Sluch je jedným zo zmyslov, ktoré nám pomáhajú vnímať svet okolo nás. Je rovnako dôležitý ako ostatné zmysly. Veľa z nás si ani neuvedomuje koľko toho pre nás sluch robí. Schopnosť počuť nám umožňuje komunikovať, učiť sa, užívať si svet okolo nás ale aj zaznamenať nebezpečenstvo, ktoré nám hrozí a nevidíme ho.
Zaujímavé fakty o sluchu
Počujeme ešte skôr ako sa narodíme. Tento fakt je nepopierateľný a potvrdzujú ho aj samotní novorodenci, ktorý dokážu rozpoznať hlas matky hneď po narodení. Sluch je plne vyvinutý už okolo 12 týždňa tehotenstva a plod naň reaguje. To ale nie je jediný fakt o sluchu. Je ich viac a o niektorých ste možno ani nepočuli.
- Najmenšie kosti, ktoré máme v tele sú vo vnútornom uchu. Môžete ich poznať aj pod názvami strmeň, nákova a kladivo.
- Ľudské ucho je schopné zachytiť zvukové vlny s frekvenciou od 20 Hz do 20 000 Hz
- Ušnica (vonkajšia časť ucha) rastie celý život
- Sluch používame stále, aj keď spíme. Našťastie sa náš mozog naučil počas spánku zvuky ignorovať, preto sa môžeme pokojne vyspať.
- Hučanie mora, ktoré počujete v mušli nie je more ale zvuk prúdiacej krvi v žilách v uchu.
- Vďaka uchu počujeme ale vedeli ste, že mu vďačíme aj za to, že nám pomáha udržať rovnováhu pri pohybe?
- Uši sú samočistiace. Maz, ktorý sa v uchu tvorí ho chráni pred prachom a nečistotami.
- Poškodenie až strata sluchu vám hrozí ak ste vystavený zvukom 120 dB dlhšie ako 5 minút. S takto silným zvukom sa môžete stretnúť napríklad ak ste blízko ohňostrojov, petárd alebo stojíte pri pustenej siréne.
- O sluch môžete prísť aj keď ste dlhší čas vystavení silnému hluku (85 dB a viac)
Fakty a mýty
Ako sa už spomínalo vyššie sluch je dôležitý zmysel, ktorý nám pomáha žiť plnohodnotnejšie. Ohľadom straty sluchu alebo poškodenia sluchu sa môžete stretnúť s množstvom mýtov.
Stratou sluchu trpia len starší ľudia
Nie. Strata sluchu môže postihnúť ľudí v ktoromkoľvek veku, dokonca aj deti. Len 35% ľudí starších ako 65 rokov trpí stratou sluchu. Zvyšných 65% tvoria mladší ľudia.
Strata sluchu mi hrozí len ak som vystavený silnému zvuku
Nie. O sluch môžete prísť aj keď ste dlhodobo vystavení stredne silným zvukom. Čím silnejší je zvuk tým rýchlejšie môže k poškodeniu sluchu dôjsť. V niektorých prípadoch môžete o sluch prísť behom pár minút.
Ak by som stratil sluch vedel by som o tom
Nie. O strate sluchu by ste vedeli len keby ste oň prišli náhle. Porucha sluchu sa vyvíja postupne a môže trvať dlhý čas kým si uvedomíte, že zle počujete.
Počúvanie hudby cez slúchadlá nepoškodzuje sluch
Poškodzuje. Ako veľmi a ako rýchlo záleží od toho ako silno máte nastavenú hudbu. Aj keby bola hudba potichu slúchadlá môžu prispieť k zhoršeniu sluchu. Okrem toho nezabúdajte na všadeprítomné baktérie. Len hodinové používanie slúchadiel zvyšuje množstvo baktérií v uchu 700 krát.
Strata sluchu postihne len uši
Nie. Strata sluchu môže spôsobiť aj ďalšie problémy ako sociálna izolácia, depresia, pokles kognitívnych schopností,… stratou sluchu sa zvyšuje aj riziko úrazu alebo pádu.
Trvá niekoľko rokov kým ľudia vyhľadajú lekára ohľadom straty sluchu
Áno, toto je pravda, Dôvod je pomerne jednoduchý. Ľudia strácajú sluch postupne a ani si to neuvedomujú. Zo začiatku prestávajú počuť vyššie tóny a lekára vyhľadajú až keď majú problémy so sluchom pri bežnom rozhovore.
Chĺpky vo vnútornom uchu ovplyvňujú stratu sluchu
Áno. Vo vnútornom uchu máme drobné jemné chĺpky ktoré sa pohybujú na základe vibrácií zvuku. Vibrácie premieňajú na signály a vysielajú ich do mozgu. Týmto spôsobom náš mozog dokáže porozumieť zvuku. Tieto chĺpky sú ale jemné a krehké a ak sa poškodia už nenarastú. Poškodiť ich dokáže aj silnejší zvuk.
Načúvacie prístroje vrátia sluch na pôvodnú úroveň
V prvom rade je treba poznamenať, že načúvacie prístroje vám sluch nevrátia a ani nevyliečia poškodenie sluchu. Sú to len prístroje, ktoré vám umožnia lepšie počuť čím výrazne prispejú k skvalitneniu vášho života.
Stačí ak budem nosiť načúvací prístroj v jednom uchu
Máme dve uši, ktoré nám umožňujú lokalizovať smer, z ktorého sa zvuk šíri. Ak máte načúvací prístroj len v jednom uchu táto schopnosť sa zhorší (nebudete počuť zvuk šíriaci sa zo strany kde prístroj nemáte). Druhým dôvodom, prečo nosiť dva načúvacie prístroje je fakt, že väčšina typov straty sluchu postihuje obe uši rovnako, väčší prospech budete mať ak budete používať dva načúvacie prístroje: v každom uchu jeden.
Ak stratím sluch načúvacie prístroje mi nepomôžu
Moderné načúvacie prístroje dokážu pomôcť až 90% osôb s poruchou sluchu bez ohľadu na stupeň straty sluchu.
ZDROJ
thehearingplaceco.com/2017/02/06/11-fun-facts-hearing
neilsperlingmd.com/blog/2016/09/interesting-facts-about-the-human-ear
tinnitushearingexperts.com/hearing-services/hearing-loss/hearing-loss-fact-vs-myth/
Obrázky: Unsplash, Pixabay