5.1 C
Bratislava
sobota, 7 decembra, 2024

Špargľa: Prečo ju zaradiť do jedálnička

Špargľa je chutná zelenina, ktorá je známa svojim štíhlym kopijovitým tvarom. Latinský názov špargle je asparagus, čo by sa dalo preložiť ako „vyrásť“. Špargľa je jednou z prvých zelenín, ktoré sa objavia po zime a aj preto sa na jar často objavuje v jedálničkoch množstva ľudí. Je skvelým doplnkom mnohých jedál a pridáva sa do šalátov aj polievok. Špargľa je cenená pre svoju lahodnú chuť ale má aj množstvo preukázaných priaznivých účinkov na zdravie.

Čo je špargľa

Špargľa je zelenina, ktorá pochádza z rodu asparagus. Celkovo je v tomto rode asi 300 druhov. Niektoré z nich sa pestujú ako okrasné rastliny, iné sa zas používajú na aranžovanie kytíc. Ak hovoríme o špargle, ktorá konzumuje hovoríme o rastline Asparagus officinalis.

Prvé zmienky o pestovaní špargle pochádzajú z Grécka spred viac ako 2500 rokov. Vraj si na nej pochutnávali aj starí Rimania.

Na rozdiel od inej jarnej zeleniny je špargľa trvalka, netreba ju sadiť skoro na jar aby ste si na nej mohli pochutnať. Sú ľudia, ktorí miesto toho aby pestovali zeleninu doma ju chodia zbierať do voľnej prírody.

Zelená a biela špargľa sú najznámejšie a aj najpoužívanejšie. Vedeli ste ale, že existuje aj fialová a ružová?

Zelená špargľa – farbu získava vďaka slnečnému žiareniu. Ako rastie, a vystrkuje sa nad zem vytvára sa v nej chlorofyl, vďaka ktorému má zelenú farbu.

Biela špargľa – zberá sa hneď ako sa jej hrot dostane na povrch pôdy. Keďže nepríde do kontaktu so slnečným svetlom chlorofyl sa v nej nevyvinie a zostáva biela. Jej zber je náročnejší. Biela špargľa má jemnejšiu chuť a preto patrí medzi najobľúbenejšie.

Fialová špargľa – fialovú farbu získava zelenina po vyklíčení zo zeme. Niektoré druhy obsahujú ak látku antokyanín. Ide o zlúčeninu, ktorá obsahuje pigment, ktorý spôsobuje fialový odtieň špargle. Tento typ zeleniny má sladšiu, ovocnejšiu chuť než zelená špargľa.

Špargľa je bohatým zdrojom vlákniny. Nerozpustná vláknina pôsobí ako prebiotikum a vyživuje črevný mikrobióm. Rozpustná vláknina zas podporuje vyplavovanie zlého cholesterolu. Okrem toho obsahuje množstvo vitamínov a minerálov ako vitamín A, B6, C, K, folát (vitamín B9), E, železo, meď a draslík.

Špargľa

Špargľa a zdravie

Povráva sa, že špargľa pomáha pri všetkom. Aj keď ide o prehnané tvrdenie táto zelenina môže priaznivo vplývať na zdravie organizmu. Množstvo živín, ktoré obsahuje môžu mať priaznivé účinky na zdravie. Napríklad kyselina listová, čo je vlastne vitamín B9 je vhodná pre ženy, ktoré chcú otehotnieť a taktiež sa odporúča jej zvýšený príjem v začiatkoch tehotenstva. Zabráni rozvoju dvoch najrozšírenejších vrodených chýb (rázštep chrbtice a anencefália). Práve v špargli sa kyselina listová nachádza v hojnom množstve. To ale nie sú jediné účinky tejto zeleniny na zdravie.

Diuretikum

Špargľa je populárna v Číne a Kórei ako liek na liečbu močových problémov. Má močopudné účinky a v tradičnej medicíne sa bežne používa na liečbu infekcií močových ciest. Pomáha organizmu zbaviť sa prebytočnej vody a soli, čo má vplyv aj na vysoký krvný tlak.

Konzumáciou špargle môžete infekciám močových ciest aj predchádzať. Keďže budete častejšie chodiť na malú baktérie, ktoré by sa inak v močovom systéme množili vyjdú von.

Antioxidanty

Fialová špargľa

obsahuje antokyány, ide o pigment, ktorý dodáva zelenine červenú, modrú až fialovú farbu a má aj antioxidačné účinky. Konzumáciou zeleniny tak znižujete množstvo voľných radikálov v organizme, ktoré poškodzujú bunky. Antioxidanty nájdete aj v bielej a zelenej špargli.

Aby ste zachovali čo najviac živín v špargli varte ju len krátku dobu. Postačia 4 minúty.

Afrodiziakum

Zelená špargľa obsahuje látku protodioscín, ktorá jej dodáva horkastú chuť. Táto látka ale aj podporuje zdravie vaječníkov, zvyšuje libido po menopauze a zdá sa, že je účinná aj proti rakovine vaječníkov. Táto látka tiež zvyšuje tvorbu testosterónu a obnovuje erektilnú funkciu. Pravdou je, že takto účinkuje ak sa užíva vo forme doplnkov stravy. Koľko špargle by ste museli skonzumovať, aby sa tieto účinky prejavili sa presne nevie.

Zdravie čriev

V špargli sa nachádza látka inulín, ktorá prospieva zdraviu čriev. Ako prebiotikum vyživuje črevný mikrobióm, podporuje trávenia a znižuje plynatosť. Inulín je rozpustná vláknina, ktorá podporuje vyprázdňovanie a pomáha predchádzať zápche.

Dostatok vlákniny pomáha aj s ďalšími zdravotnými problémami ako sú hemoroidy, syndróm dráždivého čreva či inými tráviacimi problémami.

Protirakovinové účinky

Glutatión je ďalšou zložkou, ktorú v špargli nájdete. Táto látka je známa svojimi detoxikačnými účinkami a ukázalo sa, že z organizmu odstraňuje aj karcinogénne látky čím pomáha predchádzať rakovine.

Ďalšou zložkou v tejto zelenine je histon, ktorý by mal zohrávať dôležitú úlohu pri kontrole rastu a delenia buniek.

Biela špargľa

 

Zrak

Množstvo vitamínu A, antioxidanty a aj glutatión priaznivo vplývajú na zrak. Všetky tieto látky nájdete v špargli. Vitamín A podporuje vyživovanie rohovky a sietnice a pomáha predchádzať syndrómu suchého oka. Tieto látky taktiež pomáhajú predchádzať rozvoju šedého zákalu a aj makulárnej degenerácii.

Podporuje chudnutie

Špargľa má nízky obsah tuku a aj málo kalórií ale obsahuje veľa vlákniny. Táto kombinácia látok je výborná pre chudnutie. Vďaka vláknine sa pocit sýtosti dostaví skôr ako obvykle, znižuje hladinu zlého cholesterolu a aj zlepšuje trávenie.

Zdravie kostí

Vitamín K, ktorý sa v špargli nachádza je dôležití pre udržanie zdravia kostí. Existujú štúdie, ktoré naznačujú, že tento vitamín produkuje proteíny, ktoré súvisia s kosťami a reguluje resorpciu kostí. Pri tomto procese dochádza k rozkladaniu látok, ktoré znižujú hustotu tkanív kosti.

Tu výhody konzumácie špargle nekončia.

  • Vitamín K je dôležitý pre správne zrážanie krvi. Jeho nedostatok spôsobuje nadmerné krvácanie pri úraze.
  • Kyselina listová tiež pomáha predchádzať brneniu rúk a nôh a aj anémii.
  • Znižuje hladinu zlého cholesterolu, čím znižuje riziko srdcových chorôb
  • Obsahuje draslík, ktorý je potrebný pre zdravé srdce a aj svaly. Zároveň upravuje vysoký krvný tlak.
  • Extrakt zo špargle vraj pomáha zmierniť opicu po prehýrenej noci.

Špargľa: nežiaduce účinky

Všeobecne je konzumácie špargle bezpečná. Po jej konzumácii môže mať váš moč zmenenú farbu a aj nepríjemný zápach nie je to ale nič čo by vás malo znepokojovať. Je to len výsledok reakcie organizmu na konzumáciu špargle.  Táto zelenina obsahuje kyseliny špargľovú, ktorá pri trávení uvoľňuje zlúčeniny síry. Práve tieto zlúčeniny sú zodpovedné za zmenu farby a aj zápachu moču.

Ak užívate lieky na riedenie krvi konzultujte konzumáciu špargle s lekárom. Keďže zelenina obsahuje vitamín K, môže vplývať na lieky na riedenie krvi a znižovať ich účinnosť.

Niektorí ľudia sa domnievajú, že špargľa môže viesť k dne. Ak týmto ochorením trpíte, alebo sa obávate zvýšeného množstva kyseliny močovej v krvi odporúča sa držať diéty určenej na zníženie tejto kyseliny v tele, teda, vyhýbať sa potravinám s vysokým obsahom purínov (rozkladom purínov dochádza k produkcii kyseliny močovej). Pokiaľ ale týmto ochorením netrpíte nemáte dôvod vyhýbať sa konzumácii špargle. Konzumáciou tejto zeleniny sa riziko vzniku dny u zdravých ľudí nezvyšuje.

Ako uskladniť špargľu

Aj keď je sezóna špargle na jar môžete ju v obchodoch kúpiť počas celého roka. Pri kúpe sa zamerajte na čerstvú špargľu, ktorá má sýtozelenú farbu a hladké pevné stonky. Je jedno či sú stonky hrubé alebo tenké. Jemnosť tejto zeleniny závisí od zrelosti a čerstvosti ako od hrúbky stoniek.

Aby vám špargľa doma vydržala čo najdlhšie čerstvá uchovávajte ju v chladničke. Konce zabaľte do vlhkej papierovej utierky a vložte ich do mikroténového vrecka, najlepšie vo zvislej polohe. Ak ste si priniesli z obchodu čerstvú špargľu odporúča sa skonzumovať ju do troch dní.

Špargľu umývajte až keď sa ju chystáte uvariť.

Ak chcete získať všetky živiny zo špargle môžete ju konzumovať aj surovú. Keďže špargli stačí krátka tepelná úprava nepríde varením o veľa živín a väčšinu z nich si zachováva v takmer rovnakom množstve ako ich má v surovom stave.

Špargľa

Ako pripraviť špargľu

Najlepšie je konzumovať špargľu tepelne upravené. Pôsobením tepla zmäkne. Môžete ju variť, vyprážať, grilovať,… Čas varenia špargle je krátky. Postačia 4 – 5 minút a máte ju hotovú. Po uvarení by mala byť špargľa mäkká ale stále jemne chrumkavá. To, že ste ju varili príliš dlho zbadáte podľa farby, stratí svoju jasno zelenú farbu. Pridlhou tepelnou úpravou prídete aj o väčšinu živín, ktoré obsahuje.

Špargľu môžete pripraviť aj v mikrovlnnej rúre. Vložte ju do misky, zalejte ¼ šálkou vody a zohrievajte 4 až 7 minút (do zmäknutia).

Špargľa recepty

Receptov so špargľou

je množstvo. Môžete ju podávať grilovanú s korením ako prílohu alebo ju po uvarení nakrájať a pridať do zeleninového šalátu alebo cestovín.

Dobrý spôsob ako si špargľu vychutnať je aj posypať ju syrom a dať ju upiecť. Získate tak rýchle a zdravé občerstvenie, ktorým môžete pohostiť aj návštevu.

Špargľu môžete aj obaliť vo vajíčku a potov v strúhanke a piecť ju ako hranolčeky.

ZDROJ:

everydayhealth.com/diet-nutrition/diet/asparagus-benefits-how-cook-why-it-makes-your-pee-smell/

webmd.com/diet/health-benefits-asparagus

health.com/nutrition/asparagus-health-benefits

Obrázky: Pixabay

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY