4.9 C
Bratislava
piatok, 29 marca, 2024

Prečo je správne čistenie zubov a ústnej dutiny také dôležité?

Zuby majú hneď niekoľko dôležitých funkcií. Okrem toho, že nám pomáhajú spracovávať potravu, majú aj estetický význam. Krásny chrup je predsa ozdobou každého človeka. Ošetrovanie zubov  má ale omnoho hlbší význam ako len krásny úsmev. Aký?

Baktérie vám to zrátajú

Ústami do tela vstupuje nielen jedlo, ale aj tekutiny a vzduch. Počas dňa, ale aj v noci sa v ústach množia baktérie, ktoré vytvárajú zubný povlak. Ráno sa budíme s nepríjemným pocitom v ústach, čo spôsobujú práve namnožené baktérie. A tých sa potrebujeme zbaviť, aby v našom tele nespôsobovali škody.

Podľa odborníkov sa nachádza v ústach každého človeka baktéria Streptococcus mutans, ktorá je v malých množstvách neškodná. Ak sa však premnoží, môže poškodzovať nielen zuby, ale aj ďasná a ústnu sliznicu. Najlepšie sa jej darí v kyslom prostredí, ktoré sa v ústach tvorí po konzumácii jedla či pití nápojov. Preto je potrebné venovať čisteniu zubov i ústnej dutiny špeciálnu pozornosť.

Ako správne čistiť zuby a ústnu dutinu?

Návodov na čistenie zubov je hneď niekoľko. Postup, ktorý by ste mali zvoliť vo veľkej miere závisí aj od typu zubnej kefky, ktorú používate. Na výber máte manuálne, elektrické rotačné a sonické zubné kefky. Okrem toho nájdete na trhu ešte väčšie množstvo rôznych druhov kefiek, avšak tieto tri druhy patria k najlepšiemu základu.

V prvom rade je potrebné vyčistiť medzizubné priestory. Ak používate manuálnu kefku, začať by ste mali zubnou niťou alebo medzizubnými kefkami, ktoré sa dostanú až do medzizubných priestorov a odstránia z nich povlak. Po medzizubných kefkách by mala prísť na rad manuálna kefka, ktorou vyčistíte veľké plochy zubov a zároveň aj zadné časti zubov a žuvacie plochy. Nakoniec je potrebné zuby dočistiť jednozväzkovou zubnou kefkou, ktorá sa dostane aj na miesta kde veľká zubná kefka nedosiahne.

Pokiaľ zvolíte rotačnú kefku, bude vaša práca o niečo menej náročná. Vďaka oscilácii a malej hlave dokáže odstrániť veľké množstvo povlaku aj z menej dostupných miest, takže sa vyhnete dočisťovaniu plôch. Pri sonickej zubnej kefke sa vďaka rýchlej pulzácii nečistoty odstraňujú prakticky samé a bez vynaloženej námahy. Mnohé kefky tiež disponujú časovačom, ktorý vám odstopuje presný čas potrebný na dostatočné umytie zubov.

Všeobecné pravidlá pre správne umývanie zubov:

  • zuby čistíme malými krúživými pohybmi;
  • na čistenie používame minimálny tlak;
  • kefku držíme pod 45-stupňovým uhlom;
  • polovica štetín kefky zostáva na zuboch, druhá polovica štetín je na ďasnách;
  • nezabúdajte na stoličky, zadné plochy zubov a jazyk;
  • po vyčistení zubov si ústa vypláchnite čistou vodou.

ako umývať zuby

Kedy a ako často je potrebné si umývať zuby?

Ak by ste chceli mať dokonalý chrup, bolo by vhodné venovať sa umývaniu zubov po každom jedle. Avšak i tu je potrebné byť obozretní. Zuby by sa nemali umývať hneď po stravovaní. Vtedy sa totiž v ústach uvoľňujú sliny, ktoré pomáhajú tráviť potravu a priskorým umytím zubov by ste ich mohli zničiť a trávenie jedla by mohlo byť problematické.

Z tohto dôvodu je najvhodnejšie venovať sa umývaniu zubov vždy ráno a večer. Zaujímavé je, že väčšina ľudí si umýva zuby až po prvom jedle, teda raňajkách. Avšak nahromadené baktérie z noci je vhodnejšie odstrániť ešte pred prvým jedlom, a teda hneď ako sa človek zobudí. V noci totiž baktérie pracovali na vytvorení povlaku, ktorý je potrebné čo najskôr odstrániť. Ak tak neurobíte, časti povlaku sa dostávajú do tráviaceho systému, kde môžu narobiť šarapatu.

Večerné umývanie zubov by malo byť posledné čo urobíte pred spaním. Po umytí už sa neodporúča vôbec jesť a ani piť.

Ako dlho je potrebné zuby čistiť?

Podľa odborníkov by malo každé čistenie zubov trvať od 2 do 3 minút. Pričom by sa mal čas umývania rovnomerne rozdeliť medzi hornú a dolnú čeľusť a tiež predné a zadné zuby. Pri čistení je potrebné zamerať sa nielen na medzizubné priestory a predné veľké plochy zubov, ale tiež nezabudnúť ani na zadné časti zubov a žuvacie plochy.

Je zubná pasta dôležitá?

Odborníci sa v účinkoch jednotlivých pást názorovo líšia, avšak pravdou ostáva, že niektoré pasty obsahujú látky, ktoré dokážu ovplyvniť povrchový stav zubov alebo dokonca pomáhajú liečiť ochorenia zubov.

Na trhu sa nájde veľké množstvo pást, z ktorých väčšina má funkciu osvieženia dychu. Ďalej nájdeme pasty s bieliacimi účinkami, ktoré dokážu pomôcť zbaviť sa žltého nádychu zubnej skloviny vzniknutého pitím kávy alebo čierneho čaju. Veľmi obľúbené sú pasty určené pre citlivé zuby, ktoré pomáhajú ľuďom s týmto problémom zbaviť sa bolestivého pocitu pri umývaní. Zubné pasty na zuby s paradentózou pomáhajú pri liečbe tohto ochorenia, i keď najvhodnejšou metódou je prevencia. Antibakteriálne zubné pasty sú určené pre ľudí, ktorí absolvovali chirurgický zákrok v ústnej dutine. Pomáhajú s dezinfekciou a rýchlejším hojením. Ich používanie by malo byť iba krátkodobé.

Nedokonalá starostlivosť o ústnu dutinu môže spôsobiť viaceré ochorenia

Paradentóza je ochorenie zubov, ktoré patrí k najčastejším následkom nesprávnej hygieny ústnej dutiny. Pokiaľ sa na zuboch hromadí zubný povlak, postupne prichádza k odťahovaniu ďasien od zubov a vzniknutých priestoroch často prichádza k nadmernému množeniu baktérií. Tento jav zapríčiňuje postupné obnažovanie zubných krčkov až kým sa zuby nezačnú kývať a následne vypadávať.

Za posledné desaťročia sa urobilo množstvo výskumov, ktoré ukazujú na fakt, že nedostatočná hygiena ústnej dutiny môže mať za následok vznik závažnejších ochorení medzi ktoré sa radí napríklad cukrovka 2. typu, rôzne kardiovaskulárne ochorenia a dokonca aj rakovina.

I keď súvislosť nesprávnej starostlivosti o ústnu dutinu so závažnými ochoreniami nie je zatiaľ priamo potvrdená, pravidelné čistenie zubov a ústnej dutiny by malo byť súčasťou vašej každodennej rutiny.

Zdroj obrázkov:

1. Ground Picture/Shutterstock.com

2. Damian Lugowski/Shutterstock.com

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY