov vám zabezpečia pohodlie aj v teplejších dňoch.

Alergia na slnko. Opaľovací krém

Opaľovací krém – alergiu na slnko spôsobuje UV žiarenie, ktoré poškodzuje bunky v koži. Zabrániť ich poškodzovaniu môžete aplikovaním opaľovacieho krému na pokožku. Ako sa už v článku spomínalo kombinácia opaľovacieho krému a slnečných lúčov môže tiež spustiť alergickú reakciu. Ak sa to týka aj vás vyberte si iný typ krému. Existujú dva typy opaľovacích krémov, chemický a fyzikálny. Každý z nich funguje na inom princípe. Pokiaľ vám jeden z nich spúšťa alergiu začnite používať iný typ.

Vyhnite sa spúšťačom – ak sa idete opaľovať nemali by ste na pokožku aplikovať parfumy či vône. Tiež by ste sa mali vyhnúť aj použitiu iných kozmetických produktov, ktoré pri opaľovaní nepotrebujete (krémy, séra,…). Vyhnite sa aj konzumácii citrusov a liekov, ktoré v kombinácii s UV žiarením môžu alergiu spustiť. Ak tieto lieky užívate na predpis od lekára porozprávajte sa s ním, môže vám predpísať iný typ liekov.

Liečba alergie na slnko

Liečba tohto typu alergie na slnko záleží od príznakov. Pri miernych symptómoch stačí vyhýbať sa pár dní slnku. Príznaky vymiznú a časom si organizmus na lúče zvykne.

Krémy s kortikosteroidmi potláčajú reakciu imunitného systému. Ak sú príznaky závažnejšie môže vám ju lekár predpísať. Okrem krému vám môže predpísať aj užívanie antihistaminík.

Pri alergii na slnko sa môžete stretnúť aj s užívaním antimalarík. Tie sa používajú aj na liečbu iných ochorení, ktoré spúšťa UV žiarenie, napríklad pri SLE (Systémový lupus erythematosus). Lieky na maláriu obsahujú hydroxychlorochín, ktorý zmierňuje symptómy alergie na slnko.

Alergia na slnko. Deti

Fototerapia – ak máte závažnú formu alergie na slnko lekár vám môže navrhnúť fototerapiu. V podstate si budete na slnečné lúče privykať v ordinácii lekára. Špeciálna lampa s ultrafialovým svetlom osvetľuje časti tela, ktoré sú vystavené slnku. Terapia trvá niekoľko týždňov.

Alergia na slnko u detí

Jemná detská pokožka

je ľahko náchylná na spálenie slnkom a rovnako rýchlo sa u malých detí môže prejaviť aj alergia na slnko. Prejavuje sa rovnakými príznakmi ako u dospelých. Liečbu alergie je dobré zveriť do rúk lekára.

Alergia na UV žiarenie môže časom zmiznúť. Nestáva sa to často, ale pravdepodobnosť spontánneho zotavenia sa zvyšuje: Po 5 rokoch od stanovenia diagnózy sa spontánne zotaví cca15% pacientov, po 10 rokoch to môže byť až 25%.

ZDROJ

webmd.com/skin-problems-and-treatments/what-is-solar-urticaria

mayoclinic.org/diseases-conditions/sun-allergy/diagnosis-treatment/drc-20378082

health.harvard.edu/a_to_z/sun-allergy-photosensitivity-a-to-z

Obrázky: freepik, unsplash

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY