1.9 C
Bratislava
pondelok, 9 decembra, 2024

Fakty a mýty: Chronický zápal

Zápal je pomerne zložitá reakcia organizmu na poškodenie, úraz, chorobu či infekciu. Pri zápale dochádza k množstvu biochemických zmien a imunitných reakcií. Prvoradou úlohou zápalu je aktivovať imunitný systém a spustiť hojenie poškodeného tkaniva. Problém ale je, keď máte zápal v organizme stále. Nemusíte o ňom ani vedieť a môžete s ním žiť roky. Ako vplýva chronický zápal na zdravie a dá sa naozaj potlačiť?

Akútny verzus chronický zápal

Aj keď sa o zápale hovorí ako o niečom zlom nie vždy to je pravda. V podstate rozpoznávame dva typy zápalov a to akútny a chronický zápal.

  • Akútny zápal – spôsobujú ho najčastejšie rôzne zranenia, choroby a infekcie. Akútny zápal prebieha rýchlo a môže prerásť do závažnej formy. Ak ste sa niekedy porezali alebo si zlomili kosť akútnu zápalovú reakciu ste určite videli na vlastné oči. Postihnuté miesto sa začervenalo, opuchlo a na dotyk bolo teplejšie. Ide o lokalizovaný zápal. O systémovom akútnom zápale hovoríme ak bojujete s infekciou – napríklad pri zápale pľúc alebo močových ciest.
  • Chronický zápal – trvá mesiace až roky a môžete ho mať aj celý život. Zápalové bunky v organizme môžu poškodiť zdravé bunky, tkanivá a orgány. Príznaky chronického zápalu sú miernejšie. Mierne zvýšená telesná teplota, únava, problémy s tráviacim systémom, depresie,…

Akútny zápal nie je zlý. Upozorňuje imunitný systém na miesto, ktoré je poškodené alebo napadnuté baktériami a vírusmi. Zvýšením teploty v mieste zápalu sa vytvára miesto v ktorom patogény majú nižšiu šancu na prežitie. Problémom je chronický zápal, ktorým trpí množstvo ľudí po celom svete. Často je hlavným vinníkom množstva ďalších zdravotných problémov. Niekto nad chronickým zápalom len mávne rukou a neberie ho vážne, iný zas začne hľadať informácie ako sa chronického zápalu zbaviť. V záplave informácií je Ťažké odlíšiť fakty a mýty. Kde je pravda a čo je len mýtus?

Fakty a mýty

Zápal je vždy zlý

Nie. Zápal je množstvo činností organizmu. Pri zápale sa zvyšuje priepustnosť krvných ciev čím sa uľahčí migrácia bielych krviniek. Zvýši sa aktivita imunitného systému a je aj dôležitý pri hojení. Zlý je chronický zápal, pri ktorom napadajú biele krvinky zdravé tkanivá v organizme čím sa spúšťa imunitná reakcia.

Zápal je súčasťou množstva chorôb

Pravdou je, že pri množstve chronických ochorení sa objavuje aj zápal. Kontrola zápalu je jednou z dôležitých súčastí liečby. Je ale dôležité odlíšiť či zápal spôsobuje chronické ochorenie alebo ho spustila infekcia. Taktiež je otázne či ochorenie spôsobil chronický zápal, alebo ochorenie spustilo chronický zápal.

O chronickom zápale by som vedel, cítil by som ho

Nie vždy.Ak je záp. Pri chronickom zápale sú príznaky miernejšie a často ich ľudia podceňujú. Pri reumatoidnej artritíde dochádza k zápalu kĺbov. Stuhnuté kĺby, bolesť a opuch sú príznakmi zápalu. Pri obezite alebo cukrovke je tiež prítomný chronický zápal, ten ale necítite. Nič vás nebolí a nemáte ani opuchy. Čí chronickým zápalom trpíte alebo nie môžete ale nemusíte cítiť.

Chronický zápal sa dá spoľahlivo zistiť testom CRP (C – reaktívneho proteínu). Ide o marker zápalu, ktorého hodnota sa zisťuje z krvného testu. Jeho hladina stúpa hneď ako je v tele zápal (akútny aj chronický).

Chronický zápal nie je vážny zdravotný problém

Pravdou je, že s chronickým zápalom môžete žiť dlhé roky bez toho aby ste o ňom vedeli. Keď sa ale dozviete, že ním trpíte neoplatí sa ho brať na ľahkú váhu. Chronický zápal je jedným z faktorov, ktoré prispievajú k vážnym zdravotným problémom. Predpokladá sa, že chronický zápal poškodzuje DNA, čo vedie k mutácii v bunkách. Zápal sa spája aj s jedným typom rakoviny, artritídou a obezitou.

Mám chronický zápal, nemôžem s tým nič urobiť

Pravdou je, že niektoré faktory (dedičnosť, genetické mutácie, vek,…) pravdepodobnosť chronického zápalu zvyšujú a nemôžete s nimi nič urobiť. Je ale veľa vecí, ktorými môžete  toto riziko zmierniť. Zmeny životného štýlu, cvičenie, joga, zdravé stravovanie a zbavenie sa zlozvykov (fajčenie, konzumácia alkoholu,…) môžu chronický zápal zmierniť.

Chronický zápal. Joga

Protizápalová diéta (potraviny znižujúce zápal) je účinná pri potláčaní chronického zápalu

Existujú potraviny, ktoré znižujú zápalovú záťaž, neexistuje ale potraviny, ktorá vás zo zápalu vylieči. Cesnak, kurkuma, zázvor, losos, orechy, výrobky z celozrnnej múky,… potravín, o ktorých sa hovorí, že zmierňujú zápal je množstvo. Prevažne ide o stredomorskú stravu, ktorá priaznivo vplýva na zdravie celého organizmu, čo môže priaznivo ovplyvniť aj chronický zápal. Samotná strava zápal nezníži ale zmenou stravovania sa často zmení aj životný štýl. A keďže sa zápal spája s viacerými oblasťami zdravia (depresie, únava, bolesti, …) zmenou životného štýlu ich ovplyvníte. Získate viac energie, zlepší sa vaše trávenie a aj príznaky depresie sa môžu zmierniť.

Všetky cukry sú zlé

Pravdou je, že biely spracovaný cukor môže prispieť k systémovému zápalu alebo ho aj zhoršiť. Existujú ale aj menej spracované cukry ako napríklad včelí med, v ktorom sa nachádzajú zlúčeniny znižujúce zápal. Vyhýbať sa nemusíte ani ovociu aj keď obsahuje veľa cukru. V ananáse nájdete bromelaín, ktorý má protizápalové účinky a čučoriedkach a černiciach zas protizápalové antokyány.

ZDROJ

spiritualityhealth.com/articles/2019/09/16/top-seven-myths-about-inflammation

health.harvard.edu/healthbeat/inflammation-myths-and-misconceptions

Obrázky: Freepik.com, Pixabay

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY