23.9 C
Bratislava
pondelok, 22 júla, 2024

Fakty a mýty: Celulitída

Celulitída je pojem, ktorý sa často skloňuje medzi ženami staršieho veku ale aj v kozmetickom priemysle. Aj keď najčastejšie postihuje ženy môžu mať tento problém v menšej miere aj muži. Celulitída, alebo aj pomarančová koža nepredstavuje vážnejší zdravotný problém a ide skôr o estetickú chybičku krásy.

Pomarančová koža trápi asi 90% žien, ale problémy s ňou má aj asi 10% mužov. Príznaky tohto estetického problému pozná asi každá žena. Existujú až 4 stupne ceulitídy.

1.stupeň – ak pokožku stisnete objaví sa pomarančová koža.

2.stupeň – ak napnete svaly, sedíte, alebo stojíte sú nerovnosti viditeľné voľným okom.

3.stupeň – hrbolčeky a jamky na pokožke sú viditeľnejšie a je ich vidieť voľným okom aj keď ležíte.

4.stupeň – nerovnosti na pokožke sú viditeľné voľným okom, sú výrazné a koža je na dotyk bolestivá

Čo je presnou príčinou celulitídy sa nevie, vie sa ale, že súvisí s väzivovým tkanivom, ktoré sa napne čím stiahne pokožku a vytlačí tukové tkanivo hore (nad spojivové väzivo).

Napriek tomu, že celulitídou trpí na celom svete až 90% žien existuje množstvo mýtov a poloprávd, o tom čo ju spôsobuje, prečo vzniká a aj ako sa jej zbaviť. Aká je pravda o celulitíde a čomu by ste nemali veriť?

V prvom rade treba poznamenať, že celulitída je výraz pre zápal buniek. Odborný názov pre pomarančovú kožu je celulite. Nakoľko je ale výraz celulitída zaužívaný budeme ho používať aj v tomto článku.

Fakty a mýty

Celulitídu spôsobujú toxíny

Nie. Tento estetický problém vzniká, keď sa tukové tkanivo pretlačí cez kolagén a spojivové tkanivo. Vytvára sa tým známa pomarančová koža. Tento stav môže spôsobiť viacero faktorov ako nedostatok cvičenia, málo svalovej hmoty, hormóny alebo priveľa nadbytočného tuku. Toxíny s tým nemajú nič spoločné.

Ženy majú celulitídu častejšie ako muži

Toto je pravda. Muži majú spojivové tkanivo pevnejšie ako ženy. Podkožný tuk sa tak nemá kade prepchať. Všeobecne sa muži k celulitíde nepriznávajú ale odhaduje sa, že ňou trpí asi 10% mužov.

Celulitída
https://www.freepik.com/

Vekom sa celulitída zhoršuje

Zdá sa, že na vzniku pomarančovej kože sa podieľajú aj hormóny, konkrétne estrogén. Tento hormón pomáha udržiavať dobrú cirkuláciu krvi v cievach.  Vekom tvorba estrogénu klesá, čo zhoršuje cirkuláciu krvi a aj zníženú tvorbu kolagénu, ktorý je jednou zo základných zložiek spojivového tkaniva kože.

Pomarančová koža môže byť dedičná

Ak mala celulitídu vaša matka pravdepodobne ju budete mať aj vy. Gény zohrávajú dôležitú úlohu vo väčšine ochorení a aj v celulitíde. Neznamená to ale, že ak ju máte v génoch musíte ju hneď aj dostať. Zamerajte sa na zdravé stravovanie, cvičenie a udržanie zdravej hmotnosti a celulitíde sa môžete vyhnúť, prípadne výraznejšie zmierniť jej príznaky.

Celilitídou trpia len ženy s nadváhou

Pravdou je, že ak máte nadváhu až obezitu hrbolčeky na pokožke sú viditeľnejšie. Tento problém ale postihuje aj štíhle ženy, ktoré sa o seba starajú, správne sa stravujú a pravidelne cvičia. Celulitída je vlastne podkožný tuk, ktorý organizmus potrebuje. Ak ho máte veľa, sú nerovnosti na pokožke viditeľnejšie než keď ho máte menej. Buďte si ale istí, že podkožný tuk má každý (žena aj muž) a skôr či neskôr, keď spojivové tkanivo zredne začne sa pretláčať pod kožu.

Cvičením sa celulitídy zbavím

Nie, ale môžete jej príznaky zmierniť. Cvičením spálite nadbytočný tuk, spevníte svaly a aj spojivové tkanivo. Príznaky pomarančovej kože nebudú tak viditeľné ale stále ju budete mať. Aby ste príznaky celulitídy zmiernili je dobré ak do cvičenia zaradíte 15 minút kardia a 15 minút silového tréningu 3 krát do týždňa. Podarí sa vám schudnúť a získate svalovú hmotu, ktorá môže pokožku mierne vyhladiť.  Celulitídou trpia aj profesionálni športovci, ktorí toho podkožného tuku veľa nemajú.

Krémy na celulitídu pomáhajú

Nie, bohužiaľ neexistuje krém ani žiadny iný produkt, ktorý by vás celulitídy natrvalo alebo aspoň dlhodobo zbavil. Existujú prípravky (často na báze retinoidov alebo kofeínu), ktoré môžu príznaky zmierniť, ale je to len krátkodobé a behom pár hodín máte pomarančovú kožu znova.

Domáce recepty na celulitídu zaberú

Toto vás možno poteší – áno, existuje spôsob, ktorým môžete na nejaký čas príznaky celulitídy zmierniť. Nie natrvalo, ale predsa. Hĺbková masáž tkaniva, ktorá trvá 30 až 60 minút dokáže premasírovať pokožku tak dobre, že sa príznaky zmiernia. Pri masáži by malo dôjsť k rozpadu spojivového tkaniva a zlepšeniu prekrvenia kože, čo v konečnom výsledku môže pokožku vyhladiť. Z výsledku sa môžete tešiť pár týždňov až mesiacov.

Oblasť s pomarančovou kožou môžete doma masírovať pevným penovým valčekom. Malo by to nahradiť hĺbkovú masáž.

Procedúry môžu s celulitídou pomôcť

Laserové alebo rádiofrekvenčné metódy

môžu pomôcť zmierniť príznaky celulitídy. Ich výsledky sú známe už pár rokov. Ich účinok nie je trvalý, ale účinkujú lepšie ako krémy proti celulitíde. Niekedy je potrebných aj viac sedení (10 až 15) kým sa dostaví požadovaný výsledok ale môžete sa z neho tešiť 6 mesiacov až 1 rok.

Celulitída
https://www.freepik.com/

Strava môže pomôcť v boji s celulitídou

Samotná strava vás celulitídy nezbaví, môže ale pomôcť predchádzať jej. Zamerajte sa na stravu bohatú na rastliny a pite dostatok vody. Vďaka tomu bude vaše spojivové tkanivo v koži silnejšie a pružnejšie. Zabránite tak prieniku podkožného tuku cez tkanivo a tvorbe nevzhľadných hrbolčekov.

Fajčenie zvyšuje a aj zhoršuje príznaky celulitídy

Áno. Fajčenie znižuje prietok krvi v cievach a oslabuje a narúša kolagénové vlákna. Spojivové tkanivo sa tak môže ľahšie narušiť a pomarančová koža sa objaví skôr ako by ste ju očakávali.

Celulitída nie je nič viac len prebytočný tuk

Nie. Celulitída má viac spoločného so spojivovým tkanivom a štruktúrou kože než s tukom. Ak sa spojivové tkanivo rozpadne podkožný tuk, ktorý sa pod ním nachádza sa pretlačí nad tkanivo čím vzniká pomarančová koža, hrbolčeky a priehlbinky. Podkožný tuk majú všetci ľudia, a je len otázkou času, kedy k rozpadu spojivového tkaniva dôjde. Muži majú spojivové tkanivo pevnejšie než ženy, preto je u nich výskyt celulitídy zriedkavejší.

Liposukciou sa môžem celulitídy zbaviť

Nie. Liposukcia nie je určená a ani vhodná na odstránenie pomarančovej kože. Dokonca môže spôsobiť presný opak. Nerovnomernosť pokožky môžete liposukciou ešte zhoršiť. Priehlbinky a aj hrbolčeky na pokožke sa môžu ešte viac zvýrazniť.

ZDROJ

skinmd1.com/blog/5-facts-and-myths-on-cellulite

cosmopolitan.com/health-fitness/a30279/the-10-biggest-myths-about-cellulite

time.com/77632/15-myths-and-facts-about-cellulite/

Obrázky: Freepik.com.

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY