25.5 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024

Aké potraviny pomáhajú pri sennej nádche?

Senná nádcha sa prejavuje hlavne v čase keď začínajú kvitnúť stromy a trávy. Keď sa vám alergény ako peľ, roztoče alebo plesne dostanú do nosa, imunitné bunky človeka trpiaceho týmto ochorením, uvoľnia histamín. Ten vyvolá v tele zápal, opuchnutie dutín a dýchacích ciest. Aby ste tieto príznaky dokázali zmierniť, nepomôžu vám len antihistaminiká, ale aj správne zvolená strava potláčajúca alergické reakcie.

 1. Losos, sardinky, pstruh
  Uvedené druhy rýb by mali zaujímať prvé miesto vo vašom jedálnom lístku. Obsahujú veľké množstvo omega-3 mastných kyselín, ktoré pomáhajú zmierňovať zápal. Niektoré štúdie dokázali, že deti, ktoré začali jesť ryby v mladom veku, boli menej náchylné na vznik alergií. Aj kanolový olej, ľanové semienka a vlašské orechy obsahujú veľké množstvo omega-3.
 2. Cibuľa
  Obsahuje kvercetín, látku, ktorá zabraňuje žirným bunkám – mastocytom – uvoľňovať histamín. Taktiež uľahčuje vstrebávanie známeho antioxidantu – vitamínu C. Vplýva aj na bunkové membrány a znižuje ich reakcie na alergény. Odporúča sa cibuľu nelúpať, pretože najviac kvercetínu je práve v jej vrchnej časti.
 3. Cesnak
  Táto aromatická zelenina podporuje imunitný systém a svojou zásobou antioxidantov znižuje riziko sennej nádchy. Preto používajte často čerstvo posekaný alebo roztlačený cesnak ako ochucovadlo do jedál. Okrem toho môžete celý strúčik rozkrájať na niekoľko kúskov a hltať ich ako tabletky. O ich strávenie sa postará žalúdočná šťava.
 4. Rozmarín
  Podľa záverov z jednej japonskej štúdie, má rozmarínový olej protizápalové účinky, ktoré zmierňujú príznaky sezónnych alergií. Koreňte si jedlá touto bylinkou do vôle, aby ste z nej mali čo najviac úžitku.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY