23.8 C
Bratislava
štvrtok, 23 mája, 2024

Spoznávame masáže.. časť V.

Masáže sú spoľahlivým prostriedkom pri prevencii porúch pohybového aparátu, liečbu bolesti chrbtice a kĺbov, hlavne pri ich jednostrannom namáhaní, pri sedavom zamestnaní a pod. Blokády v oblasti chrbtice sa prejavujú nielen napätím svalov a bolesťami, ale ak sú neliečené, môžu byť príčinou vážnejších, často aj chronických zdravotných problémov, ktoré s chrbticou na prvý pohľad nesúvisia. V 5.časti seriálu o masážach sa dozviete viac o havajskej masáži, aromamasáži a indickej masáži hlavy.

Havajská masáž

Havajská masáž je založená na filozofii, že fyzická, mentálna, emocionálna a duchovná časť človeka sú neodmysliteľnou súčasťou jedného celku a je potrebné ich liečiť súčasne. Pri masáži sa využívajú rytmické pohyby a techniky využívajúce hlavne mäkké časti predlaktia a lakťa v sprievode hudby. Vďaka špeciálnym technikám masírovania sa uvoľňujú energetické bloky a nastoľuje sa u človeka rovnováha, v ktorej sa upevňuje telesné aj duševné zdravie. Tempo masírovania je pomalé, oddychové, môže sa meniť a v niektorých etapách byť rýchlejšie. Masážou sa na úrovni fyzického tela uvoľňuje napätie, zvyšuje sa krvné riečište a lymfatický tok, čo napomáha odvádzaniu toxických látok z tela.

Aromatická masáž

Základ aromatickej masáže spočíva vo využití silicových olejov. Pri tejto masáži sa dotykom na tele stimulujú určité body a v spolupôsobení so silicami sa spúšťa v organizme proces samoliečenia. Aromamasáž pôsobí na masírovaného až 3 spôsobmi: 1. upokojujúcim pohybom masérových rúk, 2. výťažkami liečivých bylín, ktoré sa vstrebávajú do pokožky, 3. vôňou. Je terapiou pre myseľ – priaznivo pôsobí na nervovú sústavu, podporuje imunitný systém a stabilizuje psychiku. V závislosti na vybraných siliciach a jednotlivcovi môže mať vôňa uvoľňujúci a stimulačný účinok na zmysly a duševný stav. Silice kombinované s masážou pomáhajú uvolniť stres a napätie. Veľa silíc pôsobí silno antibakteriálne a prináša úľavu niektorým vnútorným stavom. Kombinácia silíc a masáže je považovaná za stimulátor rastu kožných buniek a dodáva povrchu kože hladký vzhľad tým, že urýchľuje odstraňovanie starých buniek. Napomáha urýchliť elimináciu odpadových látok v lymfatickom systéme, ktorý čistí a vyživuje telo.

Indická masáž hlavy

Indická masáž hlavy je pôvodom z Indie a používa sa už po vyše tisíc rokov. Ide o techniku, ktorú začali praktizovať indické ženy na zlepšenie kvality vlasov a udržanie ich lesku. Postupom času zistili, že táto terapia nemá iba kozmetický účinok, ale prospieva telu aj duši. Dnes sa táto metóda uplatňuje najmä pre svoje výrazné antistresové účinky, ktoré sú vyvolané stimuláciou dôležitých energetických centier. Pri pravidelnom podstupovaní masáže sa príznaky vyvolané stresom utlmujú, dokonca môžu aj úplne zmiznúť. Pri tejto masáži masér masíruje najprv hlavu – od čela smerom k temenu malými krúživými pohybmi. Venuje sa tiež krku, ramenám a hornej časti paží. Dôraz sa kladie na body akými sú obočie a čelo, kde človek najviac pociťuje napätie zo stresu.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY