1.9 C
Bratislava
pondelok, 9 decembra, 2024

Artičoka – vďaka cynarínu dá do poriadku pečeň i žlčník

Trváca bylina s mohutným, rozkonáreným koreňom. Byľ je holá, dorastá do výšky 1,0 – 2,0 m. Prízemné listy rastú v ružici, môžu byť 0,8 m dlhé a 0,4 m široké. Byľové listy sú striedavé, široko vajcovité, perovito zárezové, na líci lysé, na rube sivo plstnaté. Úkrojky listov sú vajcovité, bez ostňov. Dolné listy sú krátkostopkaté, horné sediace. Úbory sú jednotlivé, zákrovy guľaté s dužinatými zákrovnými listeňmi. Lôžko úboru je výrazne mäsité, hrubé, štetinovito plievkaté. Kvety sú fialovobelasé, kvitnú v júni až auguste. Plod je lesklá, hnedo škvrnitá nažka, dlhá 6 až 8 mm, široká 3 – 4 mm s páperistým chocholcom.

Pôvod

Artičoka bola obľúbenou rastlinou starých Grékov a Rimanov. Do Európy priviezli artičoku Arabi a v 15. storočí sa cez Portugalsko a Španielsko dostala a udomácnila v strednej Európe. Dnes ju pestujú ako lahôdkovú zeleninu vo väčšine záhrad, ale aj na veľkých poliach v celej oblasti Stredozemného mora.

Iné názvy

cynara cardunculus var. scolymus (lat), artyčok (cz), artichoke (en), artischocke (de)

Nutričné hodnoty

100g artičokov obsahuje: 2.89g bielkovín, 0.99g cukrov a 8.6g vlákniny.

Minerály:
Draslík – 286mg
Fosfor – 73mg
Horčík – 42mg
Mangán – 0.225mg
Sodík – 296mg
Vápnik – 21mg
Zinok – 0.4mg
Železo – 0.61mg
Vitamíny:
Vitamín B1 – 0.05mg
Vitamín B2 – 0.089mg
Vitamín B3 – 1.11mg
Vitamín B5 – 0.24mg
Vitamín B6 – 0.081mg
Vitamín B9 – 89µg
Vitamín C – 7.4mg
Vitamín E – 0.19mg
Vitamín K – 14.8µg

Ďalšie účinné látky

Artičoky vďačia za svoj liečivý význam látke zvanej cynarín.

Význam pre zdravie

Artičoky

znižujú hladinu cholesterolu a cukru v krvi, odstraňujú zažívacie poruchy a pôsobia protizápalovo. Sú vhodné pri hepopatii a cirhóze vďaka tomu, že obsahujú mimoriadne biologicky cennú látku cynarín.

Cynarín chráni pečeň a podieľa sa aj na zdravom vylučovaní žlče. Taktiež pôsobí preventívne pred vznikom žlčníkových kameňov.

Zaujímavosť

V starovekom Grécku a Ríme sa jedla varená s pikantnými omáčkami. Ako lahôdková zelenina sa v stredoveku podávala na šľachtických hostinách.

Upozornenie

Čerstvé artičoky nesmú mať suché konce listov ani hnedé sfarbenie. Ak ich dobre zabalíme do fólie, vydržia v chladničke niekoľko dní.

Recept

ArtičokaArtičoky so syromPotrebujeme:

4 artičoky, citrónová šťava, soľ, korenie, strúhaný syr, strúhanka, maslo
Ako na to: Artičoky oškrabte, uvarte, roztlačte, osoľte a okoreňte podľa chuti a pridajte k nim trochu citrónovej šťavy. Vložte ich do vymastenej nádoby striedajte vrstvu artičokou s vrstvou syra, opäť vrstvu artičokou atď. Navrch je posypte syrom a strúhankou a poklaďte kúsky masla. Pečte v teplej rúre 10 min.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY