2.1 C
Bratislava
utorok, 12 novembra, 2024

Uhryzol vás pes? Hrozí vám besnota? Povieme vám čo robiť.

Na každej ulici, v každom bytovom dome sa nájdu psíčkari. Psy sú rodinnými príslušníkmi, ochrancami, miláčikmi rodín, ale robia aj spoločnosť ľudom žijúcim osamote. Áno, pes je najlepší priateľ človeka. Ľudia, ktorých uhrýzol pes, budú mať asi iný názor. Najväčšie obavy vzbudzuje práve besnota.

Chorý, necvičený, túlavý alebo zabehnutý pes môže byť nebezpečenstvom, ktoré môže postretnúť kohokoľvek z nás. Čo robiť keď vás uhryzne pes sa dozviete v tomto článku. A pozor, nasledujúce vety nie sú určené len pre prvú pomoc pri uhryznutí psom – uhryznúť vás môže aj mačka, líška, potkan alebo iné zviera.

Prvá pomoc pri uhryznutí psom

Je jedno či vás napadol malý alebo veľký pes, či to bol pes váš, alebo od susedov a je tiež jedno či to bol túlavý, bytový pes alebo pes z rodinného domu, každé uhryznutie by malo byť vyšetrené lekárom. Každé zviera môže preniesť na človeka ochorenie alebo infekciu. Pes vás nemusí hneď uhryznúť, stačí ak vás poškriabe a váš život môže byť v nebezpečenstve.

  1. Ranu (aj tú najmenšiu) treba čo najskôr vydezinfikovať. Poriadne a aj hlboko. Ranu opláchnite mydlom a čistou vodou (oplachujte vodou aj niekoľko minút). Následne ranu vydezinfikujte, obviažte sterilným obväzom a vyhľadajte lekára. Najlepšie ešte v ten istý deň.

Lekár vám ranu vyčistí do hĺbky a nasadí antibiotiká. Pokiaľ bol pes, ktorý vás napadol očkovaný proti besnote, nemusíte sa tejto infekčnej choroby obávať. Lekára, ale vyhľadajte aj keď na 100% viete, že pes je riadne očkovaný. V papuli majú „hocičo“- pes je mäsožravec a zje všetko čo mu zavonia, ňufák pchá všade kde môže – z tohto hľadiska je pes prenášačom množstva rôznych infekcií, bacilov, baktérií a chorôb.

  1. Ak je rana hlbšia (sú znateľné stopy po zuboch) a krváca, zatlačte ju (vytvorte priamy tlak na ranu) a obviažte sterilným obväzom, poranené miesto zdvihnite (ruku, nohu) a čo najrýchlejšie vyhľadajte lekársku pomoc.
  2. Lekársku pomoc vyhľadajte aj v prípade napadnutia psom ak nie ste očkovaný na tetan (minimálne 5 rokov a viac) alebo ak vám zviera spôsobilo zranenie na krku, tvári,..
  3. Ak si myslíte, že domáca liečba vám postačí sledujte si ranu. Udržujte ju v čistote, pravidelne ju preväzujte a dezinfikujte. Dezinfekciou rozhodne nešetrite, ranu treba poriadne vyčistiť. Akonáhle rana sčervenie, opuchne, začne hnisať, alebo sa vám zvýši telesná teplota vyhľadajte lekára.

Besnota: Prvá pomoc u lekára

Lekár vám po vyčistení a ošetrení rany nasadí antibiotiká. Pokiaľ ide len o uhryznutie, lekár vám nemusí ranu ani zašívať – tieto rany sa lepšie hoja nezašité. Výnimkou je, ak je rana na tvári, alebo krku, prípadne inom mieste, kde mohlo dôjsť k poškodeniu nervu, tepny,… vtedy je nutné ďalšie lekárske ošetrenie. Lekár vás pošle na infekčné oddelenie v prípade, že je riziko prenesenia besnoty. Ide hlavne o prípady, keď vás uhryzne pes, ktorého majiteľ je neznámy – nedá sa teda dokladovať očkovanie psa proti besnote alebo iné zviera (mačka, divé zvieratá).

Ošetrujúci lekár bude od vás žiadať potvrdenie o aktuálnom zdravotnom stave psa (očkovací preukaz nestačí). Toto potvrdenie vydáva veterinár pri každej prehliadke psa. Psa treba dať veterinárne vyšetriť prvý, piaty a štrnásty deň od zranenia.

Besnota

Besnota

– najznámejšie ochorenie, ktoré môže preniesť zviera na človeka (zoonóza). Nemusí ísť len o psa, besnotu môže na vás preniesť aj divé zviera – líška, vlk, potkan… Každý jeden pes by mal byť voči nej očkovaný. Pokiaľ tomu tak nie je, je veľké riziko, že besnotu mohlo zviera na vás preniesť. Besnota je infekčné nevyliečiteľné ochorenie, ktoré postihuje centrálny nervový systém (poruchy vedomia, zvýšená dráždivosť, strach z vody, čiastočné, postupne celkové ochrnutie). Preto sa besnota nedá zistiť z rozboru krvi.

Ak vás uhrýzlo zviera, ktoré nie je možné veterinárne sledovať (divé zvieratá, túlavý pes, mačka), dostanete injekciu proti besnote hneď.

Pokiaľ môžete, hneď po útoku si zistite meno majiteľa psa, trvalú adresu a či má pes všetky povinné očkovania, prípadne sa pokúste zviera chytiť, aby mohlo byť pod dozorom veterinára.

Majiteľ psa

Ak váš pes niekoho uhryzol nastávajú krušné chvíle aj vám. Pravidelné, ročné očkovanie vášho miláčika nie vždy stačí. Ako majiteľ psa, ktorý napadol človeka, musíte dať psa prehliadnuť veterinárovi 1., 5. a 14.  deň po útoku. Veterinár zhodnotí zdravotný stav psa a vydá vám potvrdenie o jeho zdravotnom stave, ktoré poškodený zanesie ošetrujúcemu lekárovi. Akúkoľvek zmenu zdravotného stavu alebo správania psa počas tejto doby ste povinný oznámiť veterinárovi. Aj keď váš pes nemá besnotu, môže prenášať iné ochorenia. Pes musí byť 14 dní od útoku pod dozorom veterinára pre možnosť prepuknutia nejakej choroby, hlavne besnoty, ktorá sa po prepuknutí príznakov nedá liečiť. Všetky náklady u veterinára hradí majiteľ psa.

Pokiaľ sa majiteľa psa nepodarí zistiť, ale podarilo sa ho chytiť, všetky vyšetrenia u veterinára sú hradené zo štátneho rozpočtu.

Ak sa u psa počas tejto doby prejavia podozrivé klinické príznaky, alebo sa zmení jeho správanie, je pes usmrtený a zašle sa na laboratórne vyšetrenia.

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

1 komentár

  1. Dobrý den, neviete mi povedať kolko virusu besnoty moze clovek prijat a sa mu neprejavi besnota vplyvom imunity a ktore lieky resp liecive rstliny by ju mohli liecit? nemyslim prepuknutu besnotu ale nicenie virusu este nerozmnozeneho ale telom prijateho a ci nie je mozny prenos napr keby som mal virus na ruke a dotal by sa napr do mocovej rury, ci by moc kedze ma dezinfekcne ucinky bol schopny ten virus znicitmviem ze pri izbovej teplote vydrzi den niekde pisu ze par hodin, ale v tkanive tyzden a viem co ho aj dezinfikuje ale chcem vediet co pomaha vnutorne.dakujem za skoru odpoved

Komentáre sú uzavreté.

POSLEDNÉ ČLÁNKY