14.2 C
Bratislava
streda, 29 mája, 2024

Štíhla s bylinkami

Hoci bylinky sami o sebe Vám nezaručia zníženie váhy, istý účinok predsa len majú. Čistia naše telo, detoxikujú, podporujú trávenie a posilňujú činnosť čriev. Okrem toho posilnia vaše zdravie a aj po psychickej stránke sa budete cítiť oveľa lepšie. Môžete ich pridávať ku hlavným jedlám, či ako prísadu do šalátov, alebo si z nich pripraviť lahodný čaj.

Bazalka urýchľuje trávenie, odvodňuje a zbavuje telo odpadových látok. pôsobí proti nadúvaniu, uvoľňuje kŕče. Využíva sa najmä v kuchyni ako korenina, sušená alebo čerstvá. Výborne sa hodí do šalátov, polievok, paradajkovej šťavy a omáčok. Bazalkou taktiež koreníme mäsité jedlá. Jej výraznú chuť neprehluší ani cesnak a spolu s ním tvorí bazalka klasickú omáčku „PESTO“.

Žerucha urýchľuje spaľovanie tukov, pretože navodzuje pocit sýtosti a brzdí hlad. Lístočky žeruchy sa skvele hodia do šalátov, nátierok, tvarohu, rybích a vaječných pokrmov.

Šalvia tlmí záchvaty žravosti a urýchľuje látkovú výmenu. Neuškodí v polievkach, pokrmoch z cestovín alebo z mäsa.

Mäta podporuje trávenie, zbaví vás plynatosti aj žalúdočných kŕčov, a má zvlášť pozitívny vplyv na zdravie žalúdka.

Rebríček obyčajný – pekne vonia a okrem toho vynikajúco detoxikuje, čistí krv a zlepšuje trávenie. Je skvelým pomocníkom aj pri problémoch so zápchou. Okrem čajov sa dá použiť ako korenina do polievok, mäsových a zeleninových jedál. Nie je však vhodný na dlhodobé používanie.

Kôpor – pôsobí proti nadúvaniu, upokojuje, utišuje kŕče, pomáha pri zavodnení organizmu.

Fenikel – spaľuje tuky, podporuje látkovú premenu. Zvyšuje hladinu energie a pomáha znížiť hlad. Nie je vhodné užívať fenikel dlhodobo a v extrémnych množstvách.

Púpava je liečivka, z ktorej sa využívajú koreň, listy, stonka i žlté hlávky kvetov. Púpava je známa vysokým obsahom vitamínov a minerálov. Z detoxikačného hľadiska má výborné uplatnenie najmä koreň – čistí krv, obličky, podporuje trávenie, funkcie žlčníka i pečene.

Pŕhľava dvojdomá (žihľava) patrí k najznámejším odstraňovačom toxínov a odpadových látok z krvi. Kladne vplýva na látkovú výmenu. Ocenia ju aj cukrovkári, ľudia s reumatickými ťažkosťami a zápchou. Žihľavový čaj vám okrem peknej línie prinesie aj peknú pleť.

Zelený čaj je veľmi populárny produkt, ktorý pomáha metabolizmu tukov a zvyšuje vašu úroveň energie. Pracuje rovnako ako kofeín a dáva vám viac energie.

Stévia cukrová – táto rastlinka má listy, ktoré po prekusnutí púšťajú sladkú chuť a celkom bez problému vám osladia nápoje alebo aj cesto na koláč. Stačí rozmrviť dostatočné množstvo lístkov, nechať pôsobiť a máte postarané o bezkalorické zdravé sladidlo.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY