11.5 C
Bratislava
utorok, 8 októbra, 2024

Vyberáme antialergický paplón – čo by mal spĺňať?

Nedajú vám nočné alergie spať? Zdá sa, že počet ľudí na celom svete trpiacich alergiami a astmou, ktoré je bežne spúšťaná alergiami, z roka na rok rastie. Vo svojej najľahšej forme môžu tieto choroby spôsobiť menšie podráždenie alebo nepríjemnosti, zatiaľ čo v najhoršom prípade môžu byť život ohrozujúce. Ak zistíte, že nedokážete prežiť noc bez kýchania a upchatého nosa, problémom môže byť vaša posteľná bielizeň. Roztoče sú totiž najčastejšou príčinou alergií z domáceho prachu a pre týchto drobných škodcov znamenajú raj na zemi práve vaše paplóny a vankúše

Ak ste citliví na alergén roztočov a vaša alergia je vyvolaná jeho vdýchnutím, keď ste v posteli, je dôležité eliminovať roztoče z posteľnej bielizne. Ale zabiť roztoče je len polovica úspechu. Aby ste sa im úplne vyhli, musíte denaturovať a vylúčiť aj alergén. Kvalitný antialergický paplón a vankúš sú špeciálne navrhnuté tak, aby odradili prachové roztoče a iné alergény, aby zabezpečili pokojnejší a zdravší spánok znížením kongescie, kýchania a svrbenia. Ako však antialergická posteľná bielizeň funguje? Zistite nižšie.

zdroj: fizkes/shutterstock.com
zdroj: fizkes/shutterstock.com

Antialergická posteľná bielizeň – princíp fungovania

Vaša posteľ môže byť domovom pre viac ako desať miliónov roztočov, ktoré môžu byť silnými spúšťačmi ekzémov, astmy a iných respiračných stavov. Títo nevítaní hostia môžu vyvolať príznaky alergie, čo môže spôsobiť veľmi nepríjemný a často narušený nočný spánok. Domáce insekticídy nemajú žiadny účinok na roztoče; najlepším riešením je urobiť pre nich svoju posteľ nehostinnou. Môžete to dosiahnuť zakúpením antialergickej posteľnej bielizne.

Takže, čo presne sú antialergické vankúše, paplóny a posteľná bielizeň a ako pomáhajú pri zvládaní alergií a astmy? Poďme sa na to pozrieť zblízka.

Antialergická posteľná bielizeň je zvyčajne ošetrená antimikrobiálnou úpravou, ktorá bráni rastu plesní, baktérií a roztočov. Pre alergikov a astmatikov sú najdôležitejšie z týchto troch vecí, ktoré sú inhibované, roztoče. Roztoče samotné nie sú vážnym problémom, no ich výkaly áno. Práve na ne je veľa ľudí alergických a práve táto alergická reakcia potom môže vyvolať astmatický záchvat. Inhibíciou rastu roztočov teda antimikrobiálna úprava udržuje počet roztočov na nízkej úrovni a zároveň znižuje množstvo výkalov spôsobujúcich alergie a astmu.

Roztoče a iné bežné domáce alergény sú také malé, že môžu ľahko prekĺznuť cez póry medzi vláknami bežných posteľných tkanín. Na druhej strane posteľná bielizeň na zmiernenie alergií je tkaná pevne, takže póry sú príliš malé na to, aby do nich prenikli roztoče. Keď sa im preruší prísun potravy, roztoče čoskoro zomrú. Najlepšie zo všetkého je, že môžete naďalej používať všetky svoje obľúbené dekoratívne obliečky; jednoducho ich každý týždeň vyperte, aby ste sa zbavili roztočov, ktoré v nich eventuálne môžu byť.

V závislosti od spôsobu, akým je navrhnutá, môže antialergická posteľná bielizeň redukovať alergény jedným z dvoch spôsobov:

  • zachytáva alergény: funguje to tak, že paplón alebo vankúš zachytáva prachové roztoče a spóry húb vo svojom vnútri, takže sa nemôžu rozptýliť a spôsobiť alergickú reakciu. Posteľná bielizeň vyrobená zo syntetických vlákien má tendenciu fungovať týmto spôsobom, pretože hustá väzba materiálu zachytáva prachové roztoče.
  • odpudzuje alergény: Niektoré prírodné materiály sú schopné odpudzovať prachové roztoče a spóry húb a držať ich mimo vašej posteľnej bielizne, namiesto toho, aby ich v nej zachytávali. To je prípad vlny, ktorá poskytuje suché a chladné prostredie, v ktorom tieto alergény nedokážu prežiť.
zdroj: New Africa/shutterstock.com
zdroj: New Africa/shutterstock.com

Aké sú výhody posteľnej bielizne pre alergikov?

Hlavnou výhodou posteľnej bielizne pre alergikov je, že obklopí celú posteľ a vytvára nepreniknuteľnú bariéru, ktorá zabraňuje roztočom a iným alergénom zamoriť vašu posteľ. Zníženie množstva roztočov vo vašej spálni (miesto, kde trávite najviac času každý deň) je teda prvým veľkým krokom pri redukovaní príznakov alergie. Antialergická posteľná bielizeň je prvou líniou obrany proti alergiám. Ak znížite svoju expozíciu alergénom, bude sa vám ľahšie dýchať, budete tvrdšie spať a cítiť sa lepšie. Je to také jednoduché! A aj keď netrpíte alergiami, budete môcť odpočívať s vedomím, že nežijete v miniatúrnom ekosystéme mikroskopických organizmov.

Vyberáme antialergický paplón a vankúš – faktory na zváženie

Antialergické vankúše

a paplóny možno rozdeliť do dvoch skupín; tie, ktoré obsahujú aktívnu zložku na denaturáciu prachových roztočov, a tie, ktoré sú vyrobené s puzdrom nepreniknuteľným pre prachové roztoče. Obe možnosti ponúkajú dobrú úroveň ochrany a zastavia rast roztočov vo vašom vankúši a prikrývke. Okrem toho niektoré výplne vankúšov a paplónov, ako je vlna a hodváb, sú prirodzene odolné voči roztočom. A ktorým ďalším faktorom venovať pozornosť?

  • kvalita – pri hodnotení kvality paplóna alebo vankúša pre alergikov si treba položiť dve hlavné otázky: Ako účinný je ako alergénová bariéra? Aký pohodlný je na spanie? Majte tieto otázky na pamäti, keď skúmate veľkosť pórov a typ tkaniny.
  • rozmer pórov – veľkosť pórov nám hovorí, koľko otvoreného priestoru je medzi vláknami v látke paplóna, vankúša alebo plachty. Veľkosť pórov je najdôležitejším faktorom pri určovaní účinnosti blokovania alergénov. Pamätajte, že v skutočnosti nevdychujeme celé roztoče; skôr vdychujeme častice ich alergénneho odpadu a rozložené časti tela a to je to, čo spôsobuje príznaky alergie. Častice výkalov roztočov majú priemer okolo 10 mikrónov v priemere. (Jeden mikrón je 0,00001 cm. Aby ste mali predstavu o tom, aké je to malé, prachové roztoče majú veľkosť okolo 300 mikrónov a zrnko piesku môže mať viac ako 800 mikrónov!) Preto, aby ste účinne blokovali alergény, veľkosť pórov bielizne na zmiernenie alergií musí byť menšia ako 10 mikrónov. Aj keď napríklad srsť domácich zvierat a častice plesní môžu mať veľkosť len 3 mikróny.
  • materiál – Paplóny a vankúše zo syntetických vlákien, ktoré sú určené pre alergikov, sa dajú jednoducho prať doma a sú vhodné na bežné pranie pri vysokej teplote (60°C) bez straty tvaru a plnosti. To pomáha udržiavať ich bez prachu a alergénov, ktoré spôsobujú alebo zhoršujú príznaky alergie, ako aj udržiavať svieže a príjemné pre spánok. Výplne z prírodných vlákien sú jemnejšie, takže sa nedajú prať pri takých vysokých teplotách, aj keď s antialergickými obliečkami na periny a vankúšmi si môžete vychutnať luxusný pocit z peria, alebo páperia.

Pri výbere posteľnej bielizne pre ekzematikov je veľmi dôležité, aby išlo o vysoko priedušné materiály. Posteľná bielizeň, ktorá vytvára čistejšie, suchšie a jemnejšie prostredie, zmierni podráždenie pokožky a navodí lepší nočný spánok. Syntetické látky a výplne sú vo všeobecnosti nevhodné pre ekzematikov. Prírodné výplne vankúšov a perín, ako je bavlna alebo vlna, hodváb, bambus alebo perie a páperie, sú lepšou voľbou. Žiaľ, vankúše a paplóny plnené 100% hodvábom, alebo inou prírodnou výplňou, ako je kašmír, ťavia srsť alebo husacie perie, nie je možné prať na 60°C, ak vôbec. Hoci sa dajú chemicky čistiť, čím sa roztoče zahubia a odstráni sa časť alergénu, jeho množstvo je však variabilné (20 – 70 %). Chemické čistenie je tiež nevhodný proces pre každého, kto je citlivý na chemikálie.

  • údržba a starostlivosť – starostlivosť o paplóny a vankúše na zmiernenie alergií by mala byť jednoduchá. Väčšinu je možné prať v práčke a jemne sušiť v sušičke. Alebo hľadajte možnosti – ako sú paplóny plnené vlnou – ktoré prirodzene eliminujú roztoče, čo znamená, že nebudete musieť prať tak často. Pre konkrétne pokyny hľadajte všitý štítok.
zdroj: porti/shutterstock.com
zdroj: porti/shutterstock.com

Je antialergická posteľná bielizeň vhodná pre každého?

Antialergická posteľná bielizeň je pre Vás ideálna ak…

  • Ste alergický na roztoče, alebo zvieraciu srsť.
  • Ráno sa zobúdzate s upchatým nosom, svrbením očí, bolesťou hrdla, alebo inými príznakmi alergie.
  • Ste unavení z prebúdzania sa kvôli kongescii a trpíte nočnou alergiou, alebo astmatickými záchvatmi.
  • Chcete žiť v zdravšom a čistejšom prostredí.
  • Chcete spať pohodlne a bez alergií.

Ak niekto z vašej rodiny trpí alergiami a astmou, používanie antialergickej posteľnej bielizne (vankúše, paplóny, chrániče vankúšov, chrániče matracov, návleky na matrace, plachty a ďalšie) vo vašej domácnosti je skvelý nápad. A keď máte to šťastie, že nemáte doma nikoho, kto by trpel týmito chorobami, aj tak je vhodné ju používať (a mnohí to aj robia), pretože pomáha inhibovať nebezpečné plesne a baktérie spôsobujúce zápach.

Čo ešte môžete urobiť, aby ste pomohli svojim alergiám?

  • Obmedzte miesta, kde môžu roztoče prežiť a prosperovať, čistením mäkkého nábytku, ako sú pohovky, záclony a koberce, parou.
  • Koberce často vysávajte, aby ste odstránili prach a alergény.
  • Odstráňte plyšové hračky z postele a pravidelne ich perte.
  • Pri utieraní prachu používajte navlhčenú handričku, aby ste sa uistili, že prach pozbierate a nie ho presúvate.
  • Oblečenie majte schované v šatníku, alebo v zásuvkách.
  • Namiesto toho, aby ste si ustlali posteľ hneď ráno, nechajte ju vyvetrať. Vďaka tomu bude vaša posteľ svieža, pretože umožníte unikanie vlhkosti.

Zdroje informácií:

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY