19.9 C
Bratislava
streda, 11 septembra, 2024

Aké sú najčastejšie príznaky rakoviny

Rakovina je skupina chorôb, ktoré sa môžu rozvinúť v ktoromkoľvek orgáne alebo tkanive tela. Rakovinové bunky začnú v postihnutom tkanive nekontrolovane rásť a časom sa môžu rozšíriť do okolitého tkaniva a ďalších orgánov.

Podľa WHO je rakovina druhou najčastejšou príčinou úmrtí na svete. V roku 2018 na rakovinu umrelo cca 9,6 milióna ľudí. Najčastejším druhom rakoviny je rakovina hrubého čreva a konečníka. Postihuje ako mužov tak aj ženy. Ďalšími najčastejšími typmi rakoviny sú

  • u mužov – rakovina žalúdka a pečene
  • u žien – rakovina prsníka, krčku maternice, pľúc a štítnej žľazy.

Na Slovensku je rakovina diagnostikovaná viac ako 13 000 ľuďom ročne.

Čo je rakovina

V ľudskom tele sa nachádzajú miliardy buniek, ktoré plnia rôzne funkcie, delia sa, rastú, umierajú,… Pri týchto procesoch môže dôjsť k zmenám (mutáciám) DNA v bunkách – génová mutácia. Abnormálne bunky zvyčajne umrú, organizmus má mechanizmy, ktorými dokáže tieto bunky nájsť a zničiť. Nie vždy ale nájde všetky. Génové mutácie môžu zdravej bunke nariadiť čo má robiť. Najčastejšie génové mutácie spôsobujú

  • rýchly rast – bunka s mutáciou DNA sa môže rýchlejšie deliť. Vzniká viac buniek s rovnakou mutáciou.
  • Nemožnosť zastaviť rast buniek – zdravé bunky vedia, kedy majú skončiť s delením. Rakovinové bunky túto schopnosť nemajú a jednoducho sa stále delia.
  • Chyby pri oprave chýb DNA – bežne gény hľadajú chybu v DNA a keď ju nájdu opravia ju. Mutácia v géne môže spôsobiť, že pri oprave chýb DNA sa vytvárajú iné chyby. Z takejto bunky sa stáva rakovinová bunka.

Mutácií, ktoré spôsobujú rakovinu je oveľa viac.

Rakovina. Genetická mutácia

Metastázy

Rakovinové bunky sa môžu z jedného miesta rozšíriť do celého tela. Stáva sa to, ak sa časť rakovinových buniek z nádoru odtrhne a dostane sa do lymfatického systému alebo krvného obehu.

  • Rakovinové bunky v lymfatickom systéme často skončia v lymfatických uzlinách.
  • Rakovinové bunky v krvnom obehu sa môžu dostať aj do vzdialenejšieho orgánu.

V oboch prípadoch väčšina buniek je zničená skôr ako sa začne šíriť v iných tkanivách. Pokiaľ sa niektorým rakovinovým bunkám podarí prejsť do iného orgánu (tkaniva), usadiť sa tam a začať rásť vzniká nový nádor. Takémuto rozšíreniu rakoviny hovoríme metastáza.

Metastázu tvorí rovnaký typ buniek ako primárna rakovina. Nejde o nový typ rakoviny. Napríklad: bunky rakoviny prsníka sa môžu dostať do pľúc, nejde ale o rakovinu pľúc, je to stále rakovina prsníka, ktorá metastázovala.

Prečo rakovina zabíja? Rakovinové bunky rýchlo rastú a vytláčajú zdravé bunky. Orgán alebo tkanivo má nedostatok zdravých buniek na to aby správne fungoval. Ak sa začnú vytvárať metastázy dochádza k rovnakému vývoju aj v ďalších orgánoch.

Ako vzniká rakovina

Ku génovej mutácii môže, pri tom množstve procesov, ktoré sa v ľudskom organizme dejú prísť kedykoľvek a kdekoľvek. Schopnosť opravných mechanizmov v bunke vie ale tieto chyby opraviť a ak nie, prichádza rad na imunitný systém, ktorý ak natrafí na niečo abnormálne (vrátane rakovinovej bunky) zničí to. Génové mutácie ale môžu vzniknúť z rôznych príčin.

  • Narodíme sa s nimi – génovú mutáciu môžeme zdediť po rodičoch. Ide o malé percento rakoviny. Ľudia, ktorí túto mutáciu zdedili nemusia hneď mať rakovinu ale sú na jej vznik náchylnejší.
  • Získané mutácie – tento typ mutácie je častejšie dôvodom rozvoja rakoviny. Génové mutácie môžu spôsobiť: slnečné žiarenie, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, nevhodné stravovanie, obezita, nedostatok pohybu, karcinogénne chemikálie (benzén, azbest,…), chronické zápaly, … Tieto faktory môžu spôsobiť génové mutácie a zvýšiť riziko vzniku rakoviny.

Rakovina. Fajčenie

Príznaky rakoviny

Príznaky alebo symptómy sú spôsoby, ktorými dáva organizmus vedieť, že sme zranení alebo máme nejaké ochorenie. Inak tomu nie je ani pri rakovine. Existuje množstvo druhov rakoviny. Podľa toho aký orgán alebo tkanivo je postihnuté je rakovina pomenovaná.

Medzi najčastejšie príznaky rakoviny patrí až extrémna únava, ktorá pretrváva aj keď si oddýchnete a strata hmotnosti. Predpokladá sa, že sú za tým rakovinové bunky, ktoré spotrebujú značnú časť energie na delenie sa.

  • Únava, ktorá pretrváva aj po odpočinku,
  • bezdôvodná strata alebo nárast hmotnosti,
  • pretrvávajúca horúčka, potenie v noci
  • ťažkosti s prehĺtaním, poruchy trávenia, pocit nepohodlia po jedle, bolesti brucha, vracanie, nevoľnosť.
  • Hrčka pod kožou, zhrubnutie alebo opuch kdekoľvek na tele.
  • Bezdôvodná bolesť, ktorá nemizne ale zhoršuje sa,
  • trvajúca a nevysvetliteľná bolesť svalov alebo kĺbov,
  • zmeny na pokožke – zmena sfarbenia (stmavnutie, začervenanie, zožltnutie), nehojace sa vredy, zmenené alebo nové materské znamienko, nevysvetliteľné modriny.
  • Chrapot, kašeľ, problémy s dýchaním ktoré neustupujú a zhoršujú sa,
  • bolesti hlavy (môžu sa zhoršovať)
  • zmeny vo vyprázdňovaní sa (hnačka alebo zápcha, ktoré neustupujú), zmena vzhľadu stolice alebo krv v stolici.
  • Zmeny v močení – častejšie alebo menej časté močenie, bolesť pri močení, krv v moči,
  • problémy so zrakom alebo sluchom

Kedy vyhľadať lekára

Väčšina príznakov nemusí byť vyvolaná rakovinou. Napríklad normálne lymfatické uzliny ledva nahmatáte. Ak dôjde ale k infekcii a zápalu zväčšia sa, opuchnú. Rovnako sa môžu zväčšiť aj pri rakovine. Zistiť dôvod ich zväčšenia sa dá len pri vyšetrení lekárom. Chrapot a kašeľ môžu byť bežnými príznakmi chrípky ale ak nemiznú a zhoršujú sa môže ísť o vážnejší zdravotný problém.

Hrčky sú medzi laickou verejnosťou považované za jeden z príznakov rakoviny. Nemusí tomu ale tak byť vždy. Pomerne časté sú benígne nádory, ktoré nie sú zhubné a nerozširujú sa do iných častí tela.

Hrčky, ktoré vznikli z rakovinových buniek sú malígne nádory. Rakovinové bunky z malígneho nádoru sa môžu rozšíriť do iných častí tela.

Pri symptómoch, ktoré sa nezlepšujú, pretrvávajú alebo zhoršujú vyhľadajte lekára. Len na základe vyšetrenia a testov sa dá zistiť či je za vašimi príznakmi rakovina alebo iné ochorenie. Ak zbadáte na tele hrčku, zmenu tvaru znamienka alebo modriny, ktorých vznik si neviete vysvetliť vyhľadajte lekára. Nemusí ísť síce o rakovinu ale s istotou vám to povie len lekár. Pokiaľ by išlo o rakovinu, zachytí sa včas. V súčasnosti sa už rakovina dá úspešne liečiť, podmienkou ale je jej včasné zachytenie.

ZDROJ

cancer.org/

mayoclinic.org/diseases-conditions/cancer/symptoms-causes/syc-20370588

cancerresearchuk.org/about-cancer/cancer-symptoms

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY