1.9 C
Bratislava
pondelok, 9 decembra, 2024

Ako sa zbaviť čiernych bodiek na tvári? Vákuový čistič pórov ako účinná pomôcka

Problematická pleť trápi množstvo žien i mužov, a to v mladšom i neskoršom veku. Upchaté póry, dráždivé akné či nevzhľadné vyrážky na tvári rozhodne nevyzerajú dobre. Čierne bodky sú znakom upchatých pórov a dôvodom ich vzniku je produkcia mazu, ktorý sa hromadí pod kožou. V prípade, že čistenie pleti nie je dostatočné, kožné póry maz upcháva. Okrem kvalitných prípravkov na aknóznu pleť a hĺbkového čistenie je vynikajúcim domácim pomocníkom tiež vákuový čistič pórov. Pre koho je vhodný a ako funguje? Poradíme vám, ako sa zbaviť čiernych bodiek a čo pomáha pri starostlivosti o pleť.

Čierne bodky na tvári vznikajú vtedy, ak sa maz, ktorý produkujú naše žľazy, usádza v kožných póroch pod povrchom pleti. Ak je mazu nadmerné množstvo, pór sa upcháva a vytvorí sa biela bodka, ktorá bráni odtekaniu mazu. Odborne sa hovorí, že dochádza k tvorbe komedónov. Ak sa maz naďalej hromadí, vzniká v takom prípade dobre známa „čierna bodka“.

Prečo vznikajú čierne bodky?

Dôvodov, prečo vznikajú môže byť niekoľko a dokonca môže ísť o kombináciu rôznych faktorov. Zároveň, vždy je potrebné tieto dôvody zohľadniť individuálne. Najčastejšie príčiny vzniku akné a čiernych bodiek sú:

  • Hormonálne zmeny (predovšetkým v puberte)
  • Obdobie stresu
  • Neodličovanie make-upu a líčidiel pred spánkom
  • Časté striedanie kozmetických prípravkov
  • Nedostatok tekutín
  • Nezdravá strava
  • Nehygienické vytláčanie vyrážok
  • Genetické predispozície

5 krokov, ako sa zbaviť čiernych bodiek doma

Nie je nič lepšie ako návšteva profesionálnej kozmetičky alebo dermatológa. Na druhej strane, existuje množstvo neškodných a účinných spôsobov, ktoré môžu zdraviu vašej pleti len prospieť a vyskúšať ich môžete aj doma. V prvom rade si boj s čiernymi bodkami vyžaduje trpezlivosť. To, že sa vám podarí čiernych bodiek na pár dní zbaviť a upokojiť pleť ešte neznamená, že sa problém neobjaví znova.

  1. Pleť hydratujte – čierne bodky vznikajú tvorbou mazu a práve dehydratovaná pleť je pre upchávanie pórov ideálna. Dodržiavajte teda pitný režim a používajte tiež hydratačné krémy, ktoré pleť zvlhčujú. Ideálne mastičky a gély s obsahom benzoylperoxidu aoxidu zinočnatého.
  2. Používajte pleťové masky – používať môžete účinné masky proti čiernym bodkám. Najčastejšie obsahujú kyselinu salicylovú, íl alebo aktívne uhlie. To sú účinné látky, ktoré pleť efektívne čistia a pomáhajú proti upchávaniu pórov.
  3. Poriadne sa odličujte – používajte odličovacie prípravky bez obsahu alkoholu. Vhodnou voľbou sú aj senzitívnejšie odličovacie peny alebo gély.

  1. Prijímajte dostatok vitamínov – nie, nemusíte užívať kolagén ani držať špeciálne diéty. Stačí, ak budete telo zásobovať komplexnou dávkou vitamínov z prirodzenej stravy alebo vďaka výživovým doplnkom či vitamínovým komplexom. Vynechajte mastné jedlá a zbavte sa návykov, napr. fajčenia.
  2. Hygienické čistenie pleti – ak sa pred zrkadlom rozhodnete čiernych bodiek zbaviť, môžete si ľahko spôsobiť na tvári ryhy alebo jazvy. Dôvodom je zanesenie infekcie. Využiť môžete služby profesionála alebo môžete skúsiť praktického pomocníka – vákuový čistič pórov je v tomto smere veľmi vítanou pomôckou, ktorá dokáže pri správnom používaní efektívne čistiť pleť.

Používajte vákuový čistič pórov

Kožné problémy, akné alebo zapálené vyrážky. Vákuový čistič pórov môže používať každý s problematickou pleťou. Samotný čistič však v žiadnom prípade nie je náhradou hĺbkového čistenia pleti. Ide o doplnok, ktorý pomáha pleť účinne zbavovať komedónov – čiernych bodiek. Čistič pórov môžete používať, ak je vaša pleť suchá, mastná, citlivá alebo sa len z času na čas chcete zbaviť nepríjemných vyrážok.

Používanie vákuového čističa pórov nie je bolestivé. Je však dôležité naučiť sa s ním pracovať. Inak hrozí podráždenie pleti či tvorba modrín. Vákuová technológia funguje na princípe vytvárania podtlaku. Ten vzniká pri kontakte s kožou, následne sa podtlak postará o uvoľnenie mazu v póroch. Jednotlivé modely majú svoju saciu silu, ktorú je možné regulovať aj podľa typu pleti. K zariadeniam sú dodávané rôzne nadstavce, ktoré meníte podľa typu pleti alebo časti tváre, ktorú čistíte. Pri používaní sa nezdržiavajte s hlavicou dlho na jednom mieste, inak môže dôjsť pôsobením podtlaku na pokožku k vzniku modriny.

Vákuový čistič pórov a jeho výkon

Najdôležitejšou vlastnosťou vákuového čističa pórov je sacia sila, resp. intenzita odsávania. Niektoré lacné modely sú často neúčinné práve preto, že nedokážu vyvinúť dostatočný podtlak a čistenie s nimi je neúčinné. V súvislosti s výkonom je výhodou, ak má čistič aj reguláciu intenzity sania, čo sa zíde pri citlivejšej pleti.

Chod spravidla zabezpečuje dobíjateľný akumulátor alebo klasické AA batérie. Nabíjateľné vákuové čističe pórov sú výkonnejšie ako modely s alkalickými batériami. Modely s káblom do elektrickej siete sú už zriedkavejšie, no používajú sa často v profesionálnych kozmetických salónoch. Vyberajte z modelov, ktoré sú dodávané s viacerými aplikátormi – nadstavcami pre rôzne typy pleti a časti tváre.

Zdroj foto: Shutterstock.com

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY