24.8 C
Bratislava
pondelok, 20 mája, 2024

Šetrenie v dobe krízy. Ako znížiť výdavky nie len na domácnosť ?

Plyn, potraviny, oblečenie alebo benzín na čerpacej stanici. Spotrebiteľské ceny stále rastú. Ale aj v súčasnej situácii môžete ušetriť. Ako to môžete urobiť? Prvým krokom je poctivý pohľad na vaše financie. Povieme vám, čo ešte môžete urobiť. Keď ceny rastú, mali by ste si skontrolovať vlastné výdavky. Predovšetkým musia byť peniaze na základné potreby. Patrí sem voda, elektrina, platby za údržbu, potraviny a nájomné. Kde sa dajú náklady znížiť tu alebo inde? Ktoré nákupy sa dajú odložiť?

Šetrite vodou

Zníženie spotreby pitnej vody nemusí byť komplikované. Ako však efektívne šetriť vodou? Samozrejme, najzrejmejším spôsobom je spotrebovať menej vody, napríklad kratším alebo menej častým sprchovaním. To však nie je jediný spôsob, ako pri sprchovaní šetriť vodou. Malé technické zariadenia môžu pomôcť znížiť spotrebu vo vašej vlastnej domácnosti bez toho, aby ste si to vôbec všimli – inými slovami, bez straty komfortu.

Pračky a umývačky riadu zapínajte len vtedy, keď sú úplne plné. Domáce spotrebiče sa tak budú spúšťať menej často a vy môžete ľahko šetriť energiu a vodu v domácnosti. Okrem toho správna náplň umývačky riadu zohráva významnú úlohu pri šetrení miesta. Silne znečistený riad by mal byť umiestnený v spodnej časti, zatiaľ čo riad, ktorý sa dá naplniť, by mal byť umiestnený v hornej časti. Príbory sa do koša na príbory vkladajú striedavo rukoväťou smerom hore a dole. Je dôležité, aby sa ostrekovacie ramená mohli stále voľne pohybovať a aby riad nebol naskladaný príliš tesne, aby voda mohla bez problémov všetko umyť.

Šetrite elektrinou

Domáce spotrebiče zapojené do siete spotrebúvajú elektrickú energiu aj vtedy, keď sa nepoužívajú na svoj účel. Vypínajte všetky spotrebiče, ktoré nepoužívate –  rýchlovarnú kanvicu, mixér, bojler, kávovar a podobne. Nenechávajte zapojené nabíjačky, káble tlačiarní a skenerov. Počítač vypínajte, neponechávajte ho v pohotovostnom režime. A čo je najdôležitejšie, upozornite členov vašej domácnosti, že teraz šetríte energiou.

Šetrite pri nakupovaní

Nákupný zoznam pomáha vyhnúť sa impulzívnym nákupom. Takto si kúpite len veci, ktoré naozaj potrebujete. Špeciálne ponuky vám často dávajú pocit, že šetríte peniaze.

Jednoduché jedlá sú kľúčovým faktorom úspory peňazí pri nakupovaní. Zložitý recept môže ľahko vyčerpať celotýždňový rozpočet len kvôli množstvu potrebných ingrediencií. Ak chcete ušetriť peniaze za potraviny, vyskúšajte niekoľko jednoduchých, ale chutných receptov, pri ktorých sa nepoužíva viac ako päť prísad. Ešte lepšie je, ak si pri výbere jedál na nasledujúci týždeň vyberiete recepty, ktoré sú zväčša založené na rovnakých surovinách. Z dlhodobého hľadiska tak ušetríte peniaze, pretože nákup produktov vo veľkom je zvyčajne lacnejší – ale funguje to len vtedy, ak všetko spotrebujete.

Tip: V dnešnej dobe ľudia s obľubou nakupujú jazdené autáautobazárov a oblečenie z druhej ruky v second handoch.

Kupujte veci z druhej ruky

V obchode s použitým tovarom môžete nájsť už nosené oblečenie, ktoré nemá žiadne alebo len málo chýb a môžete ho nosiť ďalej. V súčasnosti existuje množstvo second handov a online platforiem, ktoré spotrebiteľom umožňujú nakupovať a predávať použité oblečenie. Je to prospešné pre životné prostredie aj pre vašu peňaženku. Ak sa zaujímate najmä o módu a máte radi značkové oblečenie, nájdete to, čo hľadáte, aj na online portáloch a v špeciálnych vintage obchodoch. Rovnako to platí pri kúpe auta alebo techniky. Mnoho krát nájdete v rôznych bazároch a autobazároch veci, ktoré sú v perfektnom stave a môžete na nich týmto spôsobom ušetriť.

Zdroj obrázkov: Shutterstock

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY