10.8 C
Bratislava
sobota, 5 októbra, 2024

Estrogén – hormón zodpovedný za ženské krivky

Estrogén je ženský hormón. Už z toho sa dá odvodiť, že tento druh hormónov majú ženy, ale v menšej miere sa nachádza aj v mužskom tele. Pre ženy je estrogén veľmi dôležitý hormón, ktorému vďačia nie len za zdravie, ale aj za svoje ženské krivky.

Vplyv estrogénu na ženský organizmus

Estrogén sa v organizme ženy produkuje hlavne vo vaječníkoch, ale v menšej miere sa produkuje v nadobličkách, pečeni, tukovom tkanive a prsníkoch. Má veľký vplyv na organizmus, ale aj psychiku.

Pohlavné orgány, tehotenstvo.

Od prvej menštruácie tento hormón riadi takmer všetko čo sa týka ženskosti – rast pŕs, rozširovanie bokov, pravidelnú menštruáciu, ovuláciu, zrenie vajíčok, tvorbu certikálneho hlienu (pomáha spermiám dostať sa k vajíčku, spermie vďaka tomuto hlienu dokážu prežiť niekoľko dní – čím sa zvyšuje šanca na otehotnenie), udržuje vhodné prostredie v pošve, počas tehotenstva vyživuje oplodnené vajíčko – jednoducho pripravuje organizmus na tehotenstvo každý mesiac. Počas tehotenstva sa stará o výživu a zdravý vývoj plodu.

Ochrana

Estrogén poskytuje ženám aj ochranu pred kardiovaskulárnymi ochoreniami – hlavne pred vysokým tlakom a infarktom a tiež nás chráni pred osteoporózou. Zvyšuje sexuálnu túžbu a tiež vplýva na stav pokožky. Ktorá je vďaka nemu jemná, hebká a oproti mužskej pokožke menej chlpatá. Estrogén zrýchľuje metabolizmus a pomáha tak spaľovať tukové bunky.

Psychika

Hladina estrogénu má vplyv aj na ženskú psychiku. PMS (pred menštruačný syndróm) – niektoré ženy sú v tomto období nervóznejšie, náladovejšie, podráždené. Je to nedostatkom estrogénu, ktorého je tesne pred menštruáciou v organizme najmenej. Najviac estrogénu má žena v tele počas ovulácie.

Estrogén má priaznivý vplyv aj na mozog – zlepšuje pamäť a pozornosť, ale je zodpovedný aj za depresie, nervozitu a náhle zmeny nálad.

Kolísavá hladina estrogénu

Estrogén riadi pohlavný systém žien. Nakoľko pripravuje organizmus na tehotenstvo jeho hladina je počas mesiaca rôzna. Najviac hormónu sa v organizme nachádza počas ovulácie – zrelé vajíčko je pripravené na oplodnenie, zvyšuje sa libido a tvorí sa aj hlien, ktorý pomáha spermiám dostať sa k vajíčku. Keď vajíčko nie je oplodnené produkcia estrogénu klesá a pred menštruáciou dosahuje najnižšie hodnoty.

Druhy estrogénu

Tri druhy estrogénu sa vytvárajú v rôznych častiach ženského tela. Počas menštruačného cyklu a aj počas života ženy sa hladina jednotlivých druhov estrogénu mení. Vzájomnou spoluprácou dokážu vyvažovať zásoby hormónu presne podľa nárokov organizmu.

Estradiol – vzniká vo vaječníkoch a počas tehotenstva v placente z testosterónu. V období tehotenstva jeho hladina stále stúpa. Najvyššia je tesne pred pôrodom, vďaka čomu sa znižuje krvácanie počas pôrodu. Je vyššia hladina spôsobuje aj nervozitu a opuchy nôh.

Estriol – ďalší druh estrogénu, ktorý sa produkuje v placente. Ak je počas tehotenstva jeho hladina nízka, poukazuje to na možné vývojové chyby plodu.

Estrón – posledný a zároveň najslabší druh estrogénu sa vytvára v nadobličkách a podkožnom tukovom tkanive. Najviac ho je v organizme v období menopauzy, kedy sa estrogén z vaječníkov už nevytvára.

Prebytok a nedostatok estrogénu

Prebytok estrogénu môže stáť za:

  • vznikom rakoviny prsníkov (rakovinové bunky rastú vďaka estrogénu),
  • nadváhy – počas menopauzy sa estrogén vytvára v tukovom tkanive, to je jeden z dôvodov, prečo v tomto období narastá hmotnosť,
  • zmeny nálad, nervozita, podráždenosť,
  • hormonálna antikoncepcia alebo užívanie hormónov počas klimaktéria môže spôsobiť zvýšenie hladiny estrogénu.

Prejavuje sa:

  • bolesť a opuch prsníkov,
  • studené končatiny (ruky, nohy),
  • silné krvácanie počas menštruácie,
  • zmeny nálad,
  • rýchly nárast hmotnosti.

Za nedostatkom estrogénu môže byť:

  • obdobie klimaktéria a menopauzy,
  • autoimunitné ochorenie, choroby štítnej žľazy,
  • nadmerné cvičenie, málo telesného tuku (tieto dôvody sa objavujú pri mladších ženách, pri ktorých sa ohľadom k veku nedá hovoriť o menopauze).

Prejavuje sa:

  • zábudlivosť, nespavosť, závraty, strata sexuálnej túžby,
  • nepravidelná menštruácia, môže dôjsť aj k jej vynechaniu,
  • problém s otehotnením,
  • únava, slabosť, malátnosť,
  • rednutie vlasov, suchá pokožka, rast ochlpenia.

Menopauza – nedostatok estrogénu

Menopauza nastane keď vaječníky prestanú plniť svoju funkciu, prestanú produkovať zrelé vajíčka a tvorba estrogénu z vaječníkov postupne klesá. Organizmus začne vytvárať chýbajúci hormón z iných orgánov v tele – nadobličky, pečeň a podkožný tuk. Takýto estrogén nie je tak kvalitný ako hormón z vaječníkov, ale aspoň takto sa organizmus snaží doplniť to čo potrebuje.

Estrogén a muži

Ako už bolo spomínaná, ženský hormón sa v malom množstve nachádza aj v mužskom tele. Ak jeho hladina stúpne, môže narušiť stavbu organizmu – zvonku aj zvnútra:

  • tuk sa začne zhromažďovať v prsných svaloch – nadobúdajú tvar ženských,
  • nastupuje ukladanie vody v organizme (opuchy),
  • znižuje sa produkcia spermií,
  • klesá sexuálna túžba,
  • hrozí rakovina semenníkov.

Na pozore by sa mali mať hlavne páni, ktorí cvičia a užívajú rôzne podporné prípravky na báze steroidov.

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY